a

Devam Eden Soruşturma Nedeniyle PMYO’dan İlişik Kesilmesi.

Devam Eden Soruşturma Nedeniyle PMYO’dan İlişik Kesilmesi.
Soru:
Değerli abilerim, ben 2016 yılında polis meslek yüksek okulu giriş sınavını kazanarak intibak eğitimine katılmaya hak kazanmıştım. Ancak okula girdiğim zamanda hakkımda devam eden adli bir soruşturma vardı. Hakkımda devam eden bir soruşturma olduğu gerekçesiyle intibak eğitimindeyken okuldan ilişiğim kesildi. Daha sonra beraat ettim ve verilen beraat kararı kesinleşti. Okula tekrar dönmek için açmış olduğum dava devam ediyor. Dava aşamasında bana bir hukuki yardımınız olabilir mi?
 
 
Cevabımız:
Değerli takipçimiz, Polis Meslek Yüksek Okulundan çıkarılmanız yönünde tesis edilen işlem hukuka aykırı olup İdare Mahkemesi tarafından işlemin iptali gerekecektir. Bu görüşümüzü izah edelim.
 
Polis Meslek Yüksekokulları Giriş Yönetmeliği’nin “Adaylarda aranılacak nitelikler” bölümünde ; Devam etmekte olan bir kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.” hükmüne yer verilmiştir.
 
Okuldan ilişiğinizin kesilmesine neden olan adli soruşturma sonucu beraat ettiğiniz ve bu kararın kesinleştiği, bu şekilde hakkınızda artık devam eden bir kovuşturmanın bulunmadığı, buna göre de polis meslek yüksekokulu ile ilişiğinizin kesilmesine sebep olabilecek bir nedenin kalmadığı görülmektedir.
 
Her ne kadar dava konusu işlemin tesis edildiği tarihte, hakkınızda devam eden bir yargılama bulunmakta ise de, isnat edilen suçlamaların yerinde olmadığının kesinleşen mahkeme kararı ile ortaya konulmuş olması karşısında, oluşan yeni durumun dava konusu işlemin hukuka uygunluğunun denetiminde dikkate alınması gerekmektedir.
 
Anayasanın suç ve cezalara ilişkin 38. maddesinde, suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar, kimsenin suçlu sayılamayacağının düzenlenmesi ve yargılandığınız ceza davasının beraatla sonuçlanması karşısında, hakkınızda açılan kamu davasının devam ettiği gerekçesiyle okuldan ilişiğinizin kesilmesi hukuka aykırıdır.
Dava konusu İlişik Kesme işlemi Polis Meslek Yüksek Okulları Giriş Yönetmeliği’ne dayandırılmıştır. Ancak; normlar hiyerarşisine göre alttaki bir norm, üstteki normlara aykırı olamaz. Başka bir deyişle, alttaki bir norm ile üstteki normların kapsamı HAKLAR BAKIMINDAN DARALTILAMAZ, YASAKLAR BAKIMINDAN İSE GENİŞLETİLEMEZ. Oysa Yönetmelik’te tersi bir durum söz konusudur.
 
Diğer yandan dava konusu işleme dayanak yapılan Yönetmelik hükmü, dava konusu işlemin iptalini engelleyemez.
 
Çünkü:
 
2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’muzun 7.maddesinin son cümlesine göre;
 
“Düzenleyici işlemin iptal edilmemiş olması bu düzenlemeye dayalı işlemin iptaline engel olmaz.”
 
Bu durumda, polis meslek yüksekokulu ile ilişiğinizin kesilmesine sebep olan ceza yargılamasında beraat etmiş olmanız ve bu kararın da kesinleşmiş olması karşısında, okul ile ilişiğinizin kesilmesine ilişkin işlemde hukuka uyarlık bulunmamakta olup; okula geri dönmek için İdare Mahkemesinde açtığınız davada, mahkeme tarafından iptal kararı verilmesi gerekecektir.
 
Not: Disiplin cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm arkadaşlar, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için, İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.
 
GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
polismevzuat@hotmail.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (24)
 • YAŞAR TEKİN
  3 ay önce
  0 0

  yakınım biri tarafından tehtit edildi hakaret edildi ve bu durumda şikayet etti karakola şuan devam ediyor ve ben şahit olarak gösterilebilirim bu durumda şahitliğim güvenlik soruşturmasında sıkıntı olur mu?not: pomeme hazırlanıyorum.

