a

Beylik Silahın Çalınması Sonucu Verilen Disiplin Cezası

Beylik Silahın Çalınması Sonucu Verilen Disiplin Cezası
Soru:
Aracımın camını kırıp paspasın altına sakladığım silahımı ve cüzdanımı çaldılar. Adli süreç devam ediyor. İdari olarak bana ihmal ile devletin malını mermisini vs. yitirmekten, 10 ay kıdem tenzili verdiler. Ceza tebliğ edilmedi daha ancak itiraz için emsal kararlar lazım bana yardımcı olur musunuz?
 
Cevabımız:
Değerli takipçimiz, öncelikle verilen cezanın iptali için cezanın size tebliğ edilmesini bekleyeceksiniz.
 
“Resmi giysi veya donanımını ihmal nedeniyle yitirmek” fiilinden 10 Ay Kısa Süreli Durdurma Cezası ile Cezalandırıldığınız görülmektedir.
 
Almış olduğunuz disiplin cezası hukuka aykırı bir işlem olup, İdare Mahkemesi kanalıyla iptali gerekecektir. Bu görüşümüzü izah edelim.
 
Ceza verilmesine sebep olan ilgili maddede ” ihmal nedeniyle yitirmek ” hükmü amirdir.
 
Yani, cezanın verilebilmesi için, ihmal unsurunun oluştuğu hakkında her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delillerin bulunması ve suçun subüta erdiğine dair açık bir tespit yapılması gerekmektedir.
Sizin olayınızda ise herhangi bir ihmal söz konusu değildir. Disiplin hukuku ilkeleri çerçevesinde eylem ile ceza arasında adil bir denge olması zorunlu olduğundan cezanın iptali gerekir.
Eylem ile Ceza arasında adil bir denge olmasındaki kasıt ise; gerçekleşen olay ile verilen cezanın bire bir örtüşmesidir. Yani, kanunun açık ve sarih bir şekilde suç saydığı bir fiile ceza verilebilmesi için, maddede geçen eylemin birebir gerçekleşmesi şarttır. Aksi takdirde, sizin olayınızda da olduğu gibi, verilen ceza ile eylem arasında adil bir denge bulunmadığından dolayı, disiplin cezası işlemi iptal edilecektir.
 
Kanun koyucu, hukuk devletinde kamu hizmetlerinin uyum ve düzen içinde yürütülmesini sağlamak amacıyla hizmeti sunan kamu görevlileri için disiplin düzenlemeleri içeren kurallar öngörebilir ve bu kurallara uyulmasını temin etmek amacıyla çeşitli disiplin yaptırımları benimseyebilir. Ancak disipline konu eylemler ile yaptırımlar arasında adil bir dengenin gözetilmesi de hukuk devleti ilkesinin bir gereğidir. Eylem ile yaptırım arasında bulunması gereken adil denge, “ölçülülük ilkesi” olarak da adlandırılmakta ve bu ilkenin alt ilkelerini de elverişlilik, zorunluluk ve orantılılık ilkeleri oluşturmaktadır.
 
“Elverişlilik ilkesi”, öngörülen yaptırımın ulaşılmak istenen amaç için elverişli olmasını, “zorunluluk ilkesi” öngörülen yaptırımın ulaşılmak istenen amaç bakımından zorunlu olmasını ve “orantılılık ilkesi” ise öngörülen yaptırım ile ulaşılmak istenen amaç arasında olması gereken orantıyı ifade etmektedir.
 
Açıkladığımız bu gerekçeler doğrultusunda hakkınızda tesis edilen disiplin cezasının İdare Mahkemesi tarafından iptali gerekecektir.
 
Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm arkadaşlar, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için, avukatlarımız tarafından İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.
GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
polismevzuat@hotmail.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (6)
 • fatih
  2 sene önce
  0 0

  evimin içerisinden ben duşta iken siahım çalındı evimin kapısını ben evdeyim düşüncesiyle kitlememiştim o sırada kart veya benzeri bi cisimle açılmak suretiyle silahım hemen evimin girişindeki holde bulunan sehpanın üzerinden çalındı muhakik tarafından 16 ay kıdem tenzili istendi 18 aylık memurum asalet tastik değil taksik edilmişsede bize tebliğ yapılmadı cezam kurul tarafından halen verilmedi aday memur olduğum için sonuç ne olur süreç nasıl ilerler cezanın sonucunda mahkemeye başvursak verilen ceza iptal edilirmi

 • admin
  2 sene önce
  0 0

  Fatih bey öncelikle geçmiş olsun. Anladığımız kadarıyla evinizin dış kapısı kapalı olup, kart vb. bir şey ile hırsızlar tarafından zorlanarak açılmış ve sehpada bulunan silahınız çalınmıştır. Evinizin kapısını açık unutmuş olsaydınız muhtemelen kusur yüzde yüz sizde olduğu için cezanın iptali mümkün olmayacaktı. Ancak; evinizin kapısı kapalı olması ve kapı zorlanarak açılmak suretiyle hırsızın evinize girmiş olması, kusurun sizde olmadığını göstermektedir. Asaletiniz tastik edilmediği için de kıdem tenzili cezası verilmesi durumunda malesef meslekten ilişiğiniz kesilecektir. Ancak Her ne kadar silahı evinizin içinde görünür bir yer olan sehpanın üzerine koymuş olmanızdan dolayı hafif kusurlu olduğunuz sonucu çıkmakta ise de, ev kavramı umuma açık bir yer olmadığı için ve kapılar kapalı olup dışarıdan her türlü müdahaleye karşı tedbirli bir alan olduğu için kusurun size verilmesi doğru olmayacaktır. Kaldı ki verilecek kıdem tenzili cezasının ardından, dolaylı yoldan da olsa meslekten ihraç cezasını doğuracağından suç ve ceza arasında orantılılık ilkesi çiğnenmiş olacaktır. Meslekten ihraç cezası ağır olacağı için bu karar idare mahkemesi aracılığı ile iptal edilmesi gerekecektir. Dosyanız hakkında kesin bir şeyler söyleyebilmemiz için dosyanızı incelememiz gerekmektedir. Bunun için iletişim bölümündeki numaradan bize ulaşabilir ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • Xxxx
  3 sene önce
  0 0

  Devrem sonuç ne olarak sonuçlandı. 682 khk sayılı disiplin tüzüğüne göre miydi Benim de silahım kısa süreli terziye gidecek ve pantolon denemesi yapacağım için Avm önüne bıraktığım aracımın sağ arka kelebek camın kırılması sonucu şoför koltuğunun altında bulunan çantanın çalınması sonucu çalındı ne olur ve bildiğiniz emsal karar ve benzer bir olaydan bilgisi bulunan var mı

 • admin
  3 sene önce
  0 0

  Merhabalar öncelikle geçmiş olsun, elinizde olmayan nedenlerden dolayı silahınız çalınmış, arabanızı kilitlemiş ve silahı da şoför koltuğunun altına çantaya gizlemişsiniz. Tamamen size atfedilebilecek bir kusurunuzun olduğu söylenemez. Konu hakkında 0542 798 1941 nolu hattımıza whatsaptan mesa atarsanız arkadaşlarımız ilgileneceklerdir. Geçmiş olsun.

 • emrah
  4 sene önce
  0 0

  benim evden kapı kırılmak süretiyle beylik silahım çalındı 20 ay uzun süreli durdurma verdiler ayrıca ilk disiplin cezam.idare mahkemesine itiraz başvurusu yaptım,olayı anlattım fezleke de de ayrıntılı belirttim yalnız pek lehime sonuç vermeyecek gibi hakim.ne yapmalıyız.

 • polismevzuat
  4 sene önce
  0 0

  Emrah bey geçmiş olsun, olayda bir ihmaliniz söz konusu değil, sizin konunuzla alakalı emsal iptal kararlarımız mevcuttur. Dilerseniz kendiniz şahsi dava açabilirsiniz ancak sağlam hukuki temeller üzerine oturtulmuş, güzel çalışılmış bir dosya hazırlanmalı, talep etmeniz halindeyse avukatlarımız dava dosyaniza müdahil olabilirler.

Sıradaki haber:

Askerdeyken Polisliği Kazanan Adaylar Ne Yapacak?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.