a
  • Polis Mevzuat
  • Soru ve Cevaplar
  • Lojman sırası gelen memurun “amirin ataması yapılacak” gerekçesiyle lojmana giriş hakkı durdurulabilir mi?

Lojman sırası gelen memurun “amirin ataması yapılacak” gerekçesiyle lojmana giriş hakkı durdurulabilir mi?

Lojman sırası gelen memurun “amirin ataması yapılacak” gerekçesiyle lojmana giriş hakkı durdurulabilir mi?

Soru: Polis Mevzuat, öncelikle bizlere destek verdiğiniz için teşekkür ederim. Ben lojmanda oturmak için başvurmuştum bir daire boşaldı ve sıra bana geldi. Lojmana geçmek için talepte bulundum ancak bana “bir amirin bulunduğumuz ilçeye atanacağını, ne zaman geleceğinin tam olarak belli olmadığını, lojmana amirin geçeceğini” söylediler. 20 gün geçmesine rağmen amir daha gelmedi, lojman sırası bende olmasına rağmen lojman boşta duruyor. Lojmana alınmamam normal midir? Bu konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

Cevabımız: Değerli takipçimiz, lojmana girişte yapılan puanlama sonrası boşalan konuta oturma sırası sizde olmasına rağmen, amirin bulunduğunuz ilçeye atanması sizin lojmana girme hakkınıza engel olamaz.

Kamu Konutları Yönetmeliği’nin Konut Tahsis Talebi ve Değerlendirilmesi başlıklı 14. maddesindeki “ek (4) sayılı cetveldeki puanlar dikkate alınır ve her yıl Ocak ayı içinde gerekli değerlendirme bilgisayar ortamında yapılarak toplam puana göre sıra cetveli düzenlenir” amir hükmünce sıralamanın ocak ayında yapılacağı.. Yine aynı maddenin devamında “Ancak, birinci fıkraya göre puan sıralaması yapılanlardan, kendisine konut tahsis edilmeden başka bir il veya ilçeye atananlar, bulundukları son görev itibariyle, yeniden puanlamaya tabi tutulur ve o yılın puan sıra cetvelinde gösterilir” amir hükmünce, konut tahsis yapılmadan ataması yapılan personelin yeniden puanlamaya tabi tutulacağı ve sıralama sonucu konuta girebileceği beyan edilmektedir.

Eğer amirin ataması bulunduğunuz ilçeye daha yapılmamış ise, bulunduğunuz ilçede yeniden sıralamaya tabi olamayacağından sıra size geldiğinden lojmana girmeniz gerekir. Eğer amirin ataması yapılmış ancak eski görev yerinden ilişiği kesilmeyip yeni görev yerinde başlama yapmamış ise, yine amirin gelmesi beklenmeden lojmana girmeniz gerekir. Zira amir yeniden puanlamaya tabi olsaydı ve sıralamada sizden önce lojmana girmeye hak kazansaydı bu durum aynı yönetmeliğin 14 maddesi gereği size duyurulması gerekirdi. Size “amirin gelmesini bekleyin” denmezdi. İlgili maddenin fıkrası şöyledir; “…Sonuç bir yazı ile ilgili personele veya bu personele duyurulmak üzere görev yaptığı birime bildirilir.”

Yine Kamu Konutları Yönetmeliği Sıra Tahsisli Konutların Tahsis Şekli başlıklı madde 9’da “Konutların herhangi bir nedenle boşalması halinde fiilen boşaltıldığı tarihten itibaren en geç (30) gün içinde Yönetmelik hükümlerine göre hak sahiplerine tahsis edilmesi gerekir.” hükmü gereğince, amirin halen eski görev yerinde çalıştığı, bulunduğunuz yere atamasının yapılıp yapılmayacağı konusunda sizlere kesin bir bilgi verilmediği, üzerinden 20 gün geçmesine rağmen eski yerinden ilişiğini kesmeyip halen orada çalıştığı göz önüne alınacak olursa, boşalan lojmanın 30 gün içinde doldurulması gerektiğinden ve sıralamaya göre siz hak sahibi olduğunuzdan lojmana geçmeniz gerekir.

Kamu Konutları Yönetmeliği madde 9 da “Madde 9 – Sıra tahsisli konutlar, Yönetmeliğe ekli (4) sayılı puanlama cetveli esas alınarak konut dağıtım komisyonunca hak sahiplerine tahsis edilir. Hak sahiplerinin puanlarının eşit olması halinde, hizmet süresi fazla olana, hizmet süresi de eşit ise, yetkili ev dağıtım komisyonunca ad çekme yoluyla, konut tahsis edilir.” hükmü amir olup, komisyonca konut dağıtımında esas alınan (4) sayılı cetvelde personelin konuta yerleştirilirken yapılacak sıralama aşağıdaki gibi açıklamaktadır.

(4) Sayılı Cetvel’de personelin konuta yerleştirilirken puan hesaplaması
•Hizmet süresinin her yılı için (+ 5) puan
•Daha önce konuttan yararlandığı her yıl için (-3) puan
•Personelin eşi için (+ 6) puan
•Personelin kanunen bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının her biri için (+ 3) puan, (yalnız iki çocuğa kadar)
•Personelin, eşi ve çocukları dışında, kanunen bakmakla mükellef bulunduğu ve konutta birlikte oturacağı her aile ferdi için (+ 1) puan
•Konut tahsisi için beklediği her yıl için (+ 1) puan… vb. şeklinde hesaplanmakta ve konuta girecek personel bu şekilde yapılan puanlama sonrası tespit edilmektedir.

Konuta girecek personelin belirlenmesinde personelin rütbeli olması durumunda “Sıra Tahsisli Konut”a sıralamaya tabi olmadan boşalan lojmana gireceğine dair bir madde bulunmamaktadır.

Yukarıda açıkladığımız nedenlerden dolayı lojmana yerleşme sıranız gelmesine rağmen lojmana alınmamanız hukuka aykırı olup, resmi müracaat etmeniz durumunda lojmana gireceğinizi değerlendiriyoruz. Buna rağmen haksızlığa uğramanız durumunda idare mahkemesine dava yolu da açıktır.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya başka konularda idare ile sorun yaşayan tüm memur ve öğrenciler, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Fazla iş verilen ve evrakları yetiştiremeyen memura görevi savsaklama cezası verilir mi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.