 • admin
  3 ay önce
  0 0

  Bir soruşturmada şahit olarak ifade vermenizin güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında hiç bir olumsuz etkisi olmaz.

 • ÜMİT KARACA
  4 ay önce
  0 0

  mrb kolay gelsin ben 2017 yılında assubay okulunda öğrenciyken g.s den elendim dava açtım ve kazandım ancak kendi isteğimle geri dönmedim şimdi polisliğe hazırlanıyorum on sağlığı geçtim acaba bu benim polislikte güvenlik soruşturmasında sıkıntı cıkarrırmı

 • admin
  4 ay önce
  0 0

  Merhabalar, astsubaylığı kazanmanıza rağmen gitmemeniz durumu güvenlikten elenmenizi gerektirecek olumsuz bir durum değildir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında sorun olarak karşınıza çıkmaz.

 • Ahmet
  6 ay önce
  0 0

  İyi günler beni gasp eden kişi ile halen mahkemem devam etmekte
  İleride polislik için sorun teşkil edermi

 • admin
  6 ay önce
  0 0

  Merhabalar dosyada müşteki (şikayetçi) konumunda olduğunuz için hiç bir sorun olmaz. Yani engel olmaz.

 • Ahmet Vurucu
  6 ay önce
  0 0

  Öncelikle iyi günler benim müşteki olarak katıldığım bir mahkeme var hala devam etmekte polisliği kazanırsam bu devam eden mahkeme yüzünden elenirmiyim.

 • admin
  6 ay önce
  0 0

  Hayır elenmezsiniz. Sanık/Şüpheli konumunda olsaydınız elenebilirdiniz.

 • Uğur
  7 ay önce
  0 0

  Hakkımda asılsız ithamla açılmış bir dolandırıcılık davası var. Davacı dava sürecinde olayın başka biri tarafından yapıldığını benim ismimi yanlışlıkla verdiğini söyleyip, suçsuz olduğumu belirtmiş.
  Asıl suçluyu mahkemeye dahil ettiler ama ben davadan çıkartılmadım hala dava devam ediyor. Mahkeme kayıtlarında davalının benim suçumun olmadığını söylediğine dair kanıtlar var. Güvenlik soruşturmasında dava kayıtlarına bakarlar mı yoksa sadece mahkemesi var diye eliyorlar mı?

 • admin
  7 ay önce
  0 0

  Guvenlik soruşturmasında elenirseniz dava yoluyla geri dönüşünüz sağlanabilir. Dava sonuçlanmadan suçluluğunuz kesinleşmemiştir. Kaldı ki olay anlattığınız gibi ise beraat etmeniz yüksek ihtimaldir. Sorun yaşamanız durumunda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 • ibrahim ercan
  8 ay önce
  0 0

  Merhaba iyi günler 2 ay sucsuz yere uyusturucu satıcılıgından tutuklu kaldım ve en son mahkemeden sucsuzlugum anlasınca beraat aldım pomemde güvenlik sorusturmamı olumsuz etkiler mi? şimdiden teşekkürler.

 • admin
  8 ay önce
  0 0

  Merhabalar İbrahim bey. Beraat kararı aldığınız için Masumiyet Karinesi gereğince sorun oluşturmayacaktır.

 • Ebru
  11 ay önce
  0 0

  Mrb eşim TSk mensubuydu ilişiği kesildi. Mahkemsi sürüyor. Benim pomeme basvurmamda bir sıkıntı teşkil eder mi yoksa beraat alması gerekir mi

 • admin
  11 ay önce
  0 0

  Merhabalar Ebru Hanım, şartları taşımanız durumunda eşinizin Tsk ile ilişiğinin kesilmesi Pomem’e başvurmanıza engel değildir. Adli bir konu gereği Tsk’dan ayrıldı ise “Suçun Şahsiliği İlkesi” gereği size bir sorun çıkartmaz. Ancak malum konu gereği Tsk’dan ilişiği kesildiyse sizi eleyebilirler.

