SON DAKİKA

Silahı Alınan Polis’e “Göreve Gitmediği İddiası”yla Verilen Ceza

Bu haber 08 Mart 2019 - 16:30 'de eklendi ve 648 kez görüntülendi.

Soru:
Polis memuru olarak görev yapmaktayım. Psikiyatri bölümüne sevk edildikten sonra geçici olarak silahım muhafazaya alındı. Pazar günü evimde istirahatliyken telefonumu kapattım ve gelen çağrıları alamadım. Ancak o gün beni göreve yazmışlar ve öncesinde bilgi verilmemişti. Akabinde o gün için göreve gitmediğim gerekçesiyle maaş kesimi cezası verildi. Cezanın iptalini istemekteyim. 

Cevabımız:
Değerli takipçimiz; şahsınız hakkında tesis edilen maaş kesimi cezası hukuka aykırı olup, ilgili cezanın İdare Mahkemesince İptali gerekecektir. Bu görüşümüzü izah edelim.

Disiplin cezasına ilişkin dosyanızı incelediğimizde; silahlı ve aktif olarak görev yapmaktayken yaşamış olduğunuz sıkıntılardan dolayı Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine sevk edildiğiniz, bu süre boyunca silahınızın geçici olarak muhafaza altına alındığı, göreve gitmediğinizin belirtildiği bahse konu tarih olan Pazar gününde, evinizde istirahat halindeyken cep telefonunuz kapalı olduğu ve o gün şahsınızın görevlendirilmesine dair bildiriminin yapılamadığı, akabinde o gün için göreve gitmediğiniz gerekçesiyle hakkınızda maaş kesimi cezası tesis edildiği görülmektedir.

“Göreve gitmemek” maddesinden personele ceza verilebilmesi için, gitmeme durumunun kabul edilebilir bir mazerete dayanmaması gerekmektedir. Silahınızın geçici olarak muhafaza altına alınmış olmasından dolayı (aktif olmayan) büro hizmetlerinde, hafta sonu görevlerinden muaf tutularak planlamanın yapılması gerekmektedir. Ayrıca görevlendirme konularında “öngörülebilirlik” gereği, görevlendirmenin ne zaman yapılacağı konusunda personele en az 1 gün öncesinde bilgi verilmesi gerekmektedir. Bu durumda bilgilendirme yapılmayan bir konunun bilindiği varsayılarak hakkınızda eksik incelemeye dayalı işlem tesis edilmiştir.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’nin Geçici Silah Muhafazası başlıklı 23.maddesinin 5.fıkrasında: ‘’Zati demirbaş tabancası ve üzerine kayıtlı diğer silahları muhafaza altına alınan personel, sağlık durumlarıyla ilgili yapılacak işlemler sonuçlanıncaya kadar faal olmayan görevlerde sivil olarak çalıştırılır.’’
EMNİYET HİZMETLERİ SINIFI PERSONELİNİN ÇALIŞMA SAATLERİNE İLİŞKİN ESASLAR’IN 4.maddesinde: Büro hizmetlerinde çalışan personelinin çalışma saatleri, herhangi bir olağanüstü durum olmadığı sürece Devlet Dairelerinin tabi olduğu mesai gibidir. Hükümleri amirdir.


Bu durumda faal olmayan görevlerde çalıştırılmanız gerekeceği hususu; yönetmelikte açıkça belirtilmiş olmasından ve faal olmayan görevlerdeki kastın; büro hizmetleri olduğundan, Pazar gününün tatil günü olması veya Pazar günü görevli olduğunuza dair öncesinde yazılı veya sözlü bir bilgilendirme yapılmamış olduğu hususlarının bir arada değerlendirilmesinde; olayda herhangi bir kusurunuz bulunmamaktadır.


Diğer yandan hafta sonu evinizde istirahat halindeyken cep telefonunuzun kapalı olmasından dolayı çağrıya cevap veremediğiniz konusunun ‘’kabul edilebilir bir mazeret’’ olarak değerlendirilmemesinde hukuken olanak bulunmamaktadır. Kaldı ki göreve gelmediğinizin iddia edildiği günde, bu durum sebebiyle hizmette aksama veya gecikme yaşandığına dair dosyada bilgi belge bulunmamaktadır.


Açıkladığımız bu gerekçeler doğrultusunda; şahsınız hakkında tesis edilen maaş kesimi cezasının İdare Mahkemesi tarafından İptali gerekecektir.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm personeller, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
polismevzuat@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.