a

Gerçek Dışı Rapor Tanzim Etmekten Meslekten Çıkarma Cezası Verildi Ne Yapmalıyım?

Gerçek Dışı Rapor Tanzim Etmekten Meslekten Çıkarma Cezası Verildi Ne Yapmalıyım?

Soru:

Sayın polismevzuat, çok zor durumdayım. Trafik polisi olarak görev yaparken, tutanaklarda karışan bir rapor sonucu şahsıma gerçek dışı rapor tanzim etmekten Meslekten Çıkarma cezası verildi. Olay savcılığa gitti ve takipsizlik kararı verildi buna rağmen ihrac oldum. İptal davası açacağım ancak nasıl dava açılacağını bilmiyorum bana yardim eder misiniz?

Cevabımız:
Sayın takipçimiz öncelikle almış olduğunuz Meslekten Çıkarma Cezası için geçmiş olsun.
Hakkınızda isnat edilen suç aynı zamanda adli yargı konusuna girdiğinden, adli mercilerce hakkınızda bu suçu işlediğinize dair bir karar bulunmadığından, ihraç işlemi hukuka aykırıdır.

Nitekim,
DANIŞTAY İdari Dava Daireleri Kurulu, Esas No : 2010/1313 Karar No : 2011/250 sayılı kararında;
Bu bağlamda, hırsızlık suçunu işlediğinden bahisle Emniyet Örgütü Disiplin Tüzüğünün 8. Maddesinin 6. fıkrası gereğince meslekten çıkarma cezası ile cezalandırılan davacı hakkında anılan suçu işlediğine dair adli yargıda kesinleşmiş bir kararın bulunmadığı, bunun dışında dolandırıcılık suçu nedeni ile yapılan soruşturmanın da takipsizlik kararı ile sonuçlandığı anlaşıldığından davacı hakkında verilen disiplin cezasında hukuka uyarlık bulunmadığı hakkında hüküm tesis etmiştir.

Öte yandan Anayasa’nın 38. maddesinin dördüncü fıkrası şöyledir: “Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar, kimse suçlu sayılamaz.”
Sözleşme’nin 6. maddesinin (2) numaralı fıkrası şöyledir:
“Kendisine bir suç isnat edilen herkes, suçluluğu yasal olarak sabit oluncaya kadar suçsuz sayılır.”
Masumiyet karinesi, kişinin suç işlediğine dair kesinleşmiş bir yargı kararı olmadan suçlu olarak kabul edilmemesini güvence altına alır. Bunun sonucu olarak kişinin masumiyeti “asıl” olduğundan suçluluğu ispat külfeti iddia makamına ait olup kimseye suçsuzluğunu ispat mükellefiyeti yüklenemez. Ayrıca hiç kimse, suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar yargılama makamları ve kamu otoriteleri tarafından suçlu olarak nitelendirilemez ve suçlu muamelesine tabi tutulamaz.

Öte yandan Anayasa Mahkemesi’nin 2013/1503 başvuru numaralı, 2/12/2015 tarihli
Resmi Gazetede 19.01.2016 tarihli 29598 sayı numarasıyla yayınlanan kararı da aynı doğrultudadır.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya başka konularda idare ile sorun yaşayan tüm memurlar ve öğrenciler, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için iletişime geçebilirsiniz.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Arabamdan Silahımı Çaldılar Ne Yapmam Gerekir?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.