SON DAKİKA

Devlet Memuruna Yasaklanan Diğer Kazanç Getirici Faaliyet (İhraç)

Bu haber 13 Şubat 2017 - 14:50 'de eklendi ve 502 kez görüntülendi.

Sizden Gelenler:
Yardımınıza ihtiyacım var. Emlak işi yapan arkadaşım için aracılık yaptığım gerekçesiyle memurun kazanç getirici faaliyetlerde bulunması gerekçesiyle meslekten çıkarma cezası verildi. Bu cezanın iptali için yardım istiyorum sizden..

Cevabımız:
Değerli takipçimiz öncelikle verilen Meslekten Çıkarma Cezası için geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Göreve dönebilmeniz için İdare Mahkemesine “İPTAL” davası açılması gerekmektedir.

Emlak işi yapan kimseye aracılık ettiğiniz iddiasıyla hakkınızda ” Devlet memuruna yasaklanan diğer kazanç getirici faaliyet” fiili kapsamında ceza verilmesi hukuka aykırı olup verilen cezanın iptali gerekecektir.

Şöyle ki; eylemle verilen ceza arasında adil bir denge bulunmamaktadır. Emlak işinde aracılık yapmanız, ticaret yapma kapsamında değerlendirilemez.

Anayasamızın 38 maddesinde; ” kimseye suçu işlediği zaman kanunda o suç için konulmuş olan cezadan daha ağır bir ceza verilemez. ” Hükmü amirdir.

Eyleminize uyan ceza “Hizmet dışında polis memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak,” fiili kapsamında değerlendirerek size 6 Ay Kısa Süreli Durdurma Cezası verilmesi gerekecekti.

Ancak İdare tarafından bu husus göz ardı edilerek, Orantılılık ilkesi ihlal edilmiş olup hakkınızda Meslekten Çıkarma Cezası tesis edilmiştir.
Cezanın orantılı olması disiplin hukukunun önemli ilkelerinden bir tanesidir. Ceza, sonucunu oluşturduğu hukuki nedenle, yani suç fiiliyle daima orantılı olmalıdır.

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 3. maddesinin 1. fıkrasında “suç işleyen kişi hakkında işlenen fiilin ağırlığıyla orantılı ceza ve güvenlik tedbirine hükmolunur” şeklinde düzenleme yer almaktadır.

Yukaridaki açıkladığımız gerekçeler ile hakkınızda verilen Meslekten Çıkarma Cezasının iptali gerekecektir.

Not: Meslekten Çıkarma Cezası alan ilgilinin tekrar görevine dönmesi için, avukatlarımız tarafından İdare Mahkemesine İPTAL davası açılacaktır.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
polismevzuat@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.