SON DAKİKA

Pomem Mülakatından Başarısız Sayılma

Bu haber 23 Mayıs 2017 - 11:35 'de eklendi ve 2.795 kez görüntülendi.

Soru:
Öncelikle bizlere vermiş olduğunuz hukuki desteklerden dolayı avukatlarınıza teşekkür ederim.
 
18. Dönem Pomem Eğitimini başarıyla bitirdim. Eğitim sonu mülakatında sorulan tüm sorulara doğru cevap verdim. Eğitim süresinde okul yönetimi tarafından başarı belgesi ile de ödüllendirilmiştim. Ama gel görün ki okul sonunda yapılan mülakat neticesinde Başarısız sayıldım. Konuyla ilgili İdare Mahkemesine dava açtım. Mahkeme, Emniyet Genel Müdürlüğü’nden mülakat tutanaklarını istedi. Ama karşı taraf çok basit bir savunma yaparak takdir yetkisini kullandık tarzında cevap vererek mülakat tutanaklarının olmadığını belirttiler. Açıkça hukuksuzluk var, sizce mahkemeyi kazanabilir miyim?
 
Cevabımız:
Değerli takipçimiz, Pomem’de eğitim görmekteyken, Eğitim Sonu mülakatında Başarısız sayılmanıza ilişkin işlem hukuka aykırı olup, İdare Mahkemesi tarafından bu işlemin iptaline karar verilmesi gerekecektir. Bu görüşümüzü izah edelim.
 
Emniyet Genel Müdürlüğünün mahkemeye gönderdiği savunmasında; şahsınız hakkındaki Başarısız sayma işleminin, idarenin takdir yetkisi çerçevesinde gerçekleştiği ve mülakat tutanaklarının olmadığı beyan edilmiştir.
 
Anayasanın 2. maddesindeki “hukuk devleti” ilkesine göre idarenin, yargısal denetim yapılmasını ortadan kaldıracak ya da bu denetimin yapılmasını imkansız kılacak işlem ve eylemlerde bulunması mümkün değildir.
 
Kamu hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesinin tek güvencesi; hizmetin yetişmiş, ehil kamu görevlilerince yerine getirilmesinden geçmektedir.
 
Kamu hizmetlerinin ehil ve yetişmiş kamu görevlileri eliyle yürütülmesi için yapılan sözlü sınavların(mülakatların) objektif, uygun ve aynı zamanda yetki, şekil, sebep, konu ve maksat unsurları yönünden yargısal denetime imkân tanıyacak şekilde yapılması esas olmalıdır. Adayların katıldığı sözlü sınav öncesinde, sınavda sorulacak soruların hazırlanması, her adaya sorulan soruların ve verilen cevapların kayda geçirilmesi ve adayların verdiği yanıtlara hangi komisyon üyesince, hangi notun takdir edildiğinin tutanakta ayrı ayrı gösterilmesi gerekmektedir.
 
Mülakat sırasında, şahsınıza sorulan soruların kayıt altına alınmadığı, verilen cevapların tutanağa bağlanmadığı görülmektedir.
 
Diğer yandan İdare, işlem ve eylemlerini yaparken “kişi yararı” ve “kamu yararı”nı göz önünde bulundurarak, yasal sınırlar içerisinde, takdir hakkını bu amaçları gerçekleştirmek amacı ile kullanmalıdır. Bilindiği üzere, idareye tanınan takdir yetkisi hiçbir zaman mutlak ve sınırsız değildir. Kamu hizmetinin verimliliği, etkinliği ve kamu yararı ile kişi yararı arasında bir denge kurulması zorunluluğu, bu hak ve yetkinin sınırını oluşturmaktadır. Takdir hakkının, idarece takip edilen amaca uygun olarak kullanılması, keyfilikten, kişisel ve duygusal, sübjektif değerlendirmeler ile kullanılması gerekmektedir.
 
Açıkladığımız bu gerekçeler doğrultusunda şahsınız hakkında, ölçme ve değerlendirme esaslarına uygun ve objektif bir değerlendirme yapılmadığından Pomem eğitimi sonucu Başarısız sayılmanıza ilişkin işlemin İdare Mahkemesi tarafından iptali gerekecektir.
 
 
Not: Güvenlik araştırması, mülakat, sağlık şartları ve adli soruşturma gerekçeleri ile Pomem’den ilişiği kesilen polis memuru adaylar hakkında, göreve dönmeleri için, bizleri aramaları durumunda avukatlarımız tarafından ilgili İptal davaları açılacaktır.
 
GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
polismevzuat@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

14 ADET YORUM YAPILDI
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Erol çelebi20 Temmuz 2018 / 8:47 pmCevapla

21. Dönem pomem eğitimini tamamlayan ve akabinde sözlü mülakat sonucu Başarısız olarak addedilen kişı şayet güvenlik soruşturmasında kapatılan askeri öğrenci (Kursiyer) ise; elenme sebebi kursiyer astsubay olan atanamayan okulu kapatıldığı için olabili m?i polis olmaması içi yasal engel var mıdır? idari dava ile aday memur olarak göreve başlatılabilir mi? böyle bir emsal karar var mı? göreve başlatılması veya başlatılmaması yönünde düşünceniz nedir. Sayğılarla…

  admin28 Temmuz 2018 / 8:03 pmCevapla

  Polis Mülakat konuları hakkında bu zamana kadar kazanılmış bir dava yoktur. Öğrenciler Bu şekilde güvenlik soruşturmasi sebebiyle başarısız sayılmakta ancak açılan davalarda; Sorulan soruları doğru yanıtlayamadigi gerekcesiyle başarısız saydıkları şeklinde emniyet genel müdürlüğünce savunma yapılmakta; ne yazık ki bu savunmaları da mahkeme tarafından dikkate alınarak kararlar red ile sonuçlanmaktadır. Yine de dava açmanızı tavsiye ederiz. Her dosya kendi içerdiğinde değerlendirilir. Mülakat komisyonunun puanlamada yaptığı usul hatası iptal sebebi olabilir.

