SON DAKİKA

Memur Amirin İzni Olmadan Doktor Raporu Alabilir Mi?

Bu haber 19 Ağustos 2020 - 6:55 'de eklendi ve 672 kez görüntülendi.

Amirine bilgi vermeden doktor raporu alan polis memuruna ceza verilir mi?

Soru: İl Müdürlüğü tarafından şubelere/birimlere gönderilen ve yönetmeliğe dayandırılan bir yazıya göre komiserimiz “Amirin izni olmadan hastalık/doktor raporu alanlar” a soruşturma açılıp ceza verilecek dedi. Doktor raporu almak için amirden izin alınması gerekir mi?

Cevabımız: Değerli takipçimiz, il emniyet tarafından gönderildiğini iddia ettiğiniz yazıyı incelediğimizde “amirin izni olmadan doktor raporu alanlara soruşturma açılacağı ve ceza verileceği” şeklinde bir anlam kesinlikle bulunmamaktadır.


İl emniyet tarafından gönderildiğini iddia ettiğiniz resmi yazı içeriğinin aynen şu şekilde olduğunu beyan ediyorsunuz:
Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği “1.2.10”uncu maddesine istinaden;

  • İstirahat raporlarında süreler gün bazında belirlenir fakat gün içinde mesaiye gelmeyen ve izin vermeye yetkili kılınan birim amirine hasta olduğuna dair bildirimde bulunmayan memurun, mesai saati içinde veya mesai saati bitiminden sonra alacağı istirahat raporu, günlük mesai saatleri içerisinde göreve gelmediği süreler için özür olarak kabul edilemez ve ilgili memur hakkında izinsiz ve özürsüz olarak göreve gelmemekten işlem yapılır.
    Emrin takibinden şube müdür yardımcıları, denetiminden büro ve birlik amirleri bizzat sorumlu olup, konunun büro ve birlik amirliklerinde görev yapmakta olan tüm personele imza karşılığı tebliğ edilmesi, hazırlanan tebellüğ belgelerinin istenildiğinde tarafımıza gönderilmek üzere dosyasında muhafaza edilmesi…
    Rica ederim.
    Şeklindedir.
  • Bu yazıdan, doktor raporu alan memur aynı gün içerisinde rapor aldığını sorumlu amire bildirmezse(bilgi vermezse), rapor aldığını bildirmediği her gün için özürsüz olarak göreve gelmemekten işlem yapılıp ceza verileceği anlaşılmaktadır. Amirin izni olmadan doktor raporu alınamayacağı şeklinde bir ibare – söz veya bu manaya gelecek hiçbir cümle bulunmamaktadır. Amirin izni olmadan rapor alınamaz diyen kişi, ya yazıyı yanlış anlamış veya kendisi yorumlamaya çalışmıştır. Kanun ve mevzuatları yorumlama veya kıyas yapma yetkisi emniyet genel müdürlüğü personellerinin velevki rütbeli olsun hiçbirinde yoktur. Zira kıyas, kanunda açıkça yazılmayan bir fiilin, kanunda suç olarak düzenlenen bir fiile benzetilerek cezalandırılmasıdır. Bu kıyaslamayı ancak yargı mensupları yapabilir. Rütbeli dahi olsa egm personellerinin hiçbiri kanun ve mevzuatları yorumlayamazlar buna yetkileri yoktur.
  • Ayrıca il emniyette şubelere geldiğini iddia ettiğiniz bu yazının hukuka aykırı olduğuna, doktor raporu alan kişinin raporu geç bildirse bile ceza verilemeyeceğine dair hukuki makalemizi de kısa zaman sonra paylaşacağız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.