SON DAKİKA

Devam Eden Soruşturma Nedeniyle PMYO’dan İlişik Kesilmesi.

Bu haber 10 Ağustos 2017 - 17:09 'de eklendi ve 3.115 kez görüntülendi.

Soru:
Değerli abilerim, ben 2016 yılında polis meslek yüksek okulu giriş sınavını kazanarak intibak eğitimine katılmaya hak kazanmıştım. Ancak okula girdiğim zamanda hakkımda devam eden adli bir soruşturma vardı. Hakkımda devam eden bir soruşturma olduğu gerekçesiyle intibak eğitimindeyken okuldan ilişiğim kesildi. Daha sonra beraat ettim ve verilen beraat kararı kesinleşti. Okula tekrar dönmek için açmış olduğum dava devam ediyor. Dava aşamasında bana bir hukuki yardımınız olabilir mi?
 
 
Cevabımız:
Değerli takipçimiz, Polis Meslek Yüksek Okulundan çıkarılmanız yönünde tesis edilen işlem hukuka aykırı olup İdare Mahkemesi tarafından işlemin iptali gerekecektir. Bu görüşümüzü izah edelim.
 
Polis Meslek Yüksekokulları Giriş Yönetmeliği’nin “Adaylarda aranılacak nitelikler” bölümünde ; Devam etmekte olan bir kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.” hükmüne yer verilmiştir.
 
Okuldan ilişiğinizin kesilmesine neden olan adli soruşturma sonucu beraat ettiğiniz ve bu kararın kesinleştiği, bu şekilde hakkınızda artık devam eden bir kovuşturmanın bulunmadığı, buna göre de polis meslek yüksekokulu ile ilişiğinizin kesilmesine sebep olabilecek bir nedenin kalmadığı görülmektedir.
 
Her ne kadar dava konusu işlemin tesis edildiği tarihte, hakkınızda devam eden bir yargılama bulunmakta ise de, isnat edilen suçlamaların yerinde olmadığının kesinleşen mahkeme kararı ile ortaya konulmuş olması karşısında, oluşan yeni durumun dava konusu işlemin hukuka uygunluğunun denetiminde dikkate alınması gerekmektedir.
 
Anayasanın suç ve cezalara ilişkin 38. maddesinde, suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar, kimsenin suçlu sayılamayacağının düzenlenmesi ve yargılandığınız ceza davasının beraatla sonuçlanması karşısında, hakkınızda açılan kamu davasının devam ettiği gerekçesiyle okuldan ilişiğinizin kesilmesi hukuka aykırıdır.
Dava konusu İlişik Kesme işlemi Polis Meslek Yüksek Okulları Giriş Yönetmeliği’ne dayandırılmıştır. Ancak; normlar hiyerarşisine göre alttaki bir norm, üstteki normlara aykırı olamaz. Başka bir deyişle, alttaki bir norm ile üstteki normların kapsamı HAKLAR BAKIMINDAN DARALTILAMAZ, YASAKLAR BAKIMINDAN İSE GENİŞLETİLEMEZ. Oysa Yönetmelik’te tersi bir durum söz konusudur.
 
Diğer yandan dava konusu işleme dayanak yapılan Yönetmelik hükmü, dava konusu işlemin iptalini engelleyemez.
 
Çünkü:
 
2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’muzun 7.maddesinin son cümlesine göre;
 
“Düzenleyici işlemin iptal edilmemiş olması bu düzenlemeye dayalı işlemin iptaline engel olmaz.”
 
Bu durumda, polis meslek yüksekokulu ile ilişiğinizin kesilmesine sebep olan ceza yargılamasında beraat etmiş olmanız ve bu kararın da kesinleşmiş olması karşısında, okul ile ilişiğinizin kesilmesine ilişkin işlemde hukuka uyarlık bulunmamakta olup; okula geri dönmek için İdare Mahkemesinde açtığınız davada, mahkeme tarafından iptal kararı verilmesi gerekecektir.
 
Not: Disiplin cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm arkadaşlar, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için, İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.
 
GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
polismevzuat@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

12 ADET YORUM YAPILDI
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
sercan erkaya5 Ocak 2018 / 10:24 amCevapla

Merhaba iyi günler, 2011 yılında hakkimda hakaret davası açildi ve dava 2016 yilinda 2.300 lira adli para cezasi olarak sonuçlandı cezayı ödedim. Bekçilik sınavlarına girdim bu para cezası sicilimde arşiv kaydı olarak gözükmektedir. Bu durum güvenlik soruşturmasini olumsuz etkiler mi, şimdiden teşekkürler.

  admin6 Ocak 2018 / 11:34 amCevapla

  Merhabalar, güvenlik soruşturmasında olumsuz bir etsiki olmayacaktır..

