a

Gerçeğe aykırı tutanak düzenlediği iddiasıyla meslekten çıkarılan aday memurun kazanılan davası

Gerçek dışı tutanak düzenledikleri iddiasıyla meslekten çıkarılan aday polis memurunun yeniden mesleğe dönmesine dair kazanılan mahkeme kararı.

Gerçeğe aykırı tutanak düzenlediği iddiasıyla meslekten çıkarılan aday memurun kazanılan davası

Gerçeğe Aykırı Tutanak Düzenleme İddiasından Aday Memurun Meslekten Çıkarılması.
Devriye Ekipler Amirliği’nde görevli olan aday polis memuru, 2559 sayılı Kanunu’nun ek madde 4 gereği görev arkadaşı M… ile birlikte olaya müdahale eder, müdahale ettikleri olay akabinde kendilerine yardımcı olmak üzere haber merkezi tarafından gönderilen 76-… numaralı ekip tarafından, poşet içerisindeki maddenin ise kendileri tarafından polis merkezine getirildiği halde şahsı hiç yakalanmamış, polis merkezine hiç getirilmemiş gibi tutanak tuttukları iddia edilir. Tutanağın tanzimi sırasında polis memuru Y…’ın da kendilerine yardım ettiği, alınan ifadelerde yakalama tutanağına 76-… kod numaralı ekibin tutanak tutacağını düşündüklerinden bu şekilde tutanak tanzim ettiklerini beyan etmişlerse de, tutanağın içeriğinde buna ilişkin bir emare olmadığı, 76-… numaralı ekipten tutanakta hiç bahsedilmediği, gerçeğe aykırı şekilde tutanak tanzim edilerek olayın şüphelisi yakalanan şahıs hakkında hiçbir adli işlem yapılmadan polis merkezinden salıverilmesine sebebiyet verildiği iddia edilmiştir. Devlet memurlarının ödev ve sorumluluklarından birisinin resmi sıfatlarının gerektirdiği itibar ve güvene layık olmak olduğu, hizmet içinde ve dışında davranışları ile bu durumu göstermek zorunda oldukları, polis memurunun 7068 sayılı Kanunun 8-5/b-2 maddesi gereğince 16 ay uzun süreli durdurma cezası ile tecziye edilmeleri gerekmekte iken geçmiş hizmetleri olumlu, performans puanı çok iyi olduğundan bir alt ceza verilmesi maddesi uygulanarak 6 ay süreli durdurma cezası ile tecziye edilmesi, yine aynı Kanun’un 12/3 maddesi gereğince bu cezