SON DAKİKA

Meslek İçi Kursa Gidilmediği İçin Verilen Disiplin Cezası

Bu haber 15 Mart 2017 - 15:49 'de eklendi ve 420 kez görüntülendi.

Soru:
PolisMevzuat sayfası mağdur olduğum bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Polis memuru olarak görev yapmaktayım. Meslek içi kurs kapsamında sadece istirahat günlerime denk gelecek şekilde 7 gün kursa gitmem tebliğ edildi. Ben de zaten 12/12 çalıştığımızı, verilecek bu kursun istirahat saatim olmayan bir zamanda verilmesini talep eder şekilde, dilekçe ile kuruma başvurdum ve başvuruma cevap verilmesini bekledim, ilgili kurslara gitmedim. Dilekçeme hiçbir cevap verilmedi ve 7 gün boyunca kurslara gitmediğim için il polis disiplin kurulu tarafından şahsıma, uzun süreli durdurma cezası verilmiş. Bu cezanın iptali için yardımlarınızı bekliyorum.
Cevabımız:
Değerli takipçimiz öncelikle verilen disiplin cezası için geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Tesis edilen disiplin cezası işlemi hukuka aykırıdır, bu yüzden İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmesi gerekir. İptal sebeplerini açıklayalım.
 
Yoğun çalışma temposu içinde görevlendirildiğiniz halde kursa katılmama gerekçesinin, kursa katılmayı tamamen reddetme olmayıp, kursun mesai saatleri dışında olması ve idareden kurs saatlerini çalışma saatlerine ve çalışma koşullarına uygun olarak belirlenmesini istemiş olmanıza rağmen, idarenin buna yönelik düzenleme yapmamasından kaynaklanmış olduğu, bu görev ve sorumluluğun mesai saatleri dışında belirlenen herhangi bir zaman diliminde yapılabileceği, şahsınızın da günün hangi saatinde olursa olsun bu görevlendirmeye katılma zorunluluğunuz olduğu anlamına gelmeyeceği, çalışanların dinlenme hakkının Anayasa ile korunmuş bir hak olduğu, idarenin kişilerin çalışma koşulları ve dinlenme saatlerini göz önüne alarak kurs saat ve tarihlerini belirlemesi gerektiği, idareden, çalışma saatlerini göz önüne alarak uygun bir zaman dilimi içerisinde katılımı sağlaması için de itiraz dilekçesi verdiğiniz ve idareden itiraz dilekçesine cevap beklemiş olduğunuz hususları birlikte değerlendirildiğinde, kasıtlı olarak kursa katılmama ve talimatname ile uhdesine verilen işleri kasten yapmamak olarak nitelendirilmesine olanak bulunmadığından tesis edilen disiplin cezası işleminde hukuka uyarlık bulunmamaktadır.
 
Açıkladığımız bu gerekçeler doğrultusunda verilen disiplin cezasının iptali gerekecektir.
 
Not: Disiplin cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm arkadaşlar, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için, avukatlarımız tarafından İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.
 
 
GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
polismevzuat@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.