a

Fazladan Yapılan Şark Hizmetinin 2. Şark Hizmetinden Sayılması

Fazladan Yapılan Şark Hizmetinin 2. Şark Hizmetinden Sayılması

Soru:
Polis memuru olarak görev yapmaktayım. Bundan 20 yıl önce şark süresi 2 yıl olan bir ilde 3 yıl 8 ay görev yapmıştım. Yani ilk şark hizmetini tamamladıktan sonra fazladan 1 yıl 8 ay hizmetim vardı. Bu yıl 2. şark için atamam yapıldı ve geçmişte fazladan yaptığım sürenin 2.şarktan sayılması ve eksik kalan süreyi tamamladığımda 2.şark hizmetinin yapılmış sayılmasını talep ettim. Ancak dilekçeme olumsuz cevap verildi ve ilk Şark’ta fazladan yaptığım 1 yıl 8 aylık süre hiçe sayıldı. Fazladan görev yaptığım bu süreyi Dava yoluyla 2.şarktan saydırabilir miyiz? 

Cevabımız:
Değerli takipçimiz, ilk şark hizmetinde görev süresi 2 yıl olan bir ilde fazladan çalıştığınız 18 aylık sürenin 2.şark hizmetinden sayılması talebinizin reddine dair işlem hukuka aykırı olup, olumsuz cevabın İdare Mahkemesince İptali gerekecektir. Bu görüşümüzü izah edelim.

Emniyet Teşkilatı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin Hizmet Sürelerinin Hesaplanması başlıklı 28. maddesinde: “Aynı bölge veya il içinde yapılan yer değiştirmeler nedeniyle hizmet süreleri değişik yerlerde geçen personelin hizmet süresini hesaplanmasında, fiili olarak çalışılan yerlerde geçen süreler, o yer için belirlenen zorunlu hizmet süresine yüzdelik olarak oranlanır. Bu oranların toplamı %100’e ulaştığında personel hizmet süresini bitirmiş sayılır.” Hükmüne her verilmiştir.

Yukarıda yer verilen hüküm ve atama yönetmenliğinin diğer maddeleri incelendiğinde; ikinci bölge birinci görev hizmetini o bölge için belirlenen sürenin iki kadar yapan personelin ikinci şark görev yükümlülüğü kalkacağı, ancak bunun için hizmet süresinin kesintisiz olması gerektiği belirtilmiştir.

Ancak şahsınızın ilk şark görevinizi ifa ettiğiniz sırada fazladan yapmış olduğunuz 18 aylık hizmet süresinin; yerine getirmekle yükümlü olduğunuz ikinci şark görev süresinden hiçbir şekilde sayılmamasının hakkaniyetle bağdaşmayacağı açıktır.

Bu sebeple fazla yapılan sürenin o yer için belirlenen zorunlu hizmet süresine oranlamak suretiyle ikinci şark görevinde değerlendirmesi gerektiği tartışmasızdır.

Bu durumda ilk şark hizmetinizi yaparken fazladan görev yaptığınız 18 aylık fazla hizmet süresi, belirlenen 2 yıllık süreye oranlandığında %83 oranında şark ilinde fazladan çalışmış olduğunuzdan; bu yıl atamanızın yapıldığı ikinci şark ilinde görev süresinin %17’sini tamamladığınızda, ikinci şark görev yükümlülüğünüzü bitireceğinizin kabulü gerekecektir.

Bu durumda ikinci bölgede daha önce çalıştığınız 18 aylık fazla hizmet süresinin, bu yıl atandığınız ilin zorunlu hizmet süresine oranlanıp, ikinci şark kapsamında bu yıl atandığınız ilin görev süresine bu oran üzerinden eklenerek, kalan ikinci şark zorunlu hizmet süresinin hesaplanması gerekirken, ilk şark hizmetinizde geçen fazla sürenin değerlendirilip kalan süreyi çalıştıktan sonra 2. şark hizmetinin yapılmış sayılması talebinizin reddine dair işlem hukuka aykırıdır.

Açıkladığımız bu gerekçeler doğrultusunda; ilk şark hizmetinde fazladan yaptığınız sürenin 2.şark hizmetine eklenmesi talebinizin reddine dair işlemin İdare Mahkemesi iptali gerekecektir.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm personeller, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
polismevzuat@hotmail.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (2)
 • Mesut KÜÇÜKKARA
  2 sene önce
  0 0

  Polis memuruyum adlı soruşturma sürerken idari yönden ihraç ile yargilandim . Ağır ceza mahkemesinden suçu işlediğinin sabit olmaması 223 2-e maddesinden beraat ettim.Ancak idari soruşturmadan 16 ay uzun süreli kıdem durdurma cezası aldım idare mahkemesine taşirsam sonuç ne olur

 • admin
  2 sene önce
  0 0

  Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. Adli ve idari davalar birbirini bağlamaz. Ancak aynı fiilden dolayı adli olarak beraat etmeniz idari olarak da beraat etmenize(cezanın iptali) delil sayılabilir. Dosyanın içeriği hakkında tam bilgiye sahip olmadan kesin bir şey söylememiz doğru olmaz. İletişim bölümündeki telefon hattımızı arayarak dosya hakkında bilgi verirseniz daha detaylı bilgi verebiliriz…

Sıradaki haber:

Soruşturma Gerekçesiyle Memuriyetten İlişik Kesilmesi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.