Mert sevinc15 Şubat 2019 / 7:23 pmCevapla

Meraba benim kardesim bir kaza yapti bir arkadasi vefat etti aracla arac ta benim uzerime kardesimin ehliyeti olmadigi icin sigorta dan para cezasi geldi bana suan ogrenciyim bu polisligime engelmi acaba yardimci olursaniz sevinirim iyi gunler.

  admin17 Şubat 2019 / 8:28 pmCevapla

  Öncelikle geçmiş olsun. Kardeşinizin yaptığı kaza ile ilgili anladığımız kadarıyla sizin bir ilginiz yok, sadece araç sizin üzerinize. Okul ile ilgili bir problem yaşayacağınızı düşünmüyoruz. Eğer para cezasını ödemezseniz ve bu konu emniyete iletilirse meslek hayatınızda belki cezayı ödemediğinizden dolayı bir sorun olabilir.

Mustafa çetin5 Kasım 2019 / 7:41 pmCevapla

Merhabalar benim iki sene once darp davam vardı miras yüzünden vr hakim 180 gun cezamı para cezasina cevirdi ve 5 yıl icinde bir suç islemez isem kaydima islenmeyecegi söylendi, aramizda husumet bulunan kisi evimize gelip konusmak istedigini belirtmiş olmasina ragmen konusuldu vr anlasma saglanamadi evimizdrn cikti gitti gece vakti karakoldan aramislar , ve su sahsi darp etmissiniz hakkinizda sikayet var dedi , ki o sahis benim polis olmak istedigimi bildigi icin bana infazini yakacagim tarzi cunleler kurdu kayit altinda, ifadesine baktigimda bir suru yalan yanlis ve celisen beyanlara sahit oldum , bu durum polisligimr engel tesvik edermi sonucta devam eden bir dava
Olacak. Teşekkürler simdiden

  admin29 Mart 2020 / 1:56 pmCevapla

  Kasten yaralama sucu giriş yönetmeliğinde engel durumlardan değildir soruşturma yürütülüyor olsa bile engel teşkil etmez ancak güvenlik soruşturması acısından sorun oluşturabilir. Böyle bir sorun yaşadığınız zaman bizimle iletişime geçerseniz avukatlarımız bu alanda uzmandır gerekeni yapacaklardır.

Buse demirel6 Aralık 2019 / 1:23 amCevapla

Hakkımda devam eden bi davam mevcut . Konusu güvenlik olarak çalışırken amirin emri üzerine çanta aradım haksız arama olarak geçiyor bu durum dava hala devam ediyor .polisliğe başvurmama engel midir. Davanın sonuçlanmasını mı beklemem gerekiyor . Şimdiden teşekkür ederim

  admin29 Mart 2020 / 10:05 amCevapla

  Merhabalar Buse hanım, devam eden soruşturmanın olması tek başına polislik sınavına girmeye engel değildir. Polisliğe engel teşkil eden durum(giriş şartlarından) aşağıdaki gibidir.

  26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak, Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.

  Bu şartlar dışında devam eden davanızın olması polisliğe girmeye engel değildir.

Selin akın5 Ağustos 2020 / 5:23 amCevapla

Ben pomem e başvuru yapmayı düşünüyorum faka eşim uyusturucudan ceza evinde ve boşanma davası açtım pomem e basvuru yapmama ve kazanmama engel olurmu lütfen bilgi verin

  admin11 Ağustos 2020 / 6:27 amCevapla

  Suçun şahsiliği ilkesi gereği eşinizin suçlu olması sizi suçlu yapmaz. Başvuru yapabilirsiniz, prosedür olarak bir engel yoktur.

Ebru12 Eylül 2020 / 2:16 pmCevapla

Mrb eşim TSk mensubuydu ilişiği kesildi. Mahkemsi sürüyor. Benim pomeme basvurmamda bir sıkıntı teşkil eder mi yoksa beraat alması gerekir mi

  admin16 Eylül 2020 / 7:29 amCevapla

  Merhabalar Ebru Hanım, şartları taşımanız durumunda eşinizin Tsk ile ilişiğinin kesilmesi Pomem’e başvurmanıza engel değildir. Adli bir konu gereği Tsk’dan ayrıldı ise “Suçun Şahsiliği İlkesi” gereği size bir sorun çıkartmaz. Ancak malum konu gereği Tsk’dan ilişiği kesildiyse sizi eleyebilirler.