a

Yıllık İzindeki Memurun Kursa Çağırılması

Yıllık İzindeki Memurun Kursa Çağırılması

Soru: Yıllık izne ayrıldıktan 3 gün sonra bürocu beni arayıp hizmet içi eğitimine (kurs) katılmam gerektiğini söyledi. Bizden sorumlu amiri (komiser yardımcısı) arayıp izinde olduğumu, bu eğitim ile ilgili bana kimsenin bilgi vermediğini, abimin nişan törenine katılmak için kendisinin onayı ile izne ayrıldığımı izah ettim. Ancak komiserimiz “listeler onaylanıp gönderildi, senin izne çıkacağını unuttum, gel başlamanı yapalım kurstan sonra seni yine izne ayırırız yapacak bir şey yok” dedi. Abimin nişan töreni olduğu ve izinde olduğum için eğitime katılamayacağımı söyledim. Eğitime katılmadığım için hakkımda rapor tutulup “ İzinli bulunduğu sürede, hizmet ve görevin gerektirdiği durumlarda, görevine derhal dönmesi kendisine sözlü, yazılı ya da herhangi bir iletişim vasıtasıyla duyurulduğu halde, kabul edilebilir özrü bulunmaksızın görevine makul sürede dönmemek.” ten 10 gün aylıktan kesme cezası verildi. Haksız olarak verilen bu cezayı iptal ettirebilir misiniz?

Cevabımız: Değerli takipçimiz, iddianızda belirttiğiniz olay anlattığınız şekilde gerçeklestiyse, şahsınıza verilen ceza hukuka aykırı olup, idare mahkemesince iptali gerekmektedir.

Şöyle ki,
Yıllık izne ayrılma talebinizi şahsınıza rapor tutan amire yazılı olarak bildirmiş ve aynı amir tarafından “abinizin nişan törenine katılmak” mazeretinize istinaden izniniz onaylanmıştır. Hizmet içi eğitimin yapılacağı ve sizin de listede isminizin yer aldığı size bildirilmemiş, siz izne ayrıldıktan sonra kursa gidecek personellere tebliğ yapılmış, listeler hazırlanırken izne gidecek olan personelin olup olmadığına dikkat edilmediği bu yüzden izinde olmanıza rağmen sizi de listeye ekledikleri anlaşılmaktadır.

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HİZMETİÇİ EĞİTİM YÖNETMELİĞİ’ nin Hizmetiçi Eğitimin Planlama ve Uygulanmasına İlişkin İlkeler başlıklı 25. maddesinde “Eğitimleri planlamada, personel atama zamanları, hizmetin yoğun olduğu aylar ile bayram ve tatil günleri dikkate alınır. İzinli, raporlu veya istirahatli olan personel kendi isteği dışında eğitime çağrılamaz.” hükmü amirdir. İlgili maddede eğitimleri planlamada dikkate alınacak hususlar sıralandıktan sonra “İzinli, Raporlu veya İstirahatli Olan Personel” in kendi isteği dışında eğitime “Çağrılamayacağı” kesin bir ifadeyle hüküm altına alınmıştır. Şahsınıza “izinli olduğu sürede çağrıldığı zaman göreve dönmemek” ten ceza verilmiş olması “Suçun Tipiklik İlkesi” ne aykırıdır. Zira burada “Çağrılınca Gelmesi Gereken Personel” den kastın, hizmet içi eğitimlere katılması gereken personel olmadığı,  “hizmet ve görevin gerektirdiği durumlarda“ denerek 15 Temmuz veya Gezi Olayları gibi toplumsal ciddi olaylarda acil olarak gelmesi gereken personellerin olduğu açıktır. Çünkü hizmet içi eğitime izindeki personelin çağrılamayacağı kesin bir ifadeyle hüküm altına alınmıştır.

Ayrıca bir eylemin suç olarak tanımlanması için maddi ve manevi unsurun birlikte gerçekleşmesi gereklidir. Maddi unsur eylemin kanunda suç olarak tanımlanmış olması, manevi unsur ise kişinin bu eylemi kasıt veya taksir ile işlemiş olmasıdır. Kursa gitmemiş olmanızda şahsınıza ait bir kusurdan bahsedilemez. Yönetmelikte izinli personelin rızası olmadan çağrılamayacağı açıktır. Eğitimde aksaklığa neden olan kusur izinde olmanıza veya izne gideceğinizi bilmelerine rağmen sizi kursa yazanlara aittir. Eğitime gitmemenizde kusura neden olacak eylem sizin tarafınızdan yapılmamış ve şahsınıza atf edilen suçun manevi unsuru sizin tarafınızdan oluşmamıştır.

Yukarıda açıkladığımız nedenlerden dolayı şahsınıza verilen 10 günlük aylıktan kesme cezasının idare mahkemesine açılacak iptal davası ile iptali gerekmektedir.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya başka konularda idare ile sorun yaşayan tüm memurlar ve öğrenciler, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için iletişime geçebilirsiniz.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Amiri Şikayet Eden Memura Verilen Ceza İptali

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.