a

Husumetli Olunan Amirin Polis Memuruna Verdiği Disiplin Cezası

Husumetli Olunan Amirin Polis Memuruna Verdiği Disiplin Cezası
Soru:
Sayın Polis mevzuat ailesi, ben polis memuru olarak görev yapmaktayım. Bir konudan dolayı bana mobbing uygulayan amir hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundum. Kendisi bu şikayetimi öğrendikten sonra asılsız iddialarla hakkımda rapor tutup bana resen maaş kesimi cezası verdi. Şikayet ettiğim adam nasıl ceza verebilir, bu cezayı iptal ettirebilir miyiz?
Cevabımız:
Değerli takipçimiz, öncesinden husumetli ve şikayetçi olduğunuz amir tarafından re’sen verilen disiplin cezası, objektiflik ilkesi gereği hukuka aykırı olup, ilgili disiplin cezasının İdare Mahkemesi tarafından iptali gerekecektir. Bu görüşümüzü izah edelim.
 
Bir kamu görevlisinin suç oluşturduğu iddia edilen fiili ile ilgili olarak, idarece soruşturma yapmakla görevlendirilenlerin ve cezayı verecek olan disiplin amirlerinin, soruşturmaya konu olayla hiçbir ilgisi bulunmayan, hakkında soruşturma yapılan kamu görevlisinin suç konusu eyleminden zarar gören, yarar sağlayan, soruşturulandan veya olayın mağduru durumundaki kişilerden etkilenecek konumda bulunmayan, tamamen tarafsız kişilerden olmaları gerekmektedir.
 
Disiplin hukukunda, ilgili kişilerin üzerine atılan fiillerin usulüne uygun ve tarafsız (objektif) yürütülen bir soruşturma ile ortaya konulması gerekmektedir. Yazılılık ilkesinin geçerli olduğu İdari Yargılama Usulünde önemli yargısal tespitler arasında bulunan ” Soruşturma evrakının yargılama sürecinde dikkate alınabilmesinin ve ileri sürülen hususların gerçekliğinin kabul edilebilmesinin ” temel koşulu, üzerine atılı fiilin objektif ve somut deliller ışığında soruşturma ile ortaya konmasıdır.
 
Aranızda daha önceden husumet bulunan disiplin amirinin şahsınıza verdiği ceza için tarafsız bir soruşturmadan bahsedilemez.
 
Açıkladığımız bu gerekçeler doğrultusunda şahsınız hakkında tesis edilen disiplin cezasının İdare Mahkemesi tarafından iptali gerekecektir.
 
Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm arkadaşlar, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için, İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.
GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
polismevzuat@hotmail.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Ekip aracıyla yapılan trafik kazası sonucu verilen Disiplin Cezası

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.