a

Geliri ile Uygun Yaşamamak Maddesinden İhraç

Geliri ile Uygun Yaşamamak Maddesinden İhraç

Soru:
Polis memuru olarak görev yapmaktayken Meslekten Çıkarma Cezası aldım. Konu ise şöyle; hakkımda rüşvet iddiası ile soruşturma açıldı. Güya vatandaştan rüşvet aldığım yönünde hakkımda İhbar yapılmış. Böyle bir durum kesinlikle yoktu. Zaten rüşvet aldığıma dair hiçbir delil olmamasından dolayı bu konudan ceza veremediler. Ancak eşimin ve kardeşimin adına yakın zamanda birden fazla ev alındığı gerekçesiyle, bu evlerin ücretini benim ödeyerek kendilerinin üzerine yaptığım iddiasıyla “geliri ile uygun yaşamamak” maddesinden İhraç oldum. Mesleğime tekrar dönmek istiyorum. 

Cevabımız:
Değerli takipçimiz, hakkınızda tesis edilen Meslekten Çıkarma Cezası hukuka aykırı olup, ilgili işlemin İdare Mahkemesince İptali gerekmektedir. Bu görüşümüzü izah edelim.

Meslekten Çıkarma Cezası ile tecziye edilmenize dair dosyanızı incelediğimizde; polis memuru olarak görev yapmaktayken hakkınızda yapılan rüşvet ihbarına istinaden soruşturma başlatıldığı, soruşturma esnasında rüşvet fiiline ilişkin yeterli delil bulunmaması sebebiyle bu maddeden bir işlem tesis edilmediği, ancak sahip olduğunuz mal varlığı hakkında yapılan incelemede; yakın tarihlerde eşiniz ve kardeşinizin birden fazla ev satın aldığının tespit edildiği, bu evlerin bedelini sizin ödediğiniz gerekçesiyle “geliri ile uygun sayılmayacak biçimde aşırı harcamada bulunmak” fiilinden Meslekten Çıkarma Cezası tesis edildiği, ancak soruşturma aşamasında “geliri ile uygun yaşamamak veya bunun haklı kaynağını gösterememek” fiili kapsamında herhangi bir savunmanızın alınmadığı, sadece rüşvet fiili kapsamında savunmanızın alındığı
görülmektedir. 

Öncelikle yakın tarihlerde eşiniz ve kardeşinizin sahip olduğu evlerin bedelini sizin ödediğinize dair herhangi bir banka dekontu, satış sözleşmesi veya noter belgesi bulunmamasından dolayı bu evlerin bedelinin bizzat sizin tarafınızdan ödendiği hakkında varsayım temelli iddianın kabulüne olanak bulunmamaktadır. Aynı ev içerisinde yaşadığınız eşinizin gayri menkul satın almış olması; bu evin bedelinin sizin tarafından ödendiği anlamını taşımayacaktır. 

MEMURUN HANGİ FİİLİ, NEREDE, NE ZAMAN, NASIL, NE ŞEKİLDE işlediğinin somut ve hukuken kabul edilebilir deliller ile şüpheye yer vermeyecek açıklıkta ortaya konularak disiplin cezası verilmesi gerekmektedir. Bilindiği üzere Disiplin Hukukunun en temel ve tartışmasız ilkelerinden biri, disiplin suçu teşkil ettiği iddia olunan sabit ve kuşkuya yer vermeyecek biçimde ispatlanmış olmasıdır. Olayımızda ise bahse konu evlerin bedelinin bizzat sizin tarafınızdan ödendiği konusunda yeterli delil bulunmamasından dolayı; aşırı harcamada bulunduğunuza dair değerlendirmede hukuken olanak bulunmamaktadır. 

Diğer yandan İhraç Cezasına dair işlemin soruşturma evresinde sadece rüşvet fiili kapsamında savunmanızın alınması, Meslekten Çıkarma Cezasının verildiği “Geliri ile uygun sayılmayacak biçimde yaşadığı ve aşırı harcamada bulunduğu kanıtlanmış olmak ve bunun haklı kaynağını gösterememek.” maddesi kapsamında herhangi bir savunmanızın alınmaması durumu; savunma hakkınızın açıkça engellendiğini göstermektedir. 

Savunmanız rüşvet fiili kapsamında alınmış olup, soruşturma aşamasında “geliri ile uygun yaşamama” konusunda yargılandığınız belirtilmemiş, bu konu hakkında savunmanıza başvurulmamıştır. 

Oysaki ilgiliye, idarenin işlemini gerekli kılan suçlama konularını önceden açıkça bildirerek savunmasını almasının, idari işlemlere güveni ve hukuka uygunluk yönünden isabet oranını artıracağı kuşkusuzdur. Disiplin cezasına ilişkin sürecin her aşamasının sıkı şekil şartına bağlı olduğu açık olup, ilgiliye; idarenin işlemini gerekli kılan suçlama konularını ve alacağı cezayı önceden açıkça bildirerek savunmasının alınması gerekmektedir.

Açıkladığımız bu gerekçeler doğrultusunda şahsınız hakkında tesis edilen Meslekten Çıkarma Cezası hukuka aykırı olup, göreve dönebilmeniz için İdare Mahkemesince iptal kararı verilmesi gerekmektedir. 

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm personeller, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
polismevzuat@hotmail.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Trafik Polis’inin Araç Bilgilerini Değiştirdiği İddiasıyla Meslekten İhracı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.