SON DAKİKA

Pomem’den Sağlık Şartları Sebebiyle İlişik Kesilmesi

Bu haber 17 Nisan 2017 - 11:59 'de eklendi ve 842 kez görüntülendi.

Soru:
Değerli sayfa avukatları, Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’nin EK-3-1-A maddesinde aranan sağlık şartlarını taşımadığım gerekçesiyle 18. Dönem Pomem’den ilişiğim kesildi. Sağlık kurulu raporunda; Kan değerlerime göre hepatit B teşhisi konup, HBV-DNA negatif olarak sağlıklı taşıyıcı olduğuma karar verildi.
Sağlıklı taşıyıcı olmama rağmen okuldan ilişiğim kesildi, dava açarsak, polis memuru olarak atanmamın yapılması mümkün müdür?
 
Cevabımız:
Değerli takipçimiz, Pomem’den sağlık şartlarını taşımadığınız gerekçesiyle ilişiğinizin kesilmesi yolundaki işlem açıkça hukuka aykırı olup, İdare Mahkemesi tarafından ivedilikle iptali gerekecektir. Bu görüşümüzü izah edelim.
 
İlişiğinizin kesilmesine neden olan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği EK-3-1-A’ da ‘’ Hbs antijeni (+) pozitif olanlardan HBV-DNA’sı pozitif olanlar öğrenciliğe kabul edilmez. Sağlık kurulu raporu ile sağlıklı taşıyıcı olduğu belirlenenler öğrenciliğe kabul edilir. Hükmü amirdir.
 
İlgili yönetmelik maddesi uyarınca şahsınızın HBV-DNA’sı negatif durumda olup, ilişiğinizin kesilmesine engel olamayacağı açıkça görülmektedir.
 
Nitekim geçmiş yıllarda, sağlıklı taşıyıcı olup da, ilişiği kesilmeyerek polis memuru olarak ataması yapılan çok sayıda kişi olduğunu da bilmekteyiz. Bu durum anayasa ile güvence altına alınan EŞİTLİK İLKESİNE riayet edilmediğinin de göstergesidir.
 
Polislik mesleği, gece-gündüz, ağır şartlarda görev yapılan silahlı bir meslek olup, söz konusu meslek mensuplarının yasal şartlar oluştuğunda silah kullanma zorunlulukları da bulunduğundan, bu meslekte görev yapanlarda, sağlık açısından bazı şartların aranması ve bulunması gerektiği kuşkusuzdur. Ancak, sağlıklı taşıyıcılığın, hastalık olmadığı ve polislik mesleği bakımından sakınca doğurmadığı da açıktır.
 
Sağlıklı taşıyıcıların, hiç bir şekilde bir tedavi gereksinimi duymadıkları gibi, bir hastalık belirtisi göstermedikleri; ilerleyen teknoloji ve yeni yöntemler ile herkeste bir çok hastalığın taşıyıcılığının bulunabileceği; bunlardan en kolay tespit edilenin Hepatit B sağlıklı taşıyıcılık olduğu, sağlıklı taşıyıcılığın bir hastalık olmadığı için “iyileşme sağlanamayan kan hastalıklarından” kabul edilemeyeceği; herhangi bir rahatsızlık oluşturmadığından Emniyet Mensubu olmalarında sakınca bulunmamaktadır.
 
Dolayısıyla, bir hastalık olmayan ve iyileşme sağlanamayan kan hastalıklarından kabul edilmeyen bu durumda olan şahsınızın okulla ilişiğinizin kesilmesi hukuka aykırı olup, İdare Mahkemesi tarafından iptali gerekecektir.
 
Not: Güvenlik araştırması, mülakat, sağlık şartları ve adli soruşturma gerekçeleri ile Pomem’den ilişiği kesilen polis memuru adaylar hakkında, göreve dönmeleri için bizleri aramaları durumunda avukatlarımız tarafından ilgili İptal davaları açılacaktır.
 
GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
polismevzuat@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.