 • Selin akın
  12 ay önce
  0 0

  Ben pomem e başvuru yapmayı düşünüyorum faka eşim uyusturucudan ceza evinde ve boşanma davası açtım pomem e basvuru yapmama ve kazanmama engel olurmu lütfen bilgi verin

 • admin
  12 ay önce
  0 0

  Suçun şahsiliği ilkesi gereği eşinizin suçlu olması sizi suçlu yapmaz. Başvuru yapabilirsiniz, prosedür olarak bir engel yoktur.

 • Buse demirel
  2 sene önce
  0 0

  Hakkımda devam eden bi davam mevcut . Konusu güvenlik olarak çalışırken amirin emri üzerine çanta aradım haksız arama olarak geçiyor bu durum dava hala devam ediyor .polisliğe başvurmama engel midir. Davanın sonuçlanmasını mı beklemem gerekiyor . Şimdiden teşekkür ederim

 • admin
  1 sene önce
  0 0

  Merhabalar Buse hanım, devam eden soruşturmanın olması tek başına polislik sınavına girmeye engel değildir. Polisliğe engel teşkil eden durum(giriş şartlarından) aşağıdaki gibidir.

  26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak, Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.

  Bu şartlar dışında devam eden davanızın olması polisliğe girmeye engel değildir.

 • Mustafa çetin
  2 sene önce
  0 0

  Merhabalar benim iki sene once darp davam vardı miras yüzünden vr hakim 180 gun cezamı para cezasina cevirdi ve 5 yıl icinde bir suç islemez isem kaydima islenmeyecegi söylendi, aramizda husumet bulunan kisi evimize gelip konusmak istedigini belirtmiş olmasina ragmen konusuldu vr anlasma saglanamadi evimizdrn cikti gitti gece vakti karakoldan aramislar , ve su sahsi darp etmissiniz hakkinizda sikayet var dedi , ki o sahis benim polis olmak istedigimi bildigi icin bana infazini yakacagim tarzi cunleler kurdu kayit altinda, ifadesine baktigimda bir suru yalan yanlis ve celisen beyanlara sahit oldum , bu durum polisligimr engel tesvik edermi sonucta devam eden bir dava
  Olacak. Teşekkürler simdiden

 • admin
  1 sene önce
  0 0

  Kasten yaralama sucu giriş yönetmeliğinde engel durumlardan değildir soruşturma yürütülüyor olsa bile engel teşkil etmez ancak güvenlik soruşturması acısından sorun oluşturabilir. Böyle bir sorun yaşadığınız zaman bizimle iletişime geçerseniz avukatlarımız bu alanda uzmandır gerekeni yapacaklardır.

 • Mert sevinc
  2 sene önce
  0 0

  Meraba benim kardesim bir kaza yapti bir arkadasi vefat etti aracla arac ta benim uzerime kardesimin ehliyeti olmadigi icin sigorta dan para cezasi geldi bana suan ogrenciyim bu polisligime engelmi acaba yardimci olursaniz sevinirim iyi gunler.

 • admin
  2 sene önce
  0 0

  Öncelikle geçmiş olsun. Kardeşinizin yaptığı kaza ile ilgili anladığımız kadarıyla sizin bir ilginiz yok, sadece araç sizin üzerinize. Okul ile ilgili bir problem yaşayacağınızı düşünmüyoruz. Eğer para cezasını ödemezseniz ve bu konu emniyete iletilirse meslek hayatınızda belki cezayı ödemediğinizden dolayı bir sorun olabilir.

 • sercan erkaya
  4 sene önce
  0 0

  Merhaba iyi günler, 2011 yılında hakkimda hakaret davası açildi ve dava 2016 yilinda 2.300 lira adli para cezasi olarak sonuçlandı cezayı ödedim. Bekçilik sınavlarına girdim bu para cezası sicilimde arşiv kaydı olarak gözükmektedir. Bu durum güvenlik soruşturmasini olumsuz etkiler mi, şimdiden teşekkürler.

 • admin
  4 sene önce
  0 0

  Merhabalar, güvenlik soruşturmasında olumsuz bir etsiki olmayacaktır..

Sıradaki haber:

Raporluyken İşe Gelmemekten Müstafi Sayılma (Emn. Amiri)

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.