a

İkinci Silahla Göreve Çıkılır Mı?

İkinci Silahla Göreve Çıkılır Mı?

Özellikle yeni mezun Polis memurlarına verilen Canik marka silah ile ilgili bu silahın arıza yaptığına dair çok sayıda şikayet mesajı almaktayız. Bu silahı kullanan çoğu polis memurunun aklındaki soru: “adımıza kayıtlı başka bir silahla göreve çıkabilir miyiz, başka silahı yanımızda taşıyabilir miyiz?” şeklindedir.

EVET, ikinci silahınızla göreve de çıkabilirsiniz, bu silahı yanınızda da taşıyabilirsiniz. Bu durum için herhangi bir yaptırım maddesi yoktur. Emniyet Teşkilatı Disiplin Tüzüğü’nün miladi dolmadan önce bu tüzükte; “Demirbaş silahı yerine, kişisel silahıyla göreve çıkmak” suçu mevcut iken söz konusu bu suç maddesi 2015 yılında yürürlükten kaldırılmış, 2017 yılı ocak ayında da bu tüzük, tamamen yürürlükten çıkartılarak tarihin tozlu raflarına kaldırılmıştır.

En son çıkan Polis disiplin hükümlerini düzenleyen 682 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de; ikinci silah ile göreve çıkılması durumunda verilecek bir ceza yaptırımı bulunmamaktadır. Sonuç olarak ikinci silahınızla görevinize çıkabilirsiniz.

Not: Güvenlik araştırması, mülakat, sağlık şartları ve adli soruşturma gerekçeleri ile polis okullarından ilişiği kesilen adayların bizlerle irtibata geçmeleri durumunda ilgili İptal davaları açılacaktır.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
polismevzuat@hotmail.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (12)
 • Uğur TOPGÜL
  2 sene önce
  0 0

  Evet, mevzuata göre 2. Silahımız ile göreve çıkabilirsiniz fakat İstanbul il emniyet müdürü Mustafa Çalışkan gibi müdürler bir üst emir yayınlayarak tüm personelin üzerine kayıtlı silahla göreve çıkmasını emretti. Mevzuata göre 2. Silah ile göreve çıkmaktan işlem yapmayıp emre itaatsizlikten işlem yapılmaktadır. Bilginiz olsun..

 • admin
  2 sene önce
  0 0

  Uğur bey belirttiğiniz konudan dolayı teşekkür ederiz. Ancak Emrin tanımı ve kapsamı belli olup; her ne kadar il müdürü tarafından verilen bu emir kanuna aykırı olmasa da, emir memura tebliğ edildiğinde memur bu emre uymakla sorumlu olacaktır. Şayet size tebliğ edilen bu evrakı imzalamadıysanız yine bir sorun yaşanmayacağını düşünüyoruz. Hiç kimse bir başkasına bir evrakı zorla imzalatamaz ve görev tanımı dışında bir evrakı imzalamak memurun görevi değildir. Şayet polisliğin görev tanımı içerisinde bir emir size tebliğ edilmek istenir ve siz imzalamazsanız o zaman amirin verdiği emri yerine getirmemekten hakkınızda işlem tesis edilip ceza verilebilir. Ancak polisin görev tanımında hangi silahı taşıyacağı olmadığı için amir de bu yönde bir emir verse bile görev tanımı dışında bir emir olduğundan dolayı tebliğe imza atılmadığında hakkınızda herhangi bir işlem yapılamaz kanaatindeyiz. Ben yaptım oldu düşüncesi ile memura işlem yapılırsa da idare mahkemeleri iptal edecektir diye düşünmekteyiz.

 • Emre
  2 sene önce
  0 0

  Demirbaş olan silahımız yanımızda olmak zorundamı ?

 • admin
  2 sene önce
  0 0

  Polis 24 saat görevli olduğu ve karşılaştığı herhangi bir adli olaya müdahale etmek zorunda olduğu için 24 saat silahını yanında taşımak zorundadır.

 • alper yıldırım
  2 sene önce
  0 0

  2. silah ile çıktığımızda göreve demirbaş silahımızı da yanımızda taşıyacak mıyız?

 • admin
  1 sene önce
  0 0

  Evet beylik silahı taşımak zorundasınız aksi halde eksik techizat ile göreve çıktığınız için hakkinizda işlem yapılabilir.

 • MUSTAFA A.
  3 sene önce
  0 0

  682 sayılı KHK ye göre göreve 2. silâhımızla çıkmanın cezası yok. Kanunsuz suç yoktur. Suç olmayınca cezası da olmaz. Bunlar doğru. Aynı KHK de amirin talimatı vb maddeler var. Amir buradan bahisle “2. Silahla göreve çıkamazsınız” gibi bir talimat verip ceza verebilir ya da rapor tutabilir mi? 2. Silah aldım. İzindeyken şube müdür vekili sözlü olarak böyle bir uyarıda bulunmuş. Şimdi görevde (Tunceli) 2. Silahımı taşıdığım da amir yaptırım yapabilir mi? Eğer yaparsa nasıl bir yol izlemeliyim? Saygılarımla.

