a

Evlilik izni ne zaman kullanılır?

Polis memurlarının evlilik izni kaç gündür. Evlilik izni ne zaman kullanılır ve ne zamana kadar kullanılabilir.

Evlilik izni ne zaman kullanılır?

Soru: Merhabalar, 3 ay önce evlendim ve evvelki yıldan kalan ve yanacak olan iki haftadan fazla yıllık iznim vardı, evlenirken evlilik iznini değil de yanacak olan yıllık iznimi kullandım. Bu süreçte eşimin annesi hastalandığı için tatile/balayına gidemedik, balayı/tatil için evlilik iznimi kullanmak istediğimi sorumlu komiserimize bilgi verdim. Bana evlilik iznimi kullanmamda sorun olmayacağını söyledi. Tatil için bir otelde 3.750 tl’ye rezervasyon yaptım. Rezervasyon tarihinde evlilik iznine çıkmak istedim ancak üzerinden 3 ay geçtiği için evlilik iznine çıkamayacağımı bana söylediler. Evlilik izninin kullanılması için yasal olarak bir süre sınır var mı? Ben ve benim gibi ileride mağdur olabilecek arkadaşlarımıza bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.

Cevabımız: Değerli takipçimiz evlilik izni 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu 104. maddesinde düzenlenmiş olup; bu iznin belirli bir süre içerisinde kullanılmak zorunda olduğuna dair kesin bir düzenleme olmadığından 3 ay gibi makul bir süre içerisinde kullanmanız önünde bir engel yoktur. Dilerseniz ilgili kanun maddeleri çerçevesinde konuyu detaylı açıklık getirelim.

Şöyle ki; Devlet Memurları Kanunu ‘nun madde 104 b) fıkrası‘nda “Memura, eşinin doğum yapması hâlinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hâllerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir.” hükmü amirdir. Amir hükümde geçen “VERİLİR” kelimesi kesinlik ifade eden bir kelime olup, iznin verilip verilmemesi konusunda amirlere takdir hakkı verilmemekle birlikte, iznin verilmesi “memurun isteği” şartına bağlı kılınmıştır. Evlilik izni bir mazeret izni olup; mazeret izni, yıllık izin dışında meydana gelen mazeretlerden dolayı memurların mazerete konu olan işlerini halletmek problemlerini çözmek için verilir, evlilik izni yasal bir hak olduğunda bu izin hak kaybına neden olacak bir şekilde kısıtlanamaz ve yok sayılamaz. Evlilik izninde belirtilen şartların meydana gelmesi durumunda, yani “evlenmeniz ve evlilik iznini istemeniz” halinde, evlilik izni kanunen kesin bir ifadeyle “verilir” denilerek hiç kimsenin takdir yetkisine bırakılmadığından ve 3 ay süre, otellerin dolu olması ve rezervasyon yapmanız göz önüne alındığında evlilik izninizin kullanılmasında makul bir süre olduğundan evlilik izninizin verilmesi zorunludur.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya başka konularda idare ile sorun yaşayan tüm memurlar ve öğrenciler, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Soruşturması devam eden polis emekli olursa emeklilik kimlik kartı verilir mi?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.