SON DAKİKA

Arabadan Silah ve Cüzdanın Çalınması

Bu haber 01 Şubat 2020 - 8:31 'de eklendi ve 5.609 kez görüntülendi.

Silahı ve kimliği çalınan polis hakkında açılan soruşturma

Soru: Aracımın camını kırıp paspasın altına sakladığım silahımı ve cüzdanımı çaldılar. Adli süreç devam ediyor. İdari olarak bana ‘Devlet malı motorlu araçları, muhabere araçlarını, silah veya mühimmatı ihmal nedeniyle kaybetmek’ suçundan 16 ay kıdem tenzili verdiler. Ceza tebliğ edilmedi daha ancak itiraz için emsal kararlar lazım bana yardımcı olur musunuz?

Cevabımız: Değerli takipçimiz öncelikle, verilen cezanın iptali davasını açabilmeniz için, cezanın size tebliğ edilmesini bekleyeceksiniz.

7068 sayılı Genel Kolluk Disiplin Hükümleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Kabul Edilmesine Dair Kanunun 8/5-b-1  maddesi gereğince; “ Devlet malı motorlu araçları, muhabere araçlarını, silah veya mühimmatı ihmal nedeniyle kaybetmek ” fiilinden 16 Ay Kısa Süreli Durdurma Cezası ile cezalandırılmışsınız.

Almış olduğunuz disiplin cezası hukuka aykırı bir işlem olup, İdare Mahkemesi kanalıyla iptali gerekecektir. Şöyle ki; ceza verilmesine sebep olan Kanunun ilgili maddesinde ” ihmal nedeniyle kaybetmek ” hükmü amirdir. Yani, cezanın verilebilmesi için, ihmal unsurun oluştuğu hakkında, her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delillerin bulunması ve suçun sübuta erdiğine dair açık bir tespit yapılması gerekmektedir.

Sizin olayınızda ise herhangi bir ihmal söz konusu değildir. Disiplin hukuku ilkeleri çerçevesinde eylem ile ceza arasında adil bir denge olması zorunlu olduğundan cezanın iptali gerekir.

Eylem ile Ceza arasında adil bir denge olmasındaki kasıt ise; gerçekleşen olay ile verilen cezanın bire bir örtüşmesidir. Yani, kanunun açık ve sarih bir şekilde suç saydığı bir fiile ceza verilebilmesi için, maddede geçen eylemin birebir gerçekleşmesi şarttır. Aksi takdirde, sizin olayınızda da olduğu gibi, verilen ceza ile eylem arasında adil bir denge bulunmadığından dolayı, disiplin cezası işlemi iptal edilecektir.
(Güncellenen makale)

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm personeller, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.