SON DAKİKA

Yapılan Kazadan Dolayı Polis’ten Hasar Tahsil Edilmesi

Bu haber 13 Ağustos 2018 - 19:29 'de eklendi ve 479 kez görüntülendi.

Soru:
Polis olarak görev yapmaktayım. Görev esnasında resmi araç ile kaza yaptım. Kazada kusurun şahsıma verilmesi sebebiyle resmi araçta oluşan 14.000 tl hasarı benden talep ettiler. Kazada kusurun bende olması hasarın tamamını benim ödememi mi gerektirir? Olay adı üstünde bir kazaydı.

Cevabımız:
Değerli takipçimiz, görev esnasında geçirmiş olduğunuz trafik kazası neticesinde araçta oluşan maddi hasarın tarafınızdan tahsil edilmesi yolundaki işlem hukuka aykırı olup, ilgili işlemin İdare Mahkemesince İptali gerekecektir. Bu görüşümüzü izah edelim.

Araçta oluşan maddi hasarın tahsiline yönelik dosyayı incelediğimizde; görev nedeniyle kullandığınız araçla trafik kazası yaptığınız, olayda kusurun ve aracın hasarına sebep olan illiyet bağını kanıtlayan bilgi ve belge bulunmadığı, kazada kusurun şahsınıza verildiği ve araçta oluşan 14.000 TL tutarındaki maddi hasar bedelinin sizden tahsil edildiği görülmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 12. maddesinin 2. fıkrasında; Devlet memurunun kasıt, kusur, ihmal veya tedbirsizliği sonucu idare zarara uğratılmışsa, bu zararın ilgili memur tarafından rayiç bedeli üzerinden ödenmesinin esas olduğu, aynı maddenin 3. fıkrasında da; zararların ödettirilmesinde bu konudaki genel hükümlerin uygulanacağı hükmüne yer verilmiştir.

Motorlu araçların trafik kurallarına ve gereklerine aykırı davranışları sonunda meydana gelen zararlar nedeniyle gerçek ve özel tüzel kişilerle kamu tüzel kişilerinin ayırım yapılmadan, aynı sorumluluk kurallarına bağlı olmalarının öngörüldüğü, kamu araçlarına verilen zararlardan dolayı idarenin kamu hukuku kurallarına göre değil, işleten sıfatıyla özel hukuk kurallarına göre sorumlu tutulabileceği nedeniyle uyuşmazlığın görüm ve çözümün Adli Yargı mercilerinin görev alanına girdiği açıktır.

Bu durumda araçta meydana gelen zararı tazmin etmeniz istenilmiş ise de; memurun görevi sırasında meydana gelen bu zarar için idarece Adliye Mahkemesinde tazminat davası açılıp bu davanın sonucuna göre söz konusu zarar miktarının tazmin ettirilmesi gerekmekteyken, zararın tazmini için idarece dava açılmaksızın, salt kusurun sizde olmasından dolayı hasar bedelinin doğrudan şahsınızdan tahsil edilmesi hukuka aykırıdır.

Açıkladığımız bu gerekçeler doğrultusunda; zararın tespiti için idarece Adliye Mahkemesine tazminat davası açılmaksızın doğrudan tarafınızdan tahsiline ilişkin işlemin İdare Mahkemesi tarafından İptali gerekecektir.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm personeller, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
polismevzuat@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Ali bektaş14 Eylül 2018 / 6:05 pmCevapla

Peki dava acilsaydi para memurdan tahsil edilmeyecek miydi. Hatali dahi olsa. Mahkeme nasil bir karar verirdi ?

    admin15 Eylül 2018 / 4:12 pmCevapla

    Mahkemeye açılacak davada; memura isnat edilen kusurun hizmetten ayrılan ağır bir kusur olması durumunda ancak hasarın o zaman memurdan tahsili mümkündür.

    Ayrıca memurun şoförlük gibi bir görevi olmamasına ve memurun 12 saat kesintisiz görev yapmasında çok dikkatli ve duyarlı olmasının mümkün olmamasından dolayı, memura 12 saat kesintisiz ve istirahat ettirmeden şoförlük yaptırıldığı için yine asli kusur idareye aittir. Velhasıl; kusur, polis memurunun nezdinde idareye aittir, bu masrafların idareden alınması gerekir ve daha sonra da memura görevi dışında kesintisiz 12 saat ve dinlendirmeden şoförlük yaptırdığı için; zararın, bu görevi veren amirlerden rücu edilmesi gerekmektedir.