a

Amiri Şikayet Eden Memura Verilen Ceza İptali

Amiri Şikayet Eden Memura Verilen Ceza İptali

Soru: Merhabalar, bir olaya müdahale sonrası devriye ekibi olarak tutanağımızı tutup ilçe haber merkezine teslim ettik.  Bir sonraki görev gününde amirimiz herkesin içinde “senin yapacağın işin içine edeyim, kaç yıllık memursun olaya gittiğinde tutanak tutman gerektiğini bilmiyor musun! Ne beceriksiz insansın, seni başka yere sürerim, adam gibi işini yap!” şeklindeki ifadelerle beni dinlemeden ekip arkadaşlarımın içinde beni tehdit ve rencide etti. Kendisine “şahsımla böyle onur kırıcı şekilde konuşamazsınız, görevimi yaptım tutanağı ilçe haber merkezine teslim ettim” dedim. Haber merkezinde tutanağımız başka evraklarla karıştırılmış amir tutanağı görmemiş, diğer evraklar arasına bakıp tutanağı bulduk. Amirin bu şekildeki konuşmalarından dolayı kendisini şikayet ettim ancak amire soruşturma izni verilmedi ve dosya kapatıldı. Ardından şahsıma “Amirlerini, üstlerini, aynı rütbedeki arkadaşlarını, astlarını veya diğer mesai arkadaşlarını haksız yere şikâyet etmek.” iddiasıyla soruşturma açıp aylıktan kesme cezası verdiler. Cezamı iptal ettirebilir misiniz?

Cevabımız: Değerli takipçimiz öncelikle geçmiş olsun. Dosyanızı incelediğimizde, şahsınıza verilen aylıktan kesme cezasının hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle, idare mahkemesince iptal ettirilmesi gerekmektir.

Şöyle ki;
Ekip arkadaşlarınız arasında şahsınıza yönelik yapılan onur kırıcı, küçük düşürücü sözler ve yapılan tehdit iddialarınız, şikayetinizde belirttiğiniz “kamera kayıtlarının incelenmesi ve şahitlerin dinlenmesi” gibi konular araştırılmadan, amir hakkında soruşturma izni verilmeyerek kapatılmış. Akabinde şahsınıza “amir ve üstlerini haksız olarak şikayet ettiğiniz” iddiasıyla soruşturma açılıp ceza verildiği görülmektedir.

Amir hakkında soruşturma izni verilmeyerek soruşturma açılmaması, yaptığınız şikayetin haksız olduğu sonucunu doğurmaz. Zira yapılan şikayetin haksız olup olmadığının tespit edilebilmesi için şikayetinizde belirttiğiniz “kamera kayıtları ve şahitlerin dinlenmesi” konularının araştırılması gerekir. Bu araştırmalardan sonra şikayetinizde belirttiğiniz konuların gerçek olmadığı anlaşılır ise şikayetinizin haksız olabileceği kanaatine varılabilir.

Devlet Memurlarının Şikayet ve Müracaatları Hakkında Yönetmelik’in 10. maddesinde “Şikayet haklarını kullanan Devlet Memurlarına şikayetlerinden dolayı bir ceza verilemez. Ancak, şikayet haklarını bu Yönetmelikte tespit edilen usul ve esaslara aykırı surette kullananların veya her ne surette olursa olsun bu haklarını kullanırken bir suç işleyenlerin sorumlulukları saklıdır.” hükmü amir olup; şikayet hakkınızı kullanırken suç işlediğinize dair her türlü şüpheden uzak, kesin, somut ve inandırıcı delil olmadığından “sadece şikayet hakkınızı kullandığınız için” ceza verilemeyeceği açıktır.

Yukarıda açıkladığımız nedenlerden dolayı şahsınıza verilen aylıktan kesme disiplin cezasının idare mahkemesince iptali gerekmektedir.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya başka konularda idare ile sorun yaşayan tüm memurlar ve öğrenciler, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Babalık izni ne zaman kullanılır?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.