a

C Dilimi Rapora Rağmen Aktif Birimde Çalıştırılmak

C Dilimi Rapora Rağmen Aktif Birimde Çalıştırılmak

Soru:
Bir konuda sayfanızdan yardım talep etmekteyim. Polis memuru olarak Koruma Şubede görev yapıyorum. Bel ağrısı rahatsızlığım bulunduğu için uzun süre ayakta durmam ve ağır yük kaldırmamın sakıncalı olduğu gerekçesiyle sağlık kurulunca tarafıma C dilimi rapor verildi. Çelik yelekli olarak görev yaptığımdan, çelik yeleğin ağırlığı ve uzun süreli ayakta kalmamın sakıncalı olmasından dolayı aktif olmayan bir birimde çalışmam ve ek görevlerden muaf tutulma talebime “Emniyet Hizmetlerinde çalışabilir” şeklindeki bir cevapla görev yaptığım idarece red cevabı verildi. Dava açsam aktif olmayan görevlerde çalışmam mümkün müdür ?

Cevabımız:
Değerli takipçimiz, Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre Kas ve İskelet Sistemi rahatsızlığınızın bulunması ve bu rahatsızlığınıza istinaden tarafınıza C dilimi raporu verilmesinin ardından birimin aktif olmayan hizmetlerinde çalışma ve ek görevlerden muaf tutulma talebinizin reddine dair işlem hukuka aykırı olup, ilgili talebinizin yerine getirilmemesine dair işlemin İdare Mahkemesince İptali gerekecektir. Bu görüşümüzü izah edelim.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin “Emniyet Hizmetleri Sınıfında Sağlık Şartlarına Göre Çalışma” başlıklı 16.maddesinde; C dilimi sağlık şartlarını taşıyan personelin, hastalığın ciddiyeti değerlendirilerek birimlerin faal hizmetleri dışında kalan diğer hizmetlerde çalıştırılabileceği hüküm altına alınmıştır.

Söz konusu Bel Ağrısı rahatsızlığınızdan dolayı dilim bildirir rapor almak için başvurduğunuz hastanece; karar hanesinde uzun süreli ayakta durmaması ve ağır yük kaldırması gereken işlerde çalıştırılmaması yönünde şahsınız hakkında Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre C dilimi rapor tesis edildiği görülmektedir.

Bu durumda kas ve iskelet sisteminden kaynaklı rahatsızlığınızın bulunduğu ve aşırı efor sarfını gerektirecek hareketlerde bulunmanızın sağlığınızı risk altına sokacağı açık olduğundan, görevli olduğunuz koruma şubede görev yapmanın gerektirebileceği hareketleri yapmak zorunda kalmanız olasılığı dikkate alındığında, anılan yönetmeliğin ilgili maddesinin verdiği imkandan yararlandırılarak birimin faal hizmetler dışında kalan diğer hizmetlerinde görevlendirilmeniz gerekirken, bu talebinizin reddine dair işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır.

Diğer yandan, sağlık sorununuzdan dolayı faal olmayan birimlerde görevlendirmeniz istemiyle çalıştığınız idareye yaptığınız başvurunuzun “Emniyet Hizmetlerinde Çalışmasında Bir Sakınca Yoktur” şeklinde reddedildiği görülmektedir.

Söz konusu başvurunun idarece yanlış şekilde nitelendirilerek “Emniyet hizmetleri sınıfı dışında çalışmak istiyormuşsunuz gibi değerlendirildiği görülmektedir. Bu durumda mevcut sağlık durumunuz ve rahatsızlığınızın ciddiyetinin bir arada değerlendirilerek, birimin aktif olmayan hizmetlerinde çalıştırılıp çalıştırılamayacağınız yönünde işlem tesis edilmesi gerekirken, başvurunuzun yanlış yorumlanarak “Emniyet Hizmetleri Sınıfında Çalısmasında Sakınca Görülmediğinden” bahisle talebinizin reddine dair işlemde bu yönüyle de hukuka uyarlık bulunmamaktadır.

Açıkladığımız bu gerekçeler doğrultusunda C dilimi raporunuza rağmen birimin aktif olmayan hizmetlerinde çalıştırılma talebinizin reddine dair işlemin İdare Mahkemesince İptali gerekecektir.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm personeller, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
polismevzuat@hotmail.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (16)
 • Fatih
  1 ay önce
  0 0

  Merhabalar Çmb olarak görev yapmaktayım Dermatoloji de Mf (mikozis fungoides) hastasıyım haftada 3 gün tedavi için ilçe merkezine 1 saatlik yol yapmaktayım Emniyet Başka bir hastaneye durum bilridir raporu için sevk etti C ya da D dilimi verilirmi

 • admin
  1 ay önce
  0 0

  Hastalık ağırlığına göre c veya d dilimi olabiliyor. Tıbbi degelendirme sonucu kesin kararı doktor verir ve sağlık daire kesinleştirir.

