a

Kurumlar Arası Geçiş için Verilmeyen Muvafakat

Kurumlar Arası Geçiş için Verilmeyen Muvafakat
Soru:
Sayfanızın avukatlarına bir konu hakkında danışmak istiyorum. 2010 yılında pomem’i bitirip polis memuru olarak mesleğe başladım. Belediye’ye geçiş yapmak için başvuruda bulundum. Belediye başvurumu kabul ederek Emniyet Genel Müdürlüğü’nden şahsım için muvakafat istedi. Ama bizim teşkilat, personel yetersizliği sebebiyle onay vermedi. Aynı zamanda çevre mühendisliği mezunuyum. Dava açsam kazanır mıyım?
 
Cevabımız:
Değerli takipçimiz, kurumlar arası geçiş suretiyle Belediye bünyesine naklen geçiş için muvafakat verilmemesi işlemi hukuka aykırı olup, İdare Mahkemesi tarafından işlemin iptali gerekecektir. Bu görüşümüzü izah edelim.
 
657 sayılı yasanın 74. maddesi gereği kurumlar arası yer değiştirme işlemi, kurumların muvafakatı ile sağlanmaktadır. Bu hükme göre kurum değiştirme talepleri, bir memurun yeni bir öğrenim bitirmesi, diğer bir kurumun açtığı; örneğin kariyer niteliğindeki bir görevinin sınavını kazanması, mali imkanların daha iyi olması gibi çok çeşitli sebeplere dayanabilmektedir.
 
İdarelerin muvafakat verip vermeme konusunda taktir yetkilerinin bulunduğu şüphesizdir, ancak idarenin takdir yetkisinin bulunduğu diğer işlemler gibi muvafakat verilip verilmemesi yönündeki takdir yetkisinin de işlemin gerekçeleri dahilinde kamu yararı ve hizmet gerekleri bakımından değerlendirilmesi gerekeceği de açıktır.
 
Öte yandan polis meslek eğitim merkezlerinde eğitimlerini başarı ile tamamlayanların, atanma tarihinden itibaren altı yıl süreyle başka bir kuruma atanamayacakları da açıktır. Sizin olayınızda ise, 7 yıllık polis memuru olduğunuz görülmektedir.
 
İdarelere, kamu görevlilerinin diğer kamu kurum ve kuruluşlarına naklen geçişlerine izin verip verilmemesi konusundaki takdir yetkisi tanınmış ise de; mutlak ve sınırsız olmayan bu yetkinin kullanılması halinde gerçekleştirilen işlemlerin kamu yararı ve hizmet gerekleri bakımından yargı denetimine tabi olduğu çekişmesizdir.
 
Kamu hizmetinin bütünlüğü ve devamlılığı ilkesi gereğince kamu görevlilerinin özel koşullarına göre verimlerinin en yüksek olduğu ve hizmetlerini en yüksek oranda, yarar kullanılacak bir birimde çalıştırılmalarının kamu yararına uygun düşeceği açıktır. Çevre mühendisliği mezunu olduğunuz da birlikte değerlendirildiğinde belediye bünyesinde daha verimli çalışacağınız kuşkusuzdur.
 
İhtiyaç gerekçesiyle muvafakat verilmediği belirtilmekte ise de, sizinle aynı durumda olan personele 2017 yılında muvafakat verilmiş olduğu ve sizin hizmetinize duyulan ihtiyacın hukuken geçerli belgelerle ortaya konulamadığı da görülüyor.
 
İhtiyaç durumunun, geçişlerine izin verilen diğer polis memurları için de geçerli olmasına rağmen, keyfi ve eşitlik ilkesini ihlal eder şekilde diğer polis memurlarına muvafakat verilmiştir.
 
Açıkladığımız bu gerekçelerden dolayı, şahsınız hakkındaki muvafakat verilmemesi yönündeki işlemin İdare Mahkemesi tarafından iptali gerekecektir.
 
Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm arkadaşlar, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için, avukatlarımız tarafından İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.
GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
polismevzuat@hotmail.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (6)
  • Metehan T
    1 sene önce
    0 0

    Merhabalar. Başka kuruma geçiş süreci 10 yılmı oldu yoksa halen 6 yıl mı? Geçiş sürecini beklemeden başka kuruma geçme olasılığımız nedir? Teşekkürler.

  • admin
    1 sene önce
    1 0

    Merhabalar Metehan bey. Geçiş sürecinin değiştirme dair bir güncelleme henüz olmadığını biliyoruz. Hâlâ 6 yıldır. Kpss ile kazanıp geçerseniz bu süreyi beklemenize gerek yoktur. Zira kazanılmış hak olduğu için geçme hakkınız vardır. Egm muvafakat vermezse idare mahkemesi kanali ile muvafakat alınır ve geçişiniz sağlanır. Bu yönde kazandığımız emsal kararlarımız vardır.

  • mesut
    1 ay önce
    0 0

    admin ben 1yıllık polis memuruyum.kpss ile SGK atandım muafakat vermediler. dava açtım idare mahkemesi YD verdi. EGM bölge mahkemesine itiraz etti. kararı bozdu. sizinle telefonda iletişim kurduğumda 6 yıl doldurmayan dava açmıyoruz zaten dediniz. ama burada kpss ile atanana 6 yıl şartı yok diyorsunuz. işin gerçeği nedir.

  • admin
    1 ay önce
    0 0

    Danıştay eski kararlarında 6 yıl şartı kpss ile alınan kurumlarda geçerli değil şeklinde idi ancak son çıkan kararlarında fark gözetmeksizin 6 yıl tamamlamak gerektiğini belirtmiştir

  • İrfan gurbuz
    4 sene önce
    0 0

    Sayfanızı yakından takip ediyorum bigilendirmeler için teşekür ederiz.17.12.2016 günü polis merkezine gelen ve getiirilenlere kötü muamele den üç görevli polise ve bana soruşturma acildi ancak yalnız beni aciga aldılar ve 90 gün sora başlatarak ilçeye tayin oldum ve sorusturma uyarı cezası vermiş tebliğ edilmedi ve son savunma alınmadı bana kumpaş kurulduğunu düşünüyorum bununla ilgili ne yapabilirim nasıl bir yol izleye bilirim

  • polismevzuat
    4 sene önce
    0 0

    İrfan bey öncelikle geçmiş olsun. Son savunma alınmadan ceza verilmesi hukuka aykırı olmakla beraber, cezanızın size uzun bir süredir tebliğ edilmemesi durumu da son derece tuhaf bir durum. Ceza size tebliğ edilmek zorunda, belkide sizin ev adresinize veya çalıştığınız birime gelmiştir ve sizin haberiniz yoktur. Eğer ceza verileli çok uzun süre geçmesine rağmen tebliğ edilmediyse. İl disiplin ve soruşturma şubeyi arayıp detaylı bilgi alın. Çünkü cezanın size tebliğinden itibaren idere mahkemesine itirazda bulunma süreniz 60 gündür. Bu süre geçilirse itiraz hakkınızı yitireceksiniz. Konu hakkında whatssaptan daha detaylı bilgi verirseniz size yardımcı oluruz.

Sıradaki haber:

Kalp Kapakçığının Küçük Olması Sebebiyle Pomem’den İlişik Kesilmesi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.