a

İş Yeri Sahibi ile Tartışan Polise Ceza

İş Yeri Sahibi ile Tartışan Polise Ceza

Soru:
Polis memuru olarak görev yapmaktayım. Yapmış olduğum beyaz eşya alışverişi üzerine iş yeri sahibine eşyaların tüm bedelini taksitle elden ödememe rağmen kendisi bana borç çıkardı. Bu konuyu görüşmek için iş yerine gittiğimde aramızda arbede yaşandı ve şahıstan şikayetçi oldum. Bunun üzerine şahıs da benden şikayetçi olmuş ve polis kimliğimi gösterdiğimi iddia ederek “ben polisim, sana para ödemeyeceğim” şeklinde hakkımda iftiralarda bulunmuş. Sonuç olarak hizmet dışında güven duygusunu sarsmak maddesinden 6 ay kısa süreli durdurma cezası verildi. Cezanın iptali için mahkemeye başvurmak istiyorum.

Cevabımız:
Değerli takipçimiz, şahsınız hakkında tesis edilen 6 Ay Kısa Süreli Durdurma Cezası hukuka aykırı olup, ilgili işlemin İdare Mahkemesince İptali gerekmektedir. Bu görüşümüzü izah edelim. 

Disiplin cezasına ilişkin dosyanızı incelediğimizde; görev yaptığınız ilçede bulunan bir beyaz eşya mağazasına giderek taksitle ev aletleri satın aldığınız, almış olduğunuz eşyaların kalan bedelini ödemek için mağazaya gittiğinizde işyeri sahibi tarafından kalan tutar haricinde ayrıca ödeme talep edildiği, bunun üzerine işyeri sahibi ile aranızda yaşanan münakaşa üzerine bu esnaftan şikayetçi olduğunuz, adli işlemler sırasında esnafın beyanına göre “işyerinde polis kimliğinizi ibraz ederek; ben polisim, bu eşyaların parasını ödemeyeceğim” şeklinde beyanda bulunduğunuz iddia edilerek esnafın da sizden şikayetçi olduğu, bu iddia üzerine hakkınızda başlatılan disiplin soruşturması sonucunda “Hizmet dışında resmi sıfatın gerektirdiği güven duygusunu sarsacak eylemlerde bulunmak” maddesinden 6 Ay Kısa Süreli Durdurma Cezası ile tecziye edildiğiniz görülmektedir.

Söz konusu olayda; şahsınıza isnat edilen suç fiili ile ilgili yapılan idari soruşturmada; olayın taraflarının ve şahitlerinin ifadelerine başvurulmadığı, olay tarihi itibariyle müştekilerin sadece polis merkezinde alınan ifadelerine yer verilmek suretiyle soruşturma raporunun oluşturulduğu, lehe ve aleyhe olabilecek tüm bilgi ve belgelerin toplanmadığı görülmüştür.

Disiplin cezalarının sağlıklı ve nesnel olması; cezayı veren disiplin amirlerinin olayı tarafsız olarak ve tüm yönleriyle değerlendirebilmeleriyle mümkündür ki; bunun sağlanabilmesi için de, kusurlu halin tespitinden sonra ilgili memur hakkında disiplin soruşturması açılması, söz konusu soruşturmada memurun lehine ve aleyhine olan tüm deliller toplanmak suretiyle ekleriyle birlikte bir soruşturma raporu hazırlanması gerekmektedir. 

Bu durumda; şahsınızın polislik unvanını kullanarak almış olduğunuz eşyaların bedelini ödemekten kaçındığınıza dair iddia hakkında dosyada yeterli delil bulunmadığından, disiplin cezasına konu fiilin sübuta erip ermediği hususunun hiçbir şüpheye mahal bırakmayacak şekilde somut delillerle ortaya konulmadığı dikkate alındığında, isnat edilen fiilin oluşup oluşmadığı hususunun ancak usulüne uygun yapılacak soruşturma sonucuna göre tespit edilebileceğinden, eksik inceleme ve araştırmaya dayalı olarak tesis edilen bu disiplin cezası hukuka aykırıdır. 

Açıkladığımız bu gerekçeler doğrultusunda şahsınız hakkında tesis edilen 6 Ay Kısa Süreli Durdurma Cezasının İdare Mahkemesi tarafından İptali gerekecektir. 

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm personeller, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
polismevzuat@hotmail.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Silahın Yanlışlıkla Patlaması Sonucu ‘Meskun Mahalde Sebepsiz Ateş Etmek’ten Polise Ceza

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.