 • fırat güneş
  10 ay önce
  0 0

  ANKİLOZON SPONDİLİT HASTALIĞIM VAR BU YÜZDEN C DİLİMİ ALMAK İÇİN HASTANEYE BAŞVURUDUM VE HEYET BANA EMNİYET HİZMETLERİ SAĞLIK YÖNETMELİĞİNİN EK 3 GÖRE 2C MADDESİNİN 1A BENDİ DİLİMİNE C DİLİMİ VERDİ ANCAK SAĞLIK DAİRE BAŞKANLIĞI C DİLİMİNİN AKTİF ÇALIŞABİLİR POLİS OLDUĞUNU HER TÜRLÜ GÖREVE GİDEBİLECEĞİMİ VE C DİLİMİ YERİNE HASTALIĞIMIN D DİLİMİNE GİRDİĞİNİ C DİLİMİNİN GEÇİCİ BİR DİLİM OLDUĞUNU BU YÜZDEN ALINAN RAPORUN HASTANEYE İADE EDİLEREK TEKRAR RAPOR DÜZENLENMESİNİ TALEP ETTİ. DAİRE BENİ D DİLİMİNE SOKMAK İSTİYOR VE C Yİ KABÜL ETMİYOR NE YAPMAM GEREKİYOR?

 • admin
  9 ay önce
  0 0

  Dilim bildirir raporu sağlık daire alır eğer istemediğiniz ve hukuka aykırı olduğunu düşündüğünüz bir rapor çıkar ise kararın tebliğinden itibaren 60 gün içerisinde yürütme durdurma talepli iptal davası açılması gerekir.

 • Nilgün
  2 sene önce
  0 0

  17 yıldır C dilim raporum var 2019 da yönetmelik değişmiş kronik romatoit artrit madde 16 c dilimliyim. Kurumum tüm sağlık raporları yenilemek için sevk etti. Dr un bana dediği B1a yada giriyor hastalık. Bu kararı verebilirmi.C dilimdede var hastalığım. Yönetmelik çok farklı olmuş anlam veremedim. Hastalık aynı devam ediyor. Yardımcı olursanız sevinirim

 • admin
  1 sene önce
  0 0

  C dilimine girmesi için organ ve sistem fonksiyonlarını etkilemiş olmalı ve fakat çalışma olanağı vermesi gerekir eğer aktivitesi durmuş ve organlarda komplikasyon yapmamış ise B dilimine girer.

 • İbrahim ŞİRİN
  2 sene önce
  0 0

  4 yıl önce kolon kanseri ameliyatı oldum, 6 sonra karaciğer metastazı ile ameliyat oldum. bir buçuk yıl kemoterapi aldım. göreve başladım, bir yıl sonra akciğerden ameliyat oldum bir buçuk yıl daha kemoterapi aldım, daha sonra göreve başladım, Genel müdürlük doktora devletti, C 3-4 madde 20 e uyar şeklinde rapor verildi ancak çalıştığım birim ek görevlerden muaf değilsin diyor, ne yapmam lazım.

 • admin
  1 sene önce
  0 0

  Yazılı olarak sağlık daireye c dilimine göre ek görevlerden muaf olma talebini içerir şekilde dilekçe yazın gelen cevaba göre dava yoluna gidelim 60 gün içerisinde cevap verilmez ise red edilmiş sayılır ve yine dava açabiliriz.

 • Hamdi
  2 sene önce
  0 0

  Merhaba sağlık yönetmeliğine göre C dilimi Chron hastalığı polis olmaya engel mı polisliğe başvurucam bilgilendirirseniz teşekkür ederim.

 • Asur
  3 sene önce
  0 0

  Emniyet de yakını engelli olan arkadaşlar gece ve hafta sonu çalışmaktan muaf tutuluyor ancak c dilimli bir sürü hasta olan kişiler ise gece ve hafta sonu çalıştırılmaktan muf tutulmuyor. Yakını hasta olana bu kadar kıymet verilirken kendisi hasta olduğu vakit neden bu kadar değer verilmiyor. Önce can mı canan mı tabiki can. Canın olmadığı yerde canana nasıl bakılsın. Bunu derken kesinlikle yakını engelli olan arkadaşlara bir şey demiyorum. Çünkü hastalıktan en iyi hasta olanlar anlar. Kanun önünde eşitlik ise bizde bu haktan yararlanmak istiyoruz.

