a

Vücüttaki İz Nedeniyle Pomem’den İlişik Kesilmesi

Vücüttaki İz Nedeniyle Pomem’den İlişik Kesilmesi
Soru:
Pomem’de eğitim görmekteyken tüm eğitimlerimi bitirdikten sonra sağlık raporlarımın gelmemiş olmasından dolayı mezun olamadım. Çocuk yaşlardayken düşme sonucu koluma birkaç cam parçası girmişti. Bu yaralanma sonucu kolumda küçük bir kesik izi kalmış olmasından dolayı psikiyatri bölümünden olumsuz rapor verilerek okuldan ilişiğim kesildi, bu konularda bilgili olduğunuz bilgisini aldım, dava için bana yardım eder misiniz?

Cevabımız:
Değerli takipçimiz, sağlık şartlarını taşımadığınız gerekçesiyle Pomem’den İlişiğinizin kesilmesi yolunda tesis edilen işlem hukuka aykırı olup, ilgili işlemin İdare Mahkemesince İptali gerekecektir. Bu görüşümüzü izah edelim.

Okuldan ilişiğinizin kesilmesine dair dosyanızı incelediğimizde; Pomem sınavlarını kazanarak okula planlamanızın yapıldığı, küçük yaşlarda geçirmiş olduğunuz kaza sonrası kolunuzda kesik izinin bulunmasından dolayı sevk edildiğiniz hastanece hakkınızda “kollarda kesik izi mevcut, anti sosyal kişilik bozukluğu” tanısıyla: Yönetmeliğin Ek-3-Vlll-B dilimine girer, Pomem Öğrencisi Olamaz şeklinde rapor düzenlendiği, düzenlenen bu rapor sonrası A dilimi sağlık şartını taşımadığınız gerekçesiyle okuldan ilişiğinizin kesildiği görülmektedir.

Her ne kadar A dilimi sağlık şartlarını taşımadığınız gerekçesiyle okuldan ilişiğiniz kesilmiş ise de; ilişiğinizin kesilmesinden önceki dönemde okuldaki bütün eğitimleri bitirmiş olmanızdan dolayı artık öğrenci statüsünde değerlendirilmeniz hukuka aykırı olacaktır.

Kaldı ki; Psikiyatri bölümünde yapılan muayene sonucunda mevcut ruh halinize bakılmadan, sadece kolda bulunan kesik izlerinden bahisle “Self Mutasyon” tanısı koyulmasının kabulüne olanak bulunmamaktadır. Çocuk yaşlarda geçirmiş olduğunuz bu kazanın kesik izi oluşturabileceği ihtimali göz ardı edilerek B dilimi şeklinde koyulan kesin tanının yargısal denetiminin yapılması gerekmektedir.

Mevcut ruh halinizle ilgili Psikiyatri bölümünden soru-cevap şeklinde detaylı bir muayeneden geçirilmeniz gerekirken, söz konusu izleri vücudunuza zarar verme niyetiyle oluşturduğunuz yönündeki iddianın gerçekliği konusunda şüphe vardır.

Diğer yandan okuldan ilişiğinizin kesilmesinden önceki dönemde okuldaki tüm Polislik eğitimlerini tamamladığınız, sağlık raporunuzun henüz gelmemiş olmasından dolayı mezuniyet işlemlerinin askıya alındığı, daha sonra olumsuz rapor üzerine okuldan İlişiğinizin kesildiği hususu birlikte değerlendirildiğinde; artık öğrencilik statüsünün bitmiş olmasından dolayı hakkınızda A dilimi sağlık şartlarının aranmasının zorunlu olmaması, “öğrenci olur”dan ziyade “devlet memuru” olur şeklinde rapor düzenlenmesi gerektiği, okula girişte bir hilenizin veya hatanızın bulunmaması; bu gerekçeler doğrultusunda B dilimi sağlık şartlarını taşıyanların sağlık durumlarının; memurluğa atanma aşamasında engel oluşturmayacağı açık olduğundan, ilişik kesilmesi işleminde hukuka uygunluk bulunmamaktadır.

Açıkladığımız bu hususlar doğrultusunda Pomem’den İlişiğinizin kesilmesi yolunda tesis edilen işlemin İdare Mahkemesi tarafından İptali gerekecektir.

Not: Güvenlik araştırması, mülakat, sağlık şartları ve adli soruşturma gerekçeleri ile ilişiği kesilen adayların bizlerle irtibata geçmeleri durumunda ilgili İptal davaları açılacaktır.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
polismevzuat@hotmail.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Okey Oynayan Polise Disiplin Cezası

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.