a

Tuvalete Gittiği İçin Polis Memuruna Görev Yeri Terkten Ceza

Tuvalete Gittiği İçin Polis Memuruna Görev Yeri Terkten Ceza

Soru: Merhaba Polis Mevzat, öncelikle polislere böyle bir hizmet verdiğiniz için teşekkür ederim. Hükümet konağı giriş noktasında iki kişi görev yapıyorduk. Çok sıkıştım ve yanımdaki arkadaşıma söyleyerek tuvalet ihtiyacımı gidermek için görev yaptığımız noktanın hemen alt katındaki tuvalete gittim. Bu esnada daha önce aramızda tartışma yaşanan komiser yardımcısı gelmiş noktadaki arkadaşıma nerede olduğumu sormuş, arkadaşım ise “”tuvalete gitti şimdi gelir” demesine rağmen gelmemi beklemeden beni noktada görmediği için görev yeri terkten hakkımda işlem yapmış. 16 ay kıdem tenzili cezası verildi bu cezanın iptal edilmesi mümkün müdür?

Cevabımız: Değerli takipçimiz, dosyanızı incelediğimizde; noktada sizinle birlikte görev yapan diğer arkadaşınızın verdiği ifadede,” komiserin noktaya gelir gelmez sizi arayıp nerede olduğunuzu sormadan, sizi beklemeden denetleme defterine ‘noktada olmadığınızı’ yazdığı ve hemen oradan ayrıldığı” beyan edilmiştir. Noktadaki arkadaşınızın komisere tuvalete gittiğinizi söylemesine rağmen tuvalette olup olmadığınıza bakmadan defteri doldurup oradan ayrıldığı, buna istinaden hakkınızda rapor tuttuğu anlaşılmaktadır.

Gerek noktanızı gösteren kamera kayıtlarına ve gerekse de alt katta bulunan tuvaletin girişini gösteren kamera kayıtlarına bakıldığında; öğle arası olduğundan kimsenin hükümet konağına giriş yapmadığı, saat 12:27 de alt katta girişte bulunan tuvalete girdiğiniz ve saat 12:39’da yine görev yerine geldiğiniz görülmekte olup toplam 12 dakika olarak makul bir sürede zaruriyet kesbeden tuvalet ihtiyacınızı gidermiş olduğunuz görülmektedir. Hakkınızda rapor tutan komiser yardımcısının ise saat 12:29 geldiği ve noktadaki diğer personelle kısa bir konuşma yaptıktan sonra denetleme defterine bir şeyler yazdığı ve saat 12:33’te yani toplamda 4 dakikada tuvaletten çıkmanızı beklemeden oradan ayrıldığı görülmektedir.

Tuvalete gitmek bir insanın temel ve zaruri ihtiyacı olduğu düşünüldüğünde, tuvaletin noktanızın hemen bir alt katında olup çok yakın olduğu ve kısa süre içerisinde görev noktanıza geldiğiniz göz önünde bulundurulduğunda, kısa süreli tuvalete gitme fiilinin görev yeri terk olarak nitelendirilmesinde hukuka uyarlık bulunmamaktadır. Görev yeri terk fiilinin işlenmiş olabilmesi için mevcut görev yerinizle bağlantınızın tamamen kopmuş olması ve orası ile makul ve kabul edilebilir bir uzaklıkta bulunmanız gerekmektedir. Ayrıca görev yeriniz sadece hükümet konağı girişi olmayıp; bina içerisinde ve eklentilerinde suç teşkil edebilecek olayları önleme ve suç oluşursa müdahale etmek için orada görevlendirildiğiniz düşünüldüğünde, binanın içinde veya bahçesinde bulunmanız durumunda görev yerini terk etmiş sayılamayacağınız aşikardır. Bu yönüyle bakıldığında tuvalete gitmeniz görev yeri terk kapsamına girmediği halde bu kapsamda değerlendirilmesinde orantılılık ilkesi açıkça ihlal edilmiştir.

                Polis Disiplin Yönetmeliği Bölüm 3, Madde 18’de “Amir, beraber çalışacağı astlarına kanunlara ve kurallara uygun tarzda ve eşit davranmalı ve onlara karşı daima iyi niyet beslemelidir.” denilerek, amirlerin astlarına karşı iyi niyet beslemesi gerektiği açıkça beyan edildiğinden, görev yeriniz sınırları içerisinde olan tuvalete gidip zaruri ihtiyacınızı giderip 12 dakika gibi kısa bir sürede geri gelmiş olmanızdan dolayı hakkınızda rapor tutulması “iyi niyet besleme” kavramıyla bağdaşmamakta olup, hakkınızda tutulan rapor Polis Disiplin Yönetmeliğine göre de hukuka aykırıdır.

                Ayrıca, adil yargılanma ilkesi gereği lehte ve aleyhte delillerin toplanıp bu deliller ışığında adil ve makul bir ceza verilmesi gerekirken; görev yerinizin sınırları içerisinde tuvalete gitmenizin görev yeri terk sayılamayacağı, tuvalete gitmenin temel ve zaruri bir insani ihtiyaç olduğu, 12 dakika gibi bir sürede görev noktanıza gelmenizin hayatın olağan akışına uygunluk ilkesine uygun olduğu, görev arkadaşınızın ifadesinin sizi desteklediği gibi lehteki delillere bakılmadan karar verildiği ve Lehte hiçbir delil yokmuş gibi bir varsayım ile ceza verildiği anlaşılmakta olup, yine bu yönüyle de adil yargılanma ilkesi ihlal edilmiştir.

Yukarıda açıkladığımız gerekçelerden dolayı hakkınızda “Görev yeri terk” ten 16 ay kıdem tenzili verilmiş olmasında hukuka uyarlık bulunmayıp, İdare Mahkemesince cezanın iptali gerekmektedir.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya başka konularda idare ile sorun yaşayan tüm memurlar ve öğrenciler, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için iletişime geçebilirsiniz.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
polismevzuat@hotmail.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (2)

Sıradaki haber:

Değişen Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği Hakkında Merak Edilenler

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.