 • Mehmet
  3 sene önce
  0 0

  Açıkkalp amaliyatı oldum 4 damarım değişti şuan bir damarım %65 tıkalı ve darlık var Ancak kendilerine gönderilen heyet raporunda belirtildigi halde daha önceki raporum c dilimi idi herhangi bir sorun yoktu şuan yeni yönetmelikte tekrar rapor aldım hastane Cdilimi ne girmektedir ayrıca poliklinik tedavisi devam etmektedir diye dilim belirtmişti sağlık daireden gelen rapor sonucunda madde 16 kapsamından çıkarılmasına ve kardiyoloji yönünden sakınca görülmemektedir diye raporu bozmuş şuan aktif çalışıyorum neyapabilirim

 • admin
  3 sene önce
  0 0

  Aktif çalışmama talebiniz varsa sağlık daire başkanlığına dilekçe yazarak birimin faal olmayan hizmetlerinde 8-5, hafta sonu ve ek görevlerde muaf tutulma isteğinizle ilgili dilekçe göndermeniz, olumsuz cevap üzerine de İdare Mahkemesine dava açmanız gerekiyor. Konuyla ilgili kazandığımız pek çok dava vardır.

 • Serkan
  3 sene önce
  0 0

  Gittiğim bir asayiş olayında ani bir şekilde bir şahśın arkadaşımıza karşı silah kullanması onunda karşılık vermesi neticesinde o olay sonrası kulağımda bir dolgunluk oluştu. Ve ben devam eden bir aylık süreç sonrasında talihsiz bir şekilde sol kulağımda anı işitme kaybı oluştuğunu öğrendim ilk başlarda 68 dsb olan kayıp zamanla ilerleyerek 110 dsb oldu yani sol kulağına hiç duymuyorum. Yaşadığım denge sorunu zamanla düzeldi ancak tek kulakla özellikle çok gürültülü ortamlarda sıkıntılar yaşıyorum. Ayrıca 3 kez bel fıtığı ameliyatı geçirdim. Ondanda aynı sorunlar yaşıyorum. Tüm bu yaşadıklarına rağmen hep aktif görevlerde çalıştım çalışmam gerekiyordu. Yıl itibari ile emekliliğe hak kazandım ancak yaştan dolayı 5yıl daha çalışmam gerekiyor. Yeni sağlık yönetmeliğine göre sanırım tek kulak işitme kaybı maluliyete neden oluyormuş ancak ben zaten emekliliğe hak kazanmışım malüll olsam dışarda bir işte çalıştığında maaş kesiliyormuş. Çocuklar okuyor ve ben malülen emekli olsam hem haknkaybına uğrayacağım hemde maaşım çocukların masrafını karşılamaz . Acaba idari polis olmamın bir yolu varmı yoksa bildirdiğimi anda malulen emeklimi ederler. Kulak veya bel fıtığından idari polis olabilirmiyim. Başındaki amirde durumumu biliyor. Ancak hiçte anlayışlı davranmıyor. Ben suistimalci değilim. İşimi asla suistimal etmedim. Bazen belinde acılar içinde kalıyorum ancak belli etmiyorum. Konser maç vb durumlarda kimseyi duymuyorum. Telefonla biri arsa telsiz anonsunu duymuyorum. Hem nöbet tutuldum hem ekipte çalışıyorum. Her türlü ek göreve gidiyorum. Bilgi verirseniz memnun olurum. Teşekkürler.

 • admin
  3 sene önce
  0 0

  Öncelikle rahatsızlığınıza iliskin dilim bildirir rapor almak icin şubeniz aracılığıyla hastaneye sevk isteyeceksiniz. Hastane tarafından c dilimi rapor verilmesinin ardından bu rapor gereği birimin aktif olmayan hizmetlerinde 8/5, ek görev ve haftasonu gorevlerinden muaf tutulmayı talep eder bir dilekce yazacaksınız. Talebinize olumsuz cevap verilmesi üzerinde yürütmeyi durdurma talepli açılacak dava ile 2 ay içinde mahkeme ile olumlu karar alabiliriz. Konuyla ilgili kazandığımız çok dava bulunmakta ve bu kararlarımızı da sayfamızda yayınlamaktayız.

 • Ahmet Öncel
  3 sene önce
  0 0

  Açık kalp ameliyatı baypas olduğumdan dolayı C dilimi raporum var ancak son değişen sağlık yönetmeliğinde her hangi bir değişiklik olmadığı halde personel daire başkanlığının konu hakkındaki anlamış oldukları yoruma istinaden ek görevlere gönderilme kararı verilmiş
  Birimin faal hizmetleri dışında görev lan dirilme cümlesini sadece silahlı nöbet tutamaz şeklinde anlıyorlar
  Bu konuda yapılacak işlemler neler olabilir en azından emsal teşkil eder de keyfi işlemlerden kurtulmuş oluruz

 • admin
  3 sene önce
  0 0

  Merhabalar, c dilimi raporu olan ve aktif görevlerde çalışan arkadaşların dava açıp pasif görevlerde çalışmalarını sağladık. İdare pasif görevi kendisi yorumlayıp keyfi bir şekilde sizi çalıştıramaz. Konu hakkında detaylı bilgi almak için 0542 798 1941 nolu whatsapp hattımıza mesaj atarsanız detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sıradaki haber:

Sağlık Nedeniyle Atama

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.