a

Kılık Kıyafet Nedeniyle Bekçiye Ceza

Kılık Kıyafet Nedeniyle Bekçiye Ceza

Soru: Çarşı ve Mahalle Bekçisi olarak görev yapmaktayım. Geçen ay amirimiz kaba bir üslupla benden çay istedi ben de hizmetli olmadığımı bekçi olduğumu, çay getirmenin görevim olmadığını söyledim. Aramızda böyle tatsız bir olay yaşandı. Kemerim baya yıpranmıştı ve yeni bir kemer aldım. Tartıştığımız amir kemerin parlak göründüğünü biraz daha mat olması gerektiğini yeni bir kemer almamı söyledi. Aksi halde standart dışı kemer kullandığım için “Kılık ve kıyafet ile ilgili olarak mevzuatta belirlenmiş kurallara uymamak.” tan rapor tutacakmış. Oysa kemer çok parlak değil yeni aldığım için öyle görünüyor. Böyle bir rapor tutabilir mi ve bundan dolayı bana ceza verilebilir mi?

Cevabımız: Değerli takipçimiz şahsınız hakkında standart dışı teçhizat kullandığınız gerekçesiyle rapor tutulup ceza verilemez. Böyle bir işlem yapılırsa tamamen hukuka aykırı olacaktır. Hukuka aykırılık gerekçelerini izah edelim.

Şöyle ki; Bize aktardığınız bilgilere göre, yeni satın alıp kullandığınız kemeriniz 4.5 cm genişliğinde 115 cm uzunluğunda ve siyah renkli oluğunu beyan etmektesiniz. Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Kıyafet Yönetmeliği incelendiğinde; Kıyafet şekil ve renkleri başlıklı 17. Maddesi’nde (1) “Emniyet hizmetleri sınıfı mensuplarından resmi kıyafetle görev yapanlarca kullanılan; parka, mont, yazlık pantolon, kışlık pantolon, gömlek, kazak, gömlek altına giyilen tişört, termal içlik, şapka, kep, örgü başlık, tören elbisesi, pardesü ile palto polisler için koyu lacivert, çarşı ve mahalle bekçileri için ise tişört ve gömlek açık kahverengi, diğerleri ise acı kahve renktedir. Eldiven, teçhizat takımı (Değişik ibare:RG-20/7/2019-30837) ve bel kemeri siyah renktedir.” ve aynı madde (2) / 12)’de “Bel kemeri: Siyah renk deriden, dört buçuk veya beş santimetre eninde olup, bu Yönetmeliğin Ek-21’inde gösterilmiştir.” hükümleri amirdir. İlgili maddeden anlaşılacağı üzere yeni aldığınız kemer belirtilen ölçülere ve renklere uyduğundan standart dışı olarak değerlendirilemeyeceği açıktır.

Şayet bu kemerin kullanıldığı malzeme cinsi nedeniyle standart dışı olduğu iddia edilirse; o halde yine aynı yönetmeliğin Kullanılacak malzeme cinsi başlıklı 16. Madde’sinde (1) “Alınacak giyim kuşam malzemelerinde kullanılacak malzeme ve bunların teknik özellikleri, satın almaya esas teşkil edecek teknik şartnamenin hazırlık safhasında, şartnameyi hazırlayacak birimlerce günün teknolojik gelişmeleri göz önünde bulundurularak, görev şartlarına uygun olarak belirlenir. Ancak, renk ve şekil olarak bu Yönetmelikte belirtilen hükümlerin dışına çıkılamaz.” hükmü amir olduğundan, güncel şartnamenin maddelerinin incelenmesi, kemer cinsinin ne olduğunun anlaşılması ve sizin kullandığınız kemerin de cinsinin bilinebilmesi için incelemeye gönderilmesi gerekmektedir. İnceleme sonrası cinsi tespit edildikten sonra ancak kemerin cinsinin farklı olup olmadığı anlaşılabilir. Aksi halde eksik araştırma ve inceleme yapılarak, sadece salt – soyut iddialara dayalı bir gerekçeyle ceza verilmesi; Anayasa madde 38’de düzenlenen “Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar kimse suçlu sayılamaz” masumiyet karinesi ilkesine aykırı olacağından verilecek ceza hukuka aykırı olacaktır.

Açıkladığımız bu gerekçelerden dolayı şahsınıza yeni satın alıp kullandığınız kemer nedeniyle rapor tutulup ceza verilemez. Böyle bir işlemin yapılması hukuka aykırı olacaktır. İdare mahkemesine açılacak dava ile cezanın iptali gerekecektir.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya başka konularda idare ile sorun yaşayan tüm memurlar ve öğrenciler, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için iletişime geçebilirsiniz.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Devlet Malı Eşyayı Kaybetmekten Verilen Ceza

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.