SON DAKİKA

Meslekten Önce Babasının Marketinde Çalışan Polisin İhraç Edilmesi

Bu haber 11 Şubat 2020 - 10:36 'de eklendi ve 478 kez görüntülendi.

Mesleğe başlamadan önce babasının marketinde çalışan polisin kazanç getirici faaliyette bulunmaktan meslekten ihraç edilmesi.

Soru: Merhabalar, polis olmadan önce babamın amcamla birlikte açtığı markette çalışıyordum, babam resmi işleri benim üstüme yaptığı için market benim üstüme görünüyordu, bekçiliği kazandım ve başladım ama resmi olarak market hala benim üstümde göründüğü için hakkımda “kazanç getirici faaliyetlerde bulunmak” disiplin suçundan soruşturma açıldı ve Meslekten Çıkarma ceza verildi ne yapmam gerekiyor?

Cevabımız: Durumunuz incelendiğinde hakkınızda 7068 sayılı kanunun 8/6-r bendi uyarınca “Devlet memurları tarafından yapılamayacağı 657 sayılı Kanunda belirtilen kazanç getirici faaliyetlerde bulunmak” disiplinsizlik halinin gerçekleştiği suçun sübut bulduğu eylemlerden dolayı kusurlu olduğunuzdan bahisle Meslekten çıkarma cezası verilmiştir.

İdarece verilen karar hukuka aykırı olmakla beraber idare mahkemesi nezdinde açılacak dava ile iptal edilecektir.

İzah edecek olursak;
Mesleğe kabulünüzden önce babanız tarafından adınıza kurulan A… Ltd.Şti üzerinden market işletilmesi durumu vardır. Kurulan bu şirkette ortak olarak gözükmektesiniz. Mesleğe kabulden sonra herhangi bir faaliyetiniz olmamıştır. Öncesinde dahi ortak olarak gözükmenize rağmen banka hesap bilgileriniz kontrol edildiğinde herhangi bir kazancınız olmamıştır. Bu bakımdan adınıza gözüken şirkete ilişkin bilgiler incelendiğinde şirketin yetkilisi olarak yönetim ve denetim yetkiniz bulunmamaktadır. Nihayetinde kurulan şirket Türk Ticaret Kanunu kapsamında Limited Şirket özelliğini taşımaktadır. Şirket ortağı olarak gözükmeniz 657 Devlet Memurları Kanunu kapsamında kazanç getirici faaliyet olarak değerlendirilemez. Şöyle ki;

Kamu kurumlarında devlet memuru olarak çalışan memurların yapmasının yasak olduğu iş ve işlemlerden birisi de memurun ticaret ve gelir getirici faaliyetlerde bulunma yasağıdır. Bu nedenle memurların yapmış olduğu hangi işlerin bu yasak kapsamında olduğunu bilmesi önem arz etmektedir. Memurun uyması gereken ticaret ve gelir getirici faaliyette bulunma yasağı hakkında Devlet Memurları Kanununda belirlenmiştir. Memurların ticaret yasağı ilgili ana hatlar kanunda belirlenmiş, uygulamada çıkan sıkıntılar ise Danıştay kararları ve devlet personel başkanlığı kararları ile açıklığa kavuşturulmuştur. 657 sayılı Kanun’un 28. maddesinde, ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı düzenlenmiştir. Madde ile memurların, Türk Ticaret Kanunu’na göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamayacakları, Ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamayacakları, Ticari mümessil veya ticari vekil veya kolektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamayacakları hükme bağlanmıştır.

Yukarıda yer verilen hükümler çerçevesinde, Limited şirketin şirket sözleşmesinde şirketi idare ve temsil edecek kişiler arasında sayılmamak ve bu şirketlerin yönetimi ile denetiminde de görev almamak kaydıyla 657 sayılı Kanuna tabi Devlet memurunun Limited şirket ortağı olmasında yasal açıdan bir sakınca olmadığı açıktır. Nitekim dosyanızı incelediğimizde tacir sayılacak faaliyette bulunmadığınız ticari mümessil veya ticari vekil de olmadığınız görülmektedir.

Öte yandan mesleğe kabulünüzden önce yapılan faaliyetlerden dolayı kusurlu olduğunuzdan bahisle ceza tayinine gidilmesi de hukuka aykırıdır. Nitekim anayasal güvence altına alınan kanunsuz suç ve ceza olma ilkesi gereği daha önceden suç teşkil etmeyen eylemlerin sonradan yapılan idari işlemle cezalandırılma yoluna gidilmesi de ayrı bir hukuka aykırılık halidir. Zira çalışıyor olarak gözüktüğünüz market ilçede ve sizin görev yeriniz ise İl merkezindedir.

Tüm açıklamalar ışığında, iddia edilen eylemlerde hiçbir kusurunuzun olmaması, kazanç getirici faaliyetinizin olmaması, tek başına şirket ortağı olarak gözükmenizin ceza için yeterli olmayacağı hususları ayrıca kanunda aranan tipiklik, kanunilik ilkeleri gereği olarak hakkınızda tesis edilen işlemin meslekten çıkarma disiplin cezasını karşılayamadığından açılacak dava ile iptal edilebilecektir.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm personeller, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.