Mesut yiğit4 Ağustos 2018 / 6:40 pmCevapla

21.dön.pomem bitirme mülakatında başarısız sayıldım.Bu durumum güvenlikle alakalı ise tekrar gözden geçirme yapıyorlarmı şahsımı.
Bundan mütevellit İtiraz dilekçesi verdim polıs akademsine bugün 15.günü dilekçemin bana cevapları n vakit olur?
Cevaba binayen mi , olumsuzsa dava açmam gerekiyor yoksa
Cvb gelmeden de açabılıyormuyum dava?
Teşekkürler

  admin7 Ağustos 2018 / 9:16 pmCevapla

  Mülakatın başarısız olması güvenlik nedeniyle ise malesef yeniden gözden geçirme yapılmıyor. Dilekçe yazdığınızda 60 gün içind e cevap verilmezse olumsuz cevap verilmiş sayılır. Olumsuz cevap verilmeden malesef dava açamazsınız. Talebinize olumsuz cevap verilmeli ve o olumsuz cevaba istinaden dava açmalısınız.

İsmail Mert Ova16 Eylül 2018 / 9:15 pmCevapla

21.dönem mülakatında başarısız sayıldım. Elenme sebebimi bilmiyorum. Bu konuda dava açmadım. Sadece dilekçe yazdım. Ona da dönüş yapılmadı. Ne yapmalıyım sizce ?

  admin18 Eylül 2018 / 10:16 amCevapla

  Öncelikle geçmiş olsun İsmail Bey. Elenirken size tebliğ edilen evrakta hangi nedenden dolayı hangi madde kapsamında eğlendiğinizin yazıyor olması gerekir. Elenme sebebinizi dilekçe ile öğrenip elenmeden itibaren 60 gün içerisinde dava açmanız gerekir. Aksi halde dava açma süresi dolacağı için dava açamaz, haksız bir durumla karşılaşmışsanız hakkınızı arayamazsınız. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime gecebilirsiniz.. Bir çok elenen müvekkilimizi yeniden okula gönderdik ve mezun olup polis memuru olarak görevlerine başladılar…

Mesut yiğit17 Eylül 2018 / 5:19 pmCevapla

Pomem Dönem sonu mülakatına açılan idari dava da için dilekçe örneğiniz ya da yardımcı olacağınız durum var mı?
Tesekkurler

  admin18 Eylül 2018 / 10:10 amCevapla

  Merhabalar Mesut bey. Dilekçe örnekleri internette var bir çok sitede vardır. Günde yaklaşık 100 kişiye yardımcı oluyoruz bilgilendiriyor ve yönlendiriyoruz ancak malesef her kese ayrı bir dilekçe veya her sorun için özel bir dilekçe yazmamız mümkün olmadığı için örnek dilekçe yayınlamıyoruz. Dediğimiz gibi dilekçe örneklerini internetten rahatlıkla bulabilirsiniz..

Mesut yiğit18 Eylül 2018 / 7:49 pmCevapla

Yorumda bi arkadaşa yardımcı oluruz demişiniz
Bende yardım almak isterim
Burada yazan numarayı aradım meşguldü
Başka iletişim bilgisi var mı?
Görüşmek yardımınıza başvurmak isterim
Tesekkurler.

  admin19 Eylül 2018 / 8:17 amCevapla

  Merhaba Mesut bey, mesai saatleri içerisinde (sabah 8 akşam 5) whatsaptan mesaj atarsanız geri dönüş yapılır. Muvekkillerle dava dava hakkında konuşuyordu.

Ramazan kılıç23 Ocak 2019 / 10:04 pmCevapla

19.3 dönem pomem donem sonu mulakat sınavında basarisiz sayildim not ortalamam 92 idi ama herseye dogru cevap verdigim halde donem sonu mulakatima 46 verildi öz ablam fetö suphesi ile ihrac oldu ama 2 abi halen gorevde ve memur idare mahkemesine dava actim yürütmeyi durdurabilirmiyim

  admin30 Ocak 2019 / 1:41 pmCevapla

  merhabalar öncelikle geçmiş olsun, ilişiğinizin kesilmesine neden olan asıl konunun ne olduğu bu noktada çok önemlidir. Not ortalamanızın 92 olduğunu belirtiyorsunuz dosya içeriğini tam görmediğimiz için kesin bir şey söyleyemeyiz. Ablanızdan dolayı düşük puan verilmiş ise suçun şahsiliği ilkesine tamamen aykırıdır. Bu durumda yürütmenin durdurulması düşük ihtimal ile de olsa belki alınabilir. Ancak dediğimiz gibi dosyanızın içeriğini tam olarak bilemiyoruz; 0542 798 1941 nolu hattan avukatlara ulaşıp detaylı bilgi verirseniz size yardımcı olacaklardır.

Ahmet12 Ocak 2020 / 8:08 pmCevapla

Merhabalar kolay gelsin bilgi almak istiyorum sizlerden Yil sonu mülakatindan elenip dava yi kazanip göreve dönen arkadaşlar var mi tekrardan sınava tabi tutup eliyorlar mi yine

  admin29 Mart 2020 / 9:32 amCevapla

  Tekrardan mülakat yapılıyor ve bu şekilde tekrar mülakata alınıp mesleğe başlayan var.