SON DAKİKA

Disiplin Cezasında Tekerrür

Bu haber 27 Mart 2017 - 16:53 'de eklendi ve 425 kez görüntülendi.

Soru:
Polis Mevzuat Sayfasının sayın avukatları, geçen sene hizmet içinde resmi sıfatın gerektirdiği güven duygusunu sarsmak fiilinden 16 ay kıdem durdurma cezası almıştım. Aynı konudan bir soruşturma daha geçirdim ve tekerrür gereği üst ceza olarak Meslekten Çıkarma Cezası verildi yardımcı olur musunuz
 
Cevabımız:
Değerli takipçimiz, öncelikle verilen disiplin cezası için geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Hakkınızda tesis edilen Meslekten Çıkarma Cezası hukuka aykırı olup, İdare Mahkemesi tarafından iptali gerekecektir. İptal sebebini açıklayalım.
 
Emniyet Teşkilatı Disiplin Tüzüğünün 7.maddesinde; uzun süreli durdurma cezaları 12, 16,20 ve 24 ay olarak belirlenmiş, 8.maddesinde de meslekten çıkarma cezasını gerektiren fiil ve haller sayılmıştır.
 
Böylece, uzun süreli durdurma cezaları polislik mesleğinin niteliği itibariyle, ağırlaştırılmak suretiyle derecelendirilerek belirlenmiş olduğundan, anılan Tüzüğün 14.maddesindeki şartların oluşması halinde 7.maddedeki A,B,C ve D fıkralarındaki sıra takip edilerek bir derece ağır cezanın tespit edilmesi gerekmektedir.
 
Olayda da; daha önce Tüzüğün 7/B-l maddesi uyarınca 16 ay uzun süreli durdurma cezası verildiğinden anılan Tüzüğün 14.maddesinin 1.fıkrasındaki tekerrür şartları gerçekleşmiş olmakla birlikte, aynı madde kapsamındaki fiil nedeniyle şahsınıza verilmesi gereken bir derece ağır cezanın meslekten çıkarma cezası değil 7.maddesin C fıkrasında yer alan 20 ay uzun süreli durdurma cezası olduğu açıktır.
 
Bu nedenle; 20 ay uzun süreli durdurma cezası ile cezalandırılmanız gerekirken meslekten çıkarma cezası ile cezalandırılmanız yönündeki işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır.”
 
Not: Disiplin cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm arkadaşlar, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için, avukatlarımız tarafından İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.
GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
polismevzuat@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.