a

Şüpheli Şahsın Fotoğraflarının Basına Sızdırılması Sonucu Polise Ceza

Şüpheli Şahsın Fotoğraflarının Basına Sızdırılması Sonucu Polise Ceza

Soru:
Polis memuru olarak görev yapmaktayım. Hırsızlık şüphelisi olan şahsın işlemlerinin devam ettiği sırada gazeteciler tarafından şahsın ve suç konusu eşyaların fotoğrafı çekilerek basında paylaşılmış. Şüphelinin benim kontrolümde olmasından dolayı fotoğrafları basına benim sızdırdığım iddiasıyla 6 ay kısa süreli durdurma cezası verildi. Olayda hiçbir suçum yok. Şahsın fotoğrafını ben çekmedim. Cezanın İptalini talep ediyorum. 

Cevabımız:
Değerli takipçimiz, hakkınızda tesis edilen 6 Ay Kısa Süreli Durdurma Cezası hukuka aykırı olup, ilgili işlemin İdare Mahkemesince İptali gerekecektir. Bu görüşümüzü izah edelim.

Disiplin cezasına ilişkin dosyanızı incelediğimizde; görevli olduğunuz günde hırsızlık şüphelisi olan şahsın suç eşyaları ile birlikte fotoğraflarının basına sızdırıldığı gerekçesiyle başlatılan soruşturmada; hırsızlık şüphelisinin soruşturma işlemlerine başlanıldığı, bir gün sonra olayın haber ajanslarının internet sayfasında yer alması ve şüpheli şahsın polis merkezi koridorunda çekilmiş fotoğrafının da haberde kullanılması üzerine polis merkezi kamera kayıtlarının incelendiği, açılan soruşturmaya o gün görevli diğer personellerin de dahil edildiği, hırsızlık şüphelisi şahsın alınan ifadesinde, fotoğrafının kendisini yakalayan polisler tarafından çekildiğini beyan ettiği, bu kapsamda sizin de fotoğrafın çekildiği esnada koridorda bulunduğunuz konusunda kuvvetli şüphe hasıl olduğundan bahisle; fotoğrafları basına sizin sızdırmış olduğunuz değerlendirilerek “Yetkili olmadığı halde basın, haber ajansları, radyo ve televizyon kurumları veya diğer iletişim kanalları vasıtasıyla kamuoyuna bilgi ya da demeç vermek” maddesinden 6 Ay Kısa Süreli Durdurma Cezası ile tecziye edildiğiniz görülmektedir.

Bunun yanı sıra haberin yapıldığı haber ajansı temsilcisinin soruşturma kapsamında alınan ifadesinde; hırsızlık mağduru olan kişinin iş arkadaşı olduğunu, olayı telsizden duyması üzerine polis merkezine gidererek, şüpheli şahsa birkaç soru sorup fotoğrafını çektiğini beyan ettiği, ifadesine başvurulan diğer polis memurlarının beyan ve ifadeleri de bir bütün olarak değerlendirildiğinde, sizin ve ilgili diğer polis memurlarının olayın basına yansımaması için gerekli tedbirleri almadığınız sabit olmakla birlikte, haberi yapan ajans temsilcisine doğrudan bilgi ya da demeç verdiğinize dair her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil bulunmamaktadır.

Bu durumda söz konusu eylem, mevzuatta öngörülen tanıma uymuyorsa verilen disiplin cezasının hukuka aykırı olacağı şüphesizdir. Sözü edilen suç tanımlaması yapıldıktan sonra, suçun karşılığı olan cezanın ve suç sayılan eylemi gerçekleştiren kamu görevlisinin hangi disiplin kuralını ihlal ettiğinin açık bir şekilde ortaya konulması da zorunlu olup; müsnet fiilin disiplin cezası maddesiyle örtüşmediği ve bu haliyle disiplin hukukunda yer alan tipiklik şartının da olayda gerçekleşmediği açıktır. 

Açıkladığımız bu gerekçeler doğrultusunda şahsınız hakkında tesis edilen işlem hukuka aykırı olup, 6 Ay Kısa Süreli Durdurma Cezasının İdare Mahkemesince İptali gerekmektedir. 

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm personeller, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
polismevzuat@hotmail.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

İzinliyken Görevli Olduğu İl Dışında Rapor Alan Memura Verilen Ceza

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.