a

Sağlık Sebebiyle Mezuniyet Sonrası Memuriyetten İlişik Kesilmesi.

Sağlık Sebebiyle Mezuniyet Sonrası Memuriyetten İlişik Kesilmesi.
Soru:
 
18. Dönem Pomem ögrencisi olarak bu sene Mart ayında Polis Okulundan mezun oldum. Polis memuru olarak görev yapmaktayken Göz derecelerimin yüksek olması nedeniyle mezun olduktan 6 ay sonra Memuriyetten İlişiğimin kesildiği bildirildi. Tekrar göreve dönmem için yardımcı olur musunuz ?
 
 
Cevabımız:
 
Değerli takipçimiz, Polis Meslek Eğitim Merkezi’nden mezun olduktan ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesine polis memuru olarak atamanızın yapılmasından sonra, polis memuru olarak görev yaparken göz derecelerinizin Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartlarında aranan değerlerden yüksek olduğu gerekçesiyle Memuriyetten ilişiğinizin kesilmesi yolundaki işlem hukuka aykırı olup, ilişik kesilmesi işleminin İdare Mahkemesi tarafından iptali gerekecektir. Bu görüşümüzü izah edelim.
 
Söz konusu işlem; öncesinde polis okulu öğrencisi olan şahsınızın sağlık koşullarını taşımadığından bahisle okulla ilişiğinizin kesilmesine yönelik işlemden kaynaklanmıştır.
 
İlgili Yönetmelikte; ” öğrenciliği sırasında sağlık koşullarından herhangi birini yitirdiği sağlık kurulu raporu ile tespit edilen öğrencinin polis okulu ile ilişiği kesilir ” kuralı yer almaktadır.
Ancak şahsınız hakkında Polis okulu diploması düzenlenerek mezun olduğunuz, polis öğrencisi statüsünü tamamlamanız nedeniyle de Emniyet Teşkilatına atanacak aday polis memuru statüsünü kazanmanız ve aday polis memuru olarak görevli olmanız durumunda Memuriyetten ilişiğinizin kesilmesi, kazanılmış hak kavramı gereği hukuka aykırıdır.
 
Bu durumda, Emniyet Teşkilatına atanacak aday polis memuru statüsünü kazanmanız ve adınıza “Polis Okulu Diploması” düzenlenmiş olması ve ilişik kesme işlemi tarihi itibariyle polis öğrenciliğini tamamlamış olmanız karşısında, artık polis öğrenciliğinizden söz edilemeyeceği, sağlık koşullarınızdaki değişiklik sebebiyle durumunuza uygun bir kadroya atanmanız gerekirken ( G.İ.H ), geriye dönük olarak polis okulundan ilişiğinizin kesilmesi yolunda tesis edilen işlem hukuka aykırı olup, açıkladığımız bu gerekçeler doğrultusunda İdare Mahkemesi tarafından Memuriyetten ilişiğinizin kesilmesinin İptaline karar verilmesi gerekecektir.
 
Not: Güvenlik araştırması, mülakat, sağlık şartları ve adli soruşturma gerekçeleri ile Pomem’den ilişiği kesilen polis memuru adaylar hakkında, göreve dönmeleri için, bizleri aramaları durumunda avukatlarımız tarafından ilgili İptal davaları açılacaktır.
 
GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
polismevzuat@hotmail.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (2)
 • Ali Alkan
  3 sene önce
  0 0

  İyi günler kuzenim Pomem sınavlarına girmeyi düşünüyor yanlız daha önceden psikolojik yönden rahatsızlanmış ve ilaç kullanmıştı.hastaneye bir psikiyatri doktoruna gittiğinde ilaç ve reçete geçmişine ulaşılmadığını gördü. Kuzenim ön sağlık ve hastahane kontrollerini geçerse psikiyatri bölümündende sağlam kararı alıp okula başlarsa polis akademisi sağlık daire başkanlığı psikiyatri hanesinde sağlam yazmasına rağmen psikiyatrik yönden geçmişte bir rahatsızlığı olup olmadığına, psikiyatrik ilaç kullanıp kullanmadığına bakarlar mı? Yardımcı olabilir misiniz?

 • admin
  3 sene önce
  0 0

  merhabalar, polisliğe girerken doktorlar kişilerin geçmişine bakmaz o andaki sağlık durumunu kontrol ederler genelde. Eğer geçmişte ciddi bir sağlık sorunu yoksa ve bu sorun devam etmiyorsa herhangi bir sıkıntı teşkil edeceğini sanmıyoruz. Doktorlar kişilerin geçmişteki sağlık durumlarını değil sınava girdiği andaki sağlık durumlarını kontrol ederler.

Sıradaki haber:

Görevli Polise, Trafik Kazası Sonucu Nakdi Tazminat Ödenmemesi?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.