 • admin
  3 sene önce
  0 0

  Merhabalar Mustafa Bey, sizin de söylediğiniz gibi kanunsuz suç olmaz. Öncelikle amirin tanımına ve emrin tanımına bakmak gerekir. Ayrıca yetki diye bir şey de var biliyorsunuz, bu yetkinin de sınırları var. Amirin her dediğini yapmak zorunda değilsiniz. Her hukukçunun bildiği gibi kanunsuz emir ve konusu suç teşkil eden emirler de var… Mesela Amir nasıl ki size yoldan geçen bir adam için ona vurma emri veremezse hangi silahınızı taşıyacağınızı da söyleyemez. Hangi silahınızı taşıyacağınız amirin emir yetkisi içinde değildir ve polisliğin görev tanımı içerisinde amirin emrettiği silahı taşımak gibi bir görevi yoktur. Amir emri yetkisi dahilinde ve polislik mesleğinin görevleri içerisinde verebilir. Mesela amir size git okulda ders anlat diyemez çünkü polisin görev tanımı içerisinde yoktur ve amirin böyle bir emir verme yetkisi yoktur. Eğer amir size baskı yapıyorsa amirden yazılı emir isteyin zira verdiği emir kanunsuz emirdir size yazılı vermek zorundadır, şayet yazılı verirse eğer mobbingden dava açabilirsiniz. Yazılı emir değil de size tebliğ ederse ve siz de tebliği imzalarsanız o zaman ceza verebilir. Çünkü tebliğdeki konuyu siz imzalayarak kabul etmiş oluyorsunuz. Böyle bir konu size tebliğ edilirse imzalamayın ki size ceza verilemesin. Her tebliği imzalamak zorunda değilsiniz.. Umarız sorunuza istediğiniz cevabı vermişizdir.

 • Mustafa
  3 sene önce
  0 0

  Evet yapmış olduğunuz izahı anladım. Kanuna uygun ve mantıklı. Peki amir bu durumu il emniyet müdürü söyledi diyerek beyan ederse yine izah ettığiniz durum geçerli olur mu? İl emniyet müdürünün bu konuyla ilgili yazılı bir tebliğ yok ortada. Sözde il emniyet müdürü bu durumu fark etmiş! Kaldı ki diğer şubeler de 2. Silahla görev yapan bir çok arkadaş var. Diyelim ki amir kendi tarafından imzalı olarak konuyu tebliğe açarsa imzalamama hakkımın olduğunu söylediniz. Bu durum da tebliğ imzalamaktan bir cezai yaptırım söz konusu mudur? Bu durumu içeren yazılı kaynak hangi kanun ya da yönetmelikte bulunur? Dediğiniz gibi de yazılı bir tebliğ olursa imzalamayacağım. Sözlü emri yazılı isteyeceğim. Ayrıca 2. Silah konusuyla ilgili olarak CİMER ya da İçişleri Bakanlığı bilgi edinme kanunuyla POLİS MEVZUAT olarak sorup, amir müdür yorumlarına mahal vermeden bir cevap alıp paylaşmanız bizleri ziyadesiyle memnun edecektir. Malumunuz bizler hiyerarşide boğuluyoruz.

 • admin
  3 sene önce
  0 0

  İl emniyet müdürü de sizin amirinizdir, diğer amir için geçerli olan şeyler il emniyet müdürü için de geçerlidir. Size tebliği imzalamadınız diye amirin emrini yerine getirmemekten veya başka bir nedenden işlem yapamazlar. PVSK’da polisin tanımı bellidir. Amir size hangi kağıda imza atacağınıza dair emir veremez zira yetkisi dışında bir konudur. Sizin hangi evraka imza atacağınıza amir karışamaz. Aksi olsaydı o zaman amir bir senet hazırlasın size emretsin siz de imzalayın, hatta evinizin satış sözleşmesini imzalamanızı emretsin siz de imzalayın sizi dolandırsın… Öyle bir şey olamaz. Sizin neye imza atacağınıza amir karar veremez çünkü amirin emretme yetkisi dışında bir konudur ve polisliğin görev tanımında polisin evrak imzalaması diye bir şey yoktur…

 • MUSTAFA
  3 sene önce
  0 0

  2. Silah konusuyla ilgili olarak CİMER ya da İçişleri Bakanlığı bilgi edinme kanunuyla POLİS MEVZUAT olarak sorup, amir müdür yorumlarına mahal vermeden bir cevap alıp paylaşmanız bizleri ziyadesiyle memnun edecektir. Böylelikle 682 KHK maddeleri yorum genişliği yapılmasına mahal verilmeyecektir. Malumunuz bizler hiyerarşide boğuluyoruz. Saygılarımla.

 • admin
  3 sene önce
  0 0

  Bimer veya cimer bu konuyla ilgili bir bilgi veremez ya da yorumda bulunamaz. Zira bu birimler gelen mailleri ilgili makamlara gönderiyorlar ve ilgili makamların onlara cevabını size iletiyorlar. Biz direk hukuki ve kanuni olarak kesin bilgi veriyoruz. Bimer emniyete yazsa emniyet de kayasına göre hiç bir kanun veye yönetmelik belirtmeden bir cevap yazsa burdan gelen cevabın hiç bir önemi yoktur. Emniyetin veya başka bir kurumun ne yazdığının hiç bir önemi yok. Önemli olan kanunlar yönetmelikle ve hukuktur. Açıkladığımız gerekçeler bimer ve cimerden gelecek cevaptan daha kesin ve daha güvenilir bilgilerdir.

Sıradaki haber:

Pomem’den İlişik Kesilmesi. Hepatit B

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.