a
  • Polis Mevzuat
  • Kazanılan Davalar
  • Mesai saati dışında eve giderken şüpheli şahsı yakalayıp görevli ekibe teslim eden polis’e verilen cezanın iptali

Mesai saati dışında eve giderken şüpheli şahsı yakalayıp görevli ekibe teslim eden polis’e verilen cezanın iptali

Resmi belgede sahtecilik suçlamasıyla hakkında adli soruşturma açılan polis memuruna idari olarak verilen disiplin cezasının iptaline dair kazanılan davadır.

Mesai saati dışında eve giderken şüpheli şahsı yakalayıp görevli ekibe teslim eden polis’e verilen cezanın iptali

Mesai saati dışında, istirahat saatlerinde polis memuru arkadaşı ile eve giderken yolda şüpheli bir şahsı yakalayıp görevli ekiplere teslim eden; teslim ettikten sonra görevli ekiplerin detaylı tutanak düzenleyeceğini düşündüğü için basit tutanak düzenleyen, henüz mesleğe yeni başlamış olan memura “Hizmet içinde resmi sıfatının gerektirdiği saygınlığı ve güven duygusunu sarsacak eylem ve davranışlarda bulunmak” tan soruşturma açılıp 6 ay kısa süreli durdurma cezası ve 4 ceza puanı verilmiştir.

Ayrıca, müvekkilin içinde bulunduğu polis memurları hakkında “Görevi kötüye kullanma, resmi belgede sahtecilik” suçlamasıyla Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2018/… Soruşturma no’lu dosyası ile yapılan soruşturma sonucu verilen …/04/2019 tarih ve K:2019/… sayılı kararda; “…olay günü uyuşturucu madde ile yakalanan B. A. hakkında Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcılığının 2018/… soruşturma numaralı dosyasından, Kullanmak için Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Satın Almak, Kabul Etmek, Bulundurmak ve Kullanmak suçundan soruşturma başlatıldığı ve B. A. hakkında iddianame düzenlenerek Çerkezköy 3.Asliye Ceza Mahkemesinin 2019/… Esas sayılı dosyasından kamu davasının açıldığı, yine B. A.’un UYAP kayıtlarının tetkiki neticesinde farklı tarihlerde hakkında aynı suçtan birden çok soruşturma dosyasının bulunduğu, her ne kadar olay günü B. A. hakkında adli işlem başlatılmamış ise de durumun daha sonra fark edilmesi ile …/07/2018 tarihli Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün yazısı üzerine soruşturmaya başlanıldığı ve somut olayda kamu zararının oluşmadığı, Resmi belgede sahtecilik suçu açısından yapılan değerlendirmede şüpheli polis memurları S. B. H. D. ve M. M. A.’ın olay tarihinde meslekte 1 aydan az süre kıdemlerinin bulunduğu ve yeni memur oldukları, ayrıca olay saatinde resmi olarak görevde bulunmadıkları, haliyle tutmuş oldukları tutanağın olay öyküsü dışında resmi bir geçerliliğinin bulunmadığı, olay tanığı oldukları ve görevde bulunan memurların ortak imzası ile tutulacak olay yeri yakalama tutanağı neticesinde işlem tesisi gerekirken bu hususlara dikkat edilmediği, haliyle belgenin resmi belge niteliğinde olmadığı ve suçun yasal unsurlarının gerçeklesmediği, Şüphelilerin görevi kötüye kullanma suçu açısından sorumluluklarının yapılan değerlendirmesinde grup amiri M. Ç. ve grup yazıcısı C. A.’nın olaydan bilgisi oldukları, S. ve M.’nın tuttukları tutanak sırasında görevli polis memuru Y. Y.’ın yanlarında bulunduğu ve beraber hareket ettiklerinin değerlendirildiği, menfaat teminin olduğu, somut olayda kişi mağduriyeti veya menfaat teminine ilişkin herhangi bir iddia veya delil bulunmadığı, kamu zararı açısından yukarıda yapılan değerlendirmeden anlaşılacağı üzere kamu zararının meydana gelmediği, haliyle söz konusu suçun yasal unsurlarının oluşmadığı anlaşılmakla…” gerekçesiyle kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir.

Polis memuruna idari olarak verilen 6 ay kısa süreli durdurma cezası ve 4 ceza puanı avukat beylerce açılan dava ile İPTAL ettirilmiştir. Polis memuruna geçmiş olsun görevlerinde başarılar dileriz.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya başka konularda idare ile sorun yaşayan tüm memurlar ve öğrenciler, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Facebook sosyal medyada yorum yapan polise verilen cezanın iptali

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.