a
  • Polis Mevzuat
  • Haberler
  • Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırmasında önemli değişikliğe gidildi

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırmasında önemli değişikliğe gidildi

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması kanun teklifinde yapılan değişiklikle birlikte bir kişinin birinci derece yakını güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına tabi tutulmayacak

Bir süredir gündemi meşgul eden ve daha önce meclisten geçemeyen “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması” kanun teklifinde önemli değişiklikler yapıldı.

Görüşmelerine mecliste devam edilen “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun Teklifi”nde yapılan düzenlemeyle birlikte bir kişinin birinci derece yakınları güvenlik soruşturmasına tabi tutulmayacak.

Bu düzenleme ile birlikte hak ihlallerinin önüne geçilmiş olacak. Suçun şahsiliği ilkesi gereği bir başkasının yaptığı suçtan dolayı başka birisi velevki birinci derece yakını bile olsa cezalandırılamaz. Önceki haliyle suçun şahsiliği ilkesi, masumiyet karinesi gibi hak ihlallerinin yapılacağı konusunda endişelerin olduğu kanun teklifinde yapılan değişiklikle birlikte bu endişeler de giderilmiş oldu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

2021 yılı temmuz zammı için yılın ilk çeyreğindeki zam oranı belli oldu

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.