a

Eşinizin Anne ve Babasından Dolayı Sağlık Özrü Tayini İsteyebilir misiniz?

Sizden Gelenler:
Polis memuru olarak çalışmaktayım. Eşim annesine bakmakla yükümlü, fakat sosyal güvencesi yok benim mazeret durumu tayinim olur mu?

Cevabımız:
Eşinizin annesinin hastalığı sebebiyle, sağlık mazeretine bağlı olarak tayin mümkün değildir.

Emniyet Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 37.maddesi:

” Personelden, görevli bulunduğu bölgede kalmasının kendisini veya eşini ya da çocuklarından birinin sağlık durumunu tehlikeye sokacağını, tam teşekküllü bir devlet hastanesinden veya üniversite hastanesinden, özel üniversite hastanesi hariç, alınacak sağlık kurulu raporu ile belgeleyenler yer değiştirme istediğinde bulunabilirler.”

Mezkur hükümden de anlaşılacağı üzere sağlık mazeretine dayalı olarak yapılacak tayinlerde bakmakla yükümlü olunan kişiler açıklanmış ve sınırlı olarak belirtilmiştir. Bu kişiler dışında bir yakınınızın sağlık problemleri dolayısıyla sağlık mazeretine bağlı olarak yer değişikliği talebinde bulunulamaz. Sizin de, eşinizin annesinin sağlık durumu dolayısıyla tayin hakkınız bulunmamaktadır.

iletişim: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (6)
  • Aykut
    4 ay önce
    0 0

    Iyi günler polis degiliz ama bi soru sorabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim eşim öğretmen bir ilin ilçesinde görev yapıyor ve annesi kanser hastasi devlet hastanesinde bakıma muhtaç olduğuna dair heyet raporu aldık mazeret özrü tayini için normal tayin döneminde il merkezine okul açılmadı tercih yapamadık şu an da başka tayin hakkımız var mı ne yapabiliriz

  • admin
    3 ay önce
    0 0

    Dmk kapsamında atamanız mümkündür.

    Devlet memurlarının yer değiştirmek suretiyle atanmasına ilişkin yönetmeliğin 13.maddesi:

    Madde 13 – (Değişik: 30/6/2014-2014/6578 K.)
    Memurun sağlık mazeretine dayanarak yer değiştirme talebinde bulunabilmesi için; kendisi, eşi, annesi, babası, bakmakla yükümlü olduğu çocukları ve yargı kararı ile vasi tayin edildiği kardeşinin hastalığının görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı veya mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini eğitim ve araştırma hastanesi veya üniversite hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporu ile belgelendirmesi gerekir. (2)(3)(4)

    Sağlık mazeretine dayalı olarak yapılacak yer değişikliğinde memur aynı hizmet bölgesi içinde başka bir hizmet alanına, bu şekilde mazeretin karşılanamaması halinde ise başka bir hizmet bölgesinde kurumca ihtiyaç duyulan ve mazeretinin karşılanabileceği bir hizmet alanına atanabilir.

  • Cemre yıldız
    2 sene önce
    0 0

    Eşim polis oldu ve bizim devam eden bir bebek tedavimiz var. Eşimin tayinin çıktığı yerde tedavi olmak istediğimiz yöntem yok. Her ikimizde bu tedavi için ameliyatlar geçirdik, epikriz raporlarımız mevcut ve tedavi olduğumuza dair özel hastane sağlık kurulu raporumuz var çünkü istediğimiz tedavi devlet hastanelerinde yok. Elimizdeki bu belgelerle tedavi olmak istediğimiz ile mazeret tayini yapabilir miyiz?

  • admin
    2 sene önce
    0 0

    Merhabalar, sağlık nedenlerinizden dolayı tayin olma durumunuz var. Ancak öncelikle emniyete raporlarınızda birlikte bu yönde bir dilekçe yazmanız gerekir; şayet kabul edilirse tayininiz çıkar. Ancak genelde emniyet kabul etmiyor ve mağdur olan kişiler mahkeme kararı ile tayin oluyorlar. Davanın açılabilmesi için emniyetten size olumsuz cevap gelmesi gerekir ve buna istinaden dava açılır. İletişim bölümümüzde bulunan numarayı arayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Geçmiş olsun Cemre Hanım.

  • Cemre yıldız
    2 sene önce
    0 0

    Merhaba eşim polis oldu ve bizim devam eden bir bebek tedavimiz var. Tayininin çıktığı yerde böyle bir merkez yok veya olsa da bizim istediğimiz yöntem yok.. Her ikimizde bebek tedavisi için ameliyatlar geçirdik, raporlarımız var. Tedavi olduğumuza dair özel hastaneden sağlık kurulu raporumuz da mevcut.. Devlet hastanelerinde istediğimiz tedavi yöntemi yok, o yüzden özelde tedaviye başladık ve kurul raporunu da ordan aldık. Sormak istediğim elimizdeki bu belgelerle istediğimiz İle mazeret tayini yapabilir miyiz?

  • admin
    2 sene önce
    0 0

    Merhabalar, sağlık nedenlerinizden dolayı tayin olma durumunuz var. Ancak öncelikle emniyete raporlarınızda birlikte bu yönde bir dilekçe yazmanız gerekir; şayet kabul edilirse tayininiz çıkar. Ancak genelde emniyet kabul etmiyor ve mağdur olan kişiler mahkeme kararı ile tayin oluyorlar. Davanın açılabilmesi için emniyetten size olumsuz cevap gelmesi gerekir ve buna istinaden dava açılır. İletişim bölümümüzde bulunan numarayı arayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Geçmiş olsun Cemre Hanım.

Sıradaki haber:

Askerlik Hizmeti Memurlukta Yıllık İzinde Esas Alınır mı?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.