a

Görevli Polise, Trafik Kazası Sonucu Nakdi Tazminat Ödenmemesi?

Görevli Polise, Trafik Kazası Sonucu Nakdi Tazminat Ödenmemesi?
Soru:
 
Allah sizlerden razı olsun sayenizde sahipsiz olmadığımızı hissediyoruz. Polis memuruyum, görevli olduğum esnada anonsa giderken ekip aracıyla trafik kazası yaptım. Aracın şoförü bendim, kazada kusur bana verilmiş ve kazada ciddi şekilde yaralandım. 1 ay yoğun bakımda kaldıktan sonra taburcu oldum. Kazayı görev sebebiyle yaptığım için Emniyet Genel Müdürlüğü’ne Nakdi Tazminat talebinde bulundum. Ancak kazada kusurun bende olduğu gerekçesiyle EGM tazminat talebimi yerine getirmedi. Ben bu kazada ağır şekilde yaralandım ve kaza anında görevliydim. Şahsıma nakdi tazminatın verilmesi gerekmiyor mu?
 
 
Cevabımız:
 
Değerli takipçimiz, görevli olduğunuz esnada resmi ekip aracıyla yapmış olduğunuz trafik kazasında kusurun size ait olduğu gerekçesiyle şahsınıza Nakdi Tazminat ödenmemesine ilişkin işlem hukuka aykırı olup, İdare Mahkemesince tazminatın şahsınıza ödenmesine karar verilmesi gerekecektir. Bu görüşümüzü izah edelim.
2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Kanunu’nun 1. maddesi ve diğer maddeleri birlikte değerlendirildiğinde, nakdi tazminat ödenebilmesi için yaralanma, ölüm ve sakatlanmanın görevle ilgili olmasının yeterli görüldüğü, ayrıca başka şartların aranmadığı, her ne kadar Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında yönetmeliğin 19. maddesinde görevli kişinin kusurlu olduğunun tesbiti halinde nakdi tazminat ödenmemesi kurala bağlanmış ise de; yasayla düzenlenmeyen bir hususun yönetmelikle düzenlenemeyeceği, yaralanmanın hizmetle ilgili ve hizmet sırasında meydana geldiği açık olduğundan kazada kusurunuzun olup olmadığına bakılmaması gerekmektedir.
Ayrıca kamu yararı ve düzeni amacıyla yürütülen hizmetler sırasında kişilerin mal varlıkları, hayatları veya sağlıkları üzerinde meydana gelen zararı sadece o kişiler üzerinde bırakmanın kamu hizmetinden yararlanan diğer fertler bakımından tam bir eşitsizlik doğuracağı açıktır. Bu durumda kazada kusurlu olduğunuzdan bahisle şahsınıza nakdi tazminat ödenmemesi hukuka aykırıdır.
Açıkladığımız bu gerekçeler doğrultusunda İdare Mahkemesi tarafından şahsınıza nakdi tazminat ödenmesine karar verilmesi gerekecektir.
 
Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm personeller, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için, İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.
GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
polismevzuat@hotmail.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (2)
 • Erkan karadağ
  3 sene önce
  0 0

  2009 yılında İstanbul Emniyet Müdürüne çalışırken trafik kazası yaptım o sırada motosikletli polis timleri Amirliği yani yunuslarda görev yapmaktaydım bu kazada ağır Yaralandım Ayrıca bu kaza sırasında motorun şoförü bendim kazada kusurlu bulundum Bundan dolayı Emniyet Genel Müdürlüğü nakdi tazminat Komisyonu Bana tazminat vermedi. Bununla ilgili açmış olduğum İdare Mahkemesi davasını kaybettim �dare Mahkemesi ile Sen burada kusurlu Sun dedi Ayrıca bu konuyla ilgili SGK beni 5510 47 maddesine göre vazife malülü yaptı şu an idari polis olarak görev yapmaktayım bundan sonra gideceğim yol nedir bilmiyorum

 • admin
  3 sene önce
  0 0

  Öncelikle geçmiş olsun Erkan bey, detaylı bilgi almak için 0542 798 1941 no’lu hatta whatssaptan mesaj atabilirsiniz.

Sıradaki haber:

Emekliye Ayrılma Talebinden Vazgeçme!.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.