a

Kalp Kapakçığının Küçük Olması Sebebiyle Pomem’den İlişik Kesilmesi

Kalp Kapakçığının Küçük Olması Sebebiyle Pomem’den İlişik Kesilmesi
Soru:
Avukat abilerim yardımınıza ihtiyacım var. Ben 18. Dönem Pomem’de tüm eğitimlerimi bitirdim, sağlık raporuna göre kalp kapakçığımın dar olduğu iddiasıyla geçen hafta okuldan ilişiğim kesildi. Söz konusu durumun bana hiç bir zararı yok, okulda spor aşamalarını en iyi şekilde yaptım, kalbimde bir ritim bozukluğu vs. hiçbir olumsuz durum yok. Kalp kapakçığım normalden biraz küçükmüş. (1.88 mm) Polis memuru olmak için dava açsak olumlu sonuç alabilir miyim?
 
Cevabımız:
Değerli takipçimiz, sağlık şartlarını taşımadığınız gerekçesiyle Pomem’den ilişiğinizin kesilmesi yolundaki işlem hukuka aykırı olup, İdare Mahkemesi tarafından kısa bir sürede Yürütmeyi Durdurma Kararı verilmesi gerekecektir.
 
Polislik mesleği, gece-gündüz, ağır şartlarda görev yapılan silahlı bir meslek olup, söz konusu meslek mensuplarının yasal şartlar oluştuğunda silah kullanma zorunlulukları da bulunduğundan, bu meslekte görev yapanlarda, sağlık açısından bazı şartların aranması ve bulunması gerektiği kuşkusuzdur. Ancak, aranan sağlık şartlarının tamamını taşımakta olduğunuz için, okuldan ilişiğinizin kesilmesine neden olacak bir rahatsızlığınız bulunmamaktadır.
 
İlişiğinizin kesildiği söz konusu durumun bir hastalık olmadığı ve polislik mesleği bakımından sakınca doğurmadığı da açıktır.
 
Kalp kapakçığı 1.88 mm boyutunda olan insanların bir tedavi gereksinimi duymadıkları gibi, bir hastalık belirtisi göstermedikleri ve herhangi bir rahatsızlık oluşturmadığından Emniyet Mensubu olmalarında sakınca bulunmamaktadır. Bu durum, şahsınızın çalışma gücünü azaltan bir rahatsızlık da değildir.
 
Bu bakımdan, bir hastalık olmayan ve kalp fonksiyonlarının kullanımına olumsuz bir etkisi bulunmayan söz konusu durum için okulla ilişiğinizin kesilmesinde hukuka uyarlık bulunmamaktadır. Nitekim kalp ritimlerinizde de bir anormallik yoktur. Aslında, okuldaki spor eğitimlerini başarı ile tamamlamanız, elenmenize sebep olacak bir rahatsızlığın olmadığını göstermektedir.
 
İlgili yönetmelik maddesinde de belirtildiği üzere, sağlık şartlarından dolayı okuldan ilişiğinizin kesilebilmesi için, Kişinin çalışma gücünü azaltan bir rahatsızlık bulunması gerekmektedir. Oysaki belirttiğimiz gibi; ilişiğinizin kesilmesine neden olacak bir rahatsızlığınız bulunmamakta olup, tam ve sağlıklı olduğunuz görülmektedir.
 
Açıkladığımız bu gerekçeler doğrultusunda Pomem’den ilişiğinizin kesilmesi yolundaki işleme, İdare Mahkemesince Yürütmeyi Durdurma Kararı verilmesi gerekecektir.
 
Not: Güvenlik araştırması, mülakat, sağlık şartları ve adli soruşturma gerekçeleri ile Pomem’den ilişiği kesilen polis memuru adaylar hakkında, göreve dönmeleri için, bizleri aramaları durumunda avukatlarımız tarafından ilgili İptal davaları açılacaktır.
 
GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
polismevzuat@hotmail.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (2)
 • Ayşe kalender
  3 sene önce
  0 0

  Kalp kapakçığı dar olan kisinin sonuc ne oldu acaba olumlu sonuc aldi mi yoksa ilişiği kesildi mi

 • admin
  3 sene önce
  0 0

  Merhabalar, davası kazanıldı.

Sıradaki haber:

Kazanç Getirici Faaliyetlerden Dolayı İhraç

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.