a

İl içi naklen ataması yapılarak başka şubeye tayini çıkarılan polis memurunun davası

Polis memurunun il içi naklen atamasının ve branş değişikliğinin iptali.

İl içi naklen ataması yapılarak başka şubeye tayini çıkarılan polis memurunun davası

İl içi naklen atama ve şube değişikliği.
İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğü kadrosunda görev yapan polis memurunun, İl Emniyet Müdürlüğü’nce il içi naklen ataması yapılarak Özel Harekat Şubesi’nden Sultanbeyli İlçe Emniyet Müdürlüğü Devriye Ekipler Amirliği kadrosuna ataması yapılmıştır. Avukat beylerce açılan dava sonrası polis memurun ataması ve branş değişikliği işlemi iptal ettirilerek yeniden eski branşına dönmesi sağlanmıştır.

Ayrıca, il içinde naklen atama işleminin İstanbul İl Emniyet Müdürü tarafından tesis edilmiş olup, bu husus, kamu hukukunda bir makama verilen yetkinin, aksine bir hüküm bulunmadıkça o makam tarafından kullanılmasının gerekmesi, bir makamın yetkisinin başka bir kişiye devredilmesi için mevzuatla yetkili kılınması gerekeceğinin tartışmasız olması, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 8. ve 11. maddeleri ile il memurlarının görev yerlerinin değiştirilmesi konusunda valilere verilen yetkinin devrinin mümkün olmaması, Valiye tanınan bu yetkinin diğer kamu görevlilerince kullanılamaması, polis memurunun il içinde naklen atanmasına yönelik tasarrufun Vali tarafından değerlendirilerek işlem tesis edilmesi gerekirken, İl Emniyet Müdürü tarafından tesis edilmesinin hukukî sakatlık doğurduğu nedeniyle yapılan işlemde hukuka uyarlık bulunmadığından işlemin iptali sağlanmıştır.

Not: Disiplin cezası alan, Fazladan şark yapan, Atamada sorun yaşayan, eş durumu ataması yapılmayan, Rütbe terfi alamayan, Polis okullarından ilişiği kesilen veya Başka konularda idare ile sorun yaşayan tüm memurlar ve öğrenciler, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Polis memurunun eş ataması

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.