SON DAKİKA

Şüphelinin Kaçması Sonucu Verilen Disiplin Cezası

Bu haber 16 Ekim 2017 - 18:42 'de eklendi ve 653 kez görüntülendi.

Soru:

Polis memuruyum ve Emniyet Müdürlüğü’nde Çevre Koruma Nöbetçisi olarak görev yapıyorum. Polis merkezi ekiplerince emniyete getirilen ve araması mevcut olan bir şahsın emniyetten kaçması üzerine şüphelinin kaçmasına neden olmak suçundan 20 Ay Uzun Süreli Durdurma Cezası aldım. Şahsın aranması olduğuna dair tarafıma öncesinde bir bilgi verilmemişti, ayrıca emniyete getirilirken şahısa kelepçe de takılmamıştı. Polis Merkezi ekiplerinin bir anlık dalgınlığı sonucu şüpheli emniyet binasından çıkmış ve bunun sonucunda sadece bana belirttiğim maddeden ceza verilmiştir. Bu cezanın iptalini sağlayabilir misiniz?

Cevabımız:

Değerli takipçimiz, Emniyet Müdürlüğü binasında çevre koruma nöbetçisi olarak görev yapmaktayken polis ekiplerince aranması olan şüphelinin emniyete getirilmesi ve daha sonra bu şahsın emniyet binasından kaçması sebebiyle şahsınız hakkında tesis edilen disiplin cezası hukuka aykırı olup, ilgili cezanın İdare Mahkemesi tarafından İptali gerekecektir. Bu görüşümüzü izah edelim.

“ Korunması ya da gönderilmesi ile yükümlü bulunduğu sanık ya da suçluların kaçmasına neden olmak ‘’ fiilini işlediğiniz iddiasıyla hakkınızda disiplin cezası tesis edilmiştir.

Şahsın kaçma ihtimali konusunda hiçbir görevli tarafından uyarılmadığınız ve bu şahsa polis merkezi ekiplerince kelepçe takılmadan emniyet binasına getirildiği görülmektedir.

Polis merkezi ekiplerinin bir anlık dalgınlığı ile emniyet binasından çıkış yapan şahsın aranmasının olup olmadığını bilmediğiniz ve öncesinde bu şahıs hakkında tarafınıza bilgi verilmemesi sonucunda, bilgilendirme yapılmayan bir konunun bilindiği varsayılarak yanılgılı inceleme sonucu düzenlenen soruşturma raporu esas alınarak verilen bu disiplin cezası hukuka aykırıdır. Bu durumda adı geçen şahsın kaçması olayında sorumluluğunuzun olmadığı açıktır. Nitekim söz konusu olayda asıl kusurlu olan personelin polis merkezi ekipleri olduğu da şüphesizdir. Polis merkezi ekipleri hakkında herhangi bir disiplin soruşturması başlatılmayarak, sadece Çevre Koruma Nöbetçisi olarak görev yapan şahsınızın cezalandırılması Hakkaniyet İlkesi ile bağdaşmamaktadır. Hakkaniyete uymayan ayırımcılığı önleyerek yasa önünde eşitlik ilkesini gözetmek idarenin asli görevidir. Söz konusu olayda bu ilkenin göz ardı edilerek disiplin cezasına maruz kalmanız kabul edilemez.

Açıkladığımız bu gerekçeler doğrultusunda şahsınız hakkında tesis edilen disiplin cezasının İdare Mahkemesince İptali gerekecektir.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm personeller, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
polismevzuat@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.