a

Eğitim Sonu Sınavıyla Astsubaylık Kursundan İlişik Kesilmesi

Eğitim Sonu Sınavıyla Astsubaylık Kursundan İlişik Kesilmesi
Soru:
Uzman jandarma olarak görev yaparken Astsubaylığa Geçiş Kursuna katılmaya hak kazandım. Kursa girişte yapılan spor ve diğer sözlü mülakatı başarılı bir şekilde geçerek kursa katıldım. Astsubaylık kursu sürecinde başarılarımdan dolayı 2 kere takdir belgesiyle ödüllendirildim. Kursta gördüğümüz 15 tane dersi de başarılı bir şekilde bitirdim, en düşük notum 78’di. Astsubaylığa geçiş kursunun sonunda yapılan eğitim sonu sınavında zarftan çektiğim soruyu yazılı olarak imzalayıp doğru olarak cevapladım. İlgili zarfa ulaşılması durumunda tarafıma sorulan soruyu doğru cevapladığım da görülecektir, aynı soru benden başka kursiyerlere de sorulmuş, aynı soruyu cevaplayanların hepsi başarılı sayılmıştır. Sorulan soruyu doğru cevaplamama ve kursu başarılı bir şekilde bitirmeme rağmen 40 puan verilerek Astsubaylık Kursundan ilişiğim kesildi. Astsubaylığa yükselmeyi hak etmişken tekrar Uzman Jandarma olarak kaldım. Bana yapılan bu haksızlığı yargıya taşımak istiyorum. Tüm dosyalarımı mesajın ekinde size gönderdim. Yardımcı olur musunuz?
 
Cevabımız:
Değerli takipçimiz, uzman jandarma olarak görev yapmaktayken katılmayı hak ettiğiniz Astsubaylığa geçiş kursundan ” BAŞARISIZ ” sayılarak ilişiğinizin kesilmesi yolundaki işlemin hukuka aykırı olduğunu ve İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu görüşümüzü izah edelim.
 
Sicil geçmişinizin ve diğer safahatlarınızın incelenmesinde; gerek kurs süresinde gerek ise de mesleki hayatında her zaman başarılı bir personel olduğunuz, bu şartlar altında sicilinde ve mesleki geçmişinde hiçbir olumsuz kayıt olmayan, her dair taltif ve takdir görmüş şahsınız hakkında; Astsubaylık kursundan ilişiğinizin kesilmesi işleminde İdarenin kamu yararı ve hizmet gereklerini gözetmediği ve hukuka aykırı işlem tesis ettiği açıkça ortadadır.
 
Çalışma başarılarınız, görev safahatlarınız ve takdir belgeleriniz dikkate alınarak Astsubaylık için sınava girmeye hak kazandığınız, yapılan spor, petlanton ve bilgi-birikim-becerilerinin ölçülmesi amacıyla mülakata girdiğiniz, tüm bu aşamaları başarılı bir şekilde tamamlayarak kursa planlamanızın yapıldığı, ilgili kurstaki eğitim sonucunda not ortalamalarınızın çok iyi seviyede ve en düşük notunuzun 78 olduğu, kurs süresi boyunca da başarılı bir personel olarak tarafınıza verilen 15 dersi de başarılı bir şekilde geçtiğiniz ve yine kurs süresi boyunca Kurs Bölük Komutanı Jandarma Üsteğmen tarafından ödüllendirildiğiniz görülmektedir.
 
Kurs eğitim sonu sınavında, şahsınıza sorulan soruyu doğru cevaplayarak ıslak imzanızla imzaladığınız, sorulan soruyu doğru cevaplamanıza rağmen 40 puan verilerek kurstan ilişiğinizin kesildiği görülmektedir.
Şahsınız hakkında yapılan bu değerlendirme gerçeği yansıtmamaktadır. Sizden önce aynı komisyonda mülakata giren kursiyerlere de zarftan aynı soru çıkmış olup, size sorulan sorunun ve cevabının diğer kursiyerlerin vermiş olduğu cevaplarla karşılaştırılması durumunda verilen puanların gerçekliği konusunda objektif bir değerlendirmenin yapılmadığı ortaya çıkacaktır.
 
İlişiğinizin kesilmesi yönündeki işlem, eşitlik ilkesine de aykırıdır. Anayasanın 2. maddesindeki “hukuk devleti” ilkesine göre idarenin, yargısal denetim yapılmasını ortadan kaldıracak ya da bu denetimin yapılmasını imkansız kılacak işlem ve eylemlerde bulunması mümkün değildir.
 
Kamu hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesinin tek güvencesi; hizmetin yetişmiş, ehil kamu görevlilerince yerine getirilmesinden geçmektedir. Kamu hizmetlerinin ehil ve yetişmiş kamu görevlileri eliyle yürütülmesi için yapılan eğitim sonu mülakatının objektif, uygun ve aynı zamanda yetki, şekil, sebep, konu ve maksat unsurları yönünden yargısal denetime imkân tanıyacak şekilde yapılması esas olmalıdır.
 
Açıkladığımız bu gerekçeler doğrultusunda Astsubaylık Kursundan ilişiğinizin kesilmesi yolundaki işlemin İdare Mahkemesi tarafından iptali gerekecektir.
 
 
Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm arkadaşlar, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için, İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.
 
GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
polismevzuat@hotmail.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Evlilik Öncesi İl Dışı Geçici Görevlendirme.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.