a

Hakkında İcra takibi olan kişi Çarşı ve Mahalle Bekçisi veya Polis olabilir mi?

Hakkında İcra takibi olan kişi Çarşı ve Mahalle Bekçisi veya Polis olabilir mi?

Soru: Hakkında İcra takibi olan kişi Polis veya Çarşı ve Mahalle Bekçisi olabilir mi? İcra dosyasının olması bekçiliğe veya polisliğe engel midir?

Cevabımız: 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu’na dayanılarak belediye hudutları içinde kurulan ve bekçiler ile bekçi adaylarından oluşan çarşı ve mahalle bekçileri teşkilatı; en büyük mülki amirinin emrinde, genel zabıtaya yardımcı, silahlı bir kuruluştur. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre bekçiler Emniyet Hizmetleri Sınıfı içerisinde yer alır. Çarşı ve Mahalle Bekçisi olma şartları Çarşı Ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği madde 5 te düzenlenmiştir. İcra takibi/dosyası olunması tek başına bir şart olarak bulunmamakla beraber Madde 5/m uyarınca şartlardan biri de “Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.”dır. Yine POMEM ve PAEM giriş şartları yönetmeliklerinde Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak şartı aranmaktadır. Güvenlik soruşturmasında araştırılan hususlar ise Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliğinde düzenlenmiştir.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında araştırılacak hususlar” başlıklı 11. maddesinde de; ”Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında kişinin içinde bulunduğu ortam da dikkate alınarak:

ç) “Şeref ve haysiyetini ihlal edecek ve görevine yansıyacak şekilde kumara, uyuşturucuya, içkiye, paraya ve aşırı bir şekilde menfaatine düşkün olup olmadığı, ahlak ve adaba aykırı davranıp davranmadığı araştırılır.” kuralı yer almıştır.

Madde 11 / ç bendi incelendiğinde burada aranan şart kişinin şeref ve haysiyetini ihlal edecek düzeyde ve görevine yansıyacak şekilde paraya ve menfaatine düşkün olup olmadığıdır. Nihayetinde icra dosyası olması tek başına Çarşı ve Mahalle Bekçisi veya Polis olmaya engel değildir. Ancak kabul edilebilir düzeyde olmayan aşırı borçlanma ve miktar itibariyle yüksek meblağlı borçlanmalar ve bunun alışkanlık haline getirilmesi halleri güvenlik soruşturmasında engel teşkil edebilir.

Sonuç Olarak: Şeref ve haysiyetini ihlal edecek ve görevine yansıyacak şekilde paraya düşkün olmayan ve aşırı şeklide menfaatine düşkün olmayan kişilerden İcra dosyası olanlar veya icra dosyaları olmakla beraber düzenli borçlarını ödeyenler için bekçi veya polis olmakta sakınca yoktur.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya başka konularda idare ile sorun yaşayan tüm memurlar ve öğrenciler, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için iletişime geçebilirsiniz.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (12)
 • Savaş
  3 ay önce
  0 0

  Ben çarşı ve mahalle bekçisiyim. Maaş bankam olan Vakıfbanka ait kredi ve kredi kartı borçlarım var. İcra aşamasına geldim. Şahsıma 150 metre bi evin 5 te 1 i (30 metre) ve babamın mobilya dükkanı var (çok para edecek makine yok). İcra süreci benim için nasıl işler. Maaş haczi mi tercih edilir sadece. Borcum 200 bine yakın

 • admin
  3 ay önce
  0 0

  Savaş bey memur olduğunuz için maaşınıza haciz gelecektir. Maaşınızdan kesinti yapılarak sizden alınır.

 • Eray
  6 ay önce
  0 0

  Benim kuru sıkı yakalttığımdan dolayı 1046 TL idari para cezam var ve ödemedim silahlı güvenlik sertifikasını kazandım bu benim karşıma engel olarak çıkar mı

 • admin
  6 ay önce
  0 0

  merhabalar idari cezalar önünüze engel olarak çıkmaz.

 • Ne kadar bir borçtan bahsediliyor tam olarak? Ortalama 50 60 bin lira bi borcum var engel olur mu banka borcu degil fatura magaza vs bu borç güvenlik soruşturmasında bana sıkıntı teşkil eder mi bilgilendirirseniz çok sevinirim

 • admin
  9 ay önce
  0 0

  Merhabalar Özlem hanım. Açıkladığımız gerekçeler sizin içinde geçerlidir. Sadece borçlanmak güvenlikten elenmenize gerekçe olamaz. Sorun çıkmayacağı kanaatindeyiz.

 • Ümüt Aydoğdu
  1 sene önce
  0 0

  Selamın aleyküm admin Ankara Özel harekat başkanlığında başpolis olarak görev yapıyorum önümüzdeki hafta komiserliğe giriş başvuruları alınacak , başvuru şartları arasında uzun süreli disiplin cezası alan memurun Ömür boyu bu sınavlara giremeyeceği yönünde. Danıştay bu uygulamayı iptal ettiği yönünde bir söylenti dolaşıyor , böyle Bir karar varsa nasıl ulaşabiliriz . ikincisinde böyle Bir karar varsa kurum uygulamaya koymayabilir mi

 • admin
  1 sene önce
  0 0

  Merhabalar, kararın memurlar’net editörü tarafından paylaşılacağı bilgisini edindik ancak henüz bir gelişme yok. Gelişme olması durumunda biz de kararı paylaşacağız. Yargı kararları uygulanmak zorundadır. Uygulamamak suçtur ceza gerektirir. Bu yüzden uygulanmaması söz konusu olamaz.

 • Aydin koc
  1 sene önce
  0 0

  3 bankaya borcum var icralik memur olmama engel olurmu hapis cezam yok sicilimi islermi

 • admin
  1 sene önce
  0 0

  Merhabalar, icralarınızın olması memur olmanıza engel olmaz.

 • Yılmaz
  2 sene önce
  0 0

  ” Polis Mülakat konuları hakkında bu zamana kadar kazanılmış bir dava yoktur. ” diye bir yorum yapmışsınız sayın admin.Ben sizi 2-3 gün önce sitede belirtilen numarayı aradığım da İcra borçlarımdan dolayı mülakattan elendiğimi düşündüğümü söylemiştim ve aldığım cevap bununla ilgili emsal kararın çok olduğu ve kazanılmış davalar olduğunu belirtmiştiniz.Hangisine inanmalıyım şimdi peki? Cevap bekliyorum teşekkürler.

 • admin
  1 sene önce
  0 0

  Sözlü mülakatlara ilişkin mülakatın objektif değerlendirmeyi mümkün kılmadığından bahisle alınan iptal kararları var dolayısı ile emsal kararlar mevcuttur. Mülakattan elenme ile güvenlik soruşturmasından elenme durumları farklıdır, yani sizin icra sebebiyle elenmeniz ancak güvenlik soruşturması acısından değerlendirilir.

Sıradaki haber:

Renk Körlüğü Polis Olmaya Engel Midir?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.