a

Kurumlar Arası Geçiş?

Soru:
Sayfanızdan yeni haberimiz oldu Allah sizlerden razı olsun. Ben 7 yıllık polis memuruyum, aynı zamanda da Arap Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Alanımla alakalı Dış İşleri Bakanlığında mütercim tercümanlık için başvurdum ve bakanlık başvurumu kabul etti. Ancak EGM kurumlar arası geçiş için şahsıma muvafakat vermedi. Geçen sene Dış İşleri Bakanlığına bu şekilde geçiş yapan çok polise muvafakat veren EGM, her ne hikmetse benim talebimi ihtiyaç gerekçesiyle reddetti. Bu konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum.
 
Cevabımız:
Değerli takipçimiz Dış İşleri Bakanlığına geçiş için yaptığınız başvuru için EGM tarafından muvafakat verilmemesi hukuka aykırı olup, İdare Mahkemesi tarafından, bu işlemin iptaline karar verilmesi gerekecektir.
 
Şöyle ki; Anayasamızın “Çalışma hakkı ve ödevi” başlıklı 49’uncu maddesi; “Çalışma, herkesin hakkı ve ödevidir. Devlet çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları ve işsizleri korumak, çalışmayı desteklemek, işsizliği önleyecek elverişli ekonomik ortam yaratmak ve çalışma barışını sağlamak için gerekli tedbirleri alır.”şeklindedir.
657 sayılı Devlet Memurları Kanunun “Memurların bir kurumdan diğerine nakilleri” başlıklı 74’üncü maddesi; “Memurların bu kanuna tabi kurumlar arasında, kurumların muvafakati ile kazanılmış hak dereceleri üzerinden veya 68 nci maddedeki esaslar çerçevesinde derece yükselmesi suretiyle, bulundukları sınıftan veya öğrenim durumları itibariyle girebilecekleri sınıftan, bir kadroya nakilleri mümkündür. Kazanılmış hak derecelerinin altındaki derecelere atanabilmeleri için ise atanacakları kadro derecesi ile kazanılmış hak dereceleri arasındaki farkın 3 dereceden çok olmaması ve memurların isteği de şarttır.” hükmünü düzenlemektedir.
 
İdarelere kamu görevlilerinin diğer kamu kurum ve kuruluşlarına naklen geçişleri konusunda takdir yetkisi tanınmış ise de, mutlak ve sınırsız olmayan bu yetkinin kullanılması halinde, gerçekleştirilen işlemlerin kamu yararı ve hizmet gerekleri bakımından yargı denetimine tabi olduğu çekişmesizdir. Kamu hizmetinin bütünlüğü ve devamlılığı ilkesi gereğince, kamu görevlilerinin özel koşullarına göre verimliliklerinin en yüksek olduğu ve hizmetlerinden en yüksek oranda yararlanılacak bir birimde çalıştırılmalarının kamu yararına uygun düşeceği açıktır. Şahsınız hakkında, personel ihtiyacı gerekçe gösterilerek muvafakat verilmemiş ise de, sizle aynı durumda olan personele geçiş için daha önce muvafakat verilmiş olduğu ve şahsınızın hizmetine duyulan ihtiyacın hukuken geçerli belgelerle ortaya konulamadığı görülüyor.
 
Geçmek istediğiniz Dış İşleri Bakanlığı Arapça mütercim ve tercümanlık bölümü için, Arap Dili ve Edebiyatı mezunu olmanız ve görev yapmak istediğiniz alanın, öğrenim ve mesleğinize uygun olması, bu meslekte daha verimli olabileceğiniz, ayrıca gitmek istediğiniz kurumca öğreniminize uygun tarzda yükselebilme olanağının da mevcut olduğu hususları gözönüne alındığında, bakanlığa atanma isteğine muvafakat verilmemesi işlemi bu yönüyle de hukuka aykırı olup, İdare Mahkemesince iptali gerekecektir.
 
Not: Kurumlar arası geçiş, eş durumu ataması, disiplin cezası veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan polis arkadaşlarımız; bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili sorunların çözümü ve alınan disiplin cezalarının iptali için avukatlarımız tarafından İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.
GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
polismevzuat@hotmail.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (6)
 • Nidai Norşen
  12 ay önce
  0 0

  Nolur şu MSÜ okullarında yaş sınırı biraz esnetilsin

 • Haydar kılıç
  2 sene önce
  0 0

  4 yilim bitti polislik te sark görevim de bitti . İlce nüfusa başvuru yapmayı düşünüyorum . Bu başvuru da herhangi bir sıkıntı çıkar mi illa bir tanıdık mi olması gerekiyor muavakatname için . Teşekkürler

 • FATIH KARTAL
  4 sene önce
  0 0

  Kolay gelsin 13.12.2017 tarihinde bilgi talebim olmuştu. Konu hakkinda herhangi bir bilginiz yoksa bosu bosuna beklemeyeyim saygilar.

 • admin
  4 sene önce
  0 0

  Merhabalar kurumlararasi geçişte egm genel olarak herkese nerdeyse red cevabı veriyor. Ancak dava ile muvekkillerin nerdeyse %95i geçişini yapıyor. Emsal kararlar var, ancak sağlam bir dosya hazırlanmalı. Dava detayı ile ilgili bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 • FATIH KARTAL
  4 sene önce
  0 0

  Merhabalar öncelikle bu konularda bizi aydinlattiginiz icin cok tesekkur ederim.Ben 8 yillik polis memuruyum 4 yillik beden egitimi ogretmenligi mezunuyum ayrica milli sporcu ve milli takım antrenörüyum, branşım olarak bircok turkiye şampiyonluklarım bulunmaktadir. Bu sene itibariyle memlekeyime antrenor olarak kurumlararasi geciş yapmak icin basvurdum, malumunuz ki emniyet genel müdürlüğü talebimi reddetti, bende idare mahkemesine dava acacagim, boyle bir durumda olan veya benzer bir durum yasamis birilerinin emsali davasi varmidir varsa nasil nerede bulabilirim.ilginiz ve cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim.

 • admin
  4 sene önce
  0 0

  Merhabalar kurumlararasi geçişte egm genel olarak herkese nerdeyse red cevabı veriyor. Ancak dava ile muvekkillerin nerdeyse %95i geçişini yapıyor. Emsal kararlar var, ancak sağlam bir dosya hazırlanmalı. Dava detayı ile ilgili bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıradaki haber:

Disiplin Cezasında Tekerrür

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.