a

Pomem’den Sağlık Şartları Sebebiyle İlişik Kesilmesi

Pomem’den Sağlık Şartları Sebebiyle İlişik Kesilmesi

Soru:

Sayın PolisMevzuat, Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’nin EK-3-1-A maddesinde aranan sağlık şartlarını taşımadığım gerekçesiyle Pomem’den ilişiğim kesildi. Sağlık kurulu raporunda; Kan değerlerime göre hepatit B teşhisi konup, HBV-DNA negatif olarak sağlıklı taşıyıcı olduğuma karar verildi.

Sağlıklı taşıyıcı olmama rağmen okuldan ilişiğim kesildi, dava açarsak, polis memuru olarak atanmamın yapılması mümkün müdür?

Cevabımız:

Değerli takipçimiz, Pomem’den sağlık şartlarını taşımadığınız gerekçesiyle ilişiğinizin kesilmesi yolundaki işlem açıkça hukuka aykırı olup, İdare Mahkemesi tarafından ivedilikle iptali gerekecektir. Bu görüşümüzü izah edelim.

İlişiğinizin kesilmesine neden olan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği EK-3-1-A’ da ‘’ Hbs antijeni (+) pozitif olanlardan HBV-DNA’sı pozitif olanlar öğrenciliğe kabul edilmez. Sağlık kurulu raporu ile sağlıklı taşıyıcı olduğu belirlenenler öğrenciliğe kabul edilir. Hükmü amirdir.

İlgili yönetmelik maddesi uyarınca şahsınızın HBV-DNA değerleri negatif durumda olup, bu sonucun ilişiğinizin kesilmesine sebep olamayacağı açıkça görülmektedir.

Nitekim geçmiş yıllarda, sağlıklı taşıyıcı olup da, ilişiği kesilmeyerek polis memuru olarak ataması yapılan çok sayıda kişi olduğunu da bilmekteyiz. Bu durum anayasa ile güvence altına alınan EŞİTLİK İLKESİNE riayet edilmediğinin de göstergesidir.

Polislik mesleği, gece-gündüz, ağır şartlarda görev yapılan silahlı bir meslek olup, söz konusu meslek mensuplarının yasal şartlar oluştuğunda silah kullanma zorunlulukları da bulunduğundan, bu meslekte görev yapanlarda, sağlık açısından bazı şartların aranması ve bulunması gerektiği kuşkusuzdur. Ancak, sağlıklı taşıyıcılığın, hastalık olmadığı ve polislik mesleği bakımından sakınca doğurmadığı da açıktır.

Sağlıklı taşıyıcıların, hiç bir şekilde bir tedavi gereksinimi duymadıkları gibi, bir hastalık belirtisi göstermedikleri; ilerleyen teknoloji ve yeni yöntemler ile herkeste bir çok hastalığın taşıyıcılığının bulunabileceği; bunlardan en kolay tespit edilenin Hepatit B sağlıklı taşıyıcılık olduğu, sağlıklı taşıyıcılığın bir hastalık olmadığı için “iyileşme sağlanamayan kan hastalıklarından” kabul edilemeyeceği; herhangi bir rahatsızlık oluşturmadığından Emniyet Mensubu olmalarında sakınca bulunmamaktadır. Konuyla ilgili emsal mahkeme kararları da aynı doğrultudadır.

Dolayısıyla, bir hastalık olmayan ve iyileşme sağlanamayan kan hastalıklarından kabul edilmeyen durumda olan şahsınızın okulla ilişiğinizin kesilmesi hukuka aykırı olup, İdare Mahkemesi tarafından iptali gerekecektir.

Not: Güvenlik araştırması, mülakat, sağlık şartları ve adli soruşturma gerekçeleri ile Pomem’den ilişiği kesilen polis memuru adaylar hakkında, ilişik kesilmesi işleminin İptali için bizleri aramaları durumunda ilgili İptal davaları açılacaktır.

GSM: 0552 559 4913

www.polismevzuat.com

polismevzuat@hotmail.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (5)
 • Şule Taşpınar
  2 sene önce
  0 0

  Merhaba, ben ilk defa pomem’e başvuru yapacağım. Bilgim dahilinde olmadığım için soruyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Ben Tip 1 Diabet hastasıyım, halk tabirinde şeker hastası oluyorum. Başvuru sürecinde ya da başvuru yapılıp kabul edildikten sonra bir sıkıntı yaratırlar mı sorun çıkar mı ya da bununla ilgili nereye bakmam gerekiyor?

 • admin
  2 sene önce
  0 0

  Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. Belirttiğiniz durumunuz malesef öğrenciliğe engel teşkil etmektedir.

 • Kerim
  4 sene önce
  0 0

  İyi günler kolay gelsin benim bir sorum olacaktı geçmiş senelerde bana anksiyete tanısı konmuş , şimdiki yönetmelikte son iki sene şartı koymuşlar bu son iki sene şartı hangi aralıkları kapsamaktadır konuşan yıl 2016 10. Ay yani sorum 720 gün üzerinden mi yoksa 2018 yılı ve 2017 yılı için mi geçerlidir teşekkürler

 • Ali Büyük
  4 sene önce
  0 0

  Sayın polis mevzuat kolay gelsin. Mevzuatin göz hastalıkları B dilimi 11. Maddesindeki psödofaki hastaligi ilişik kesilmesine neden mi. Bazi forum sayfalarinda Acilan dava sonucu hakem hastane numunenin olumsuz karari var diyorlar. Iyi çalısmalar.

 • admin
  4 sene önce
  0 0

  Elenme nedenine bakmak dosyayı incelemek gerekir. Kesin bir şey söylemek doğru olmaz dosyayı görmeden.

Sıradaki haber:

Şüpheli Şahıslara Müdahale Etmeme Disiplin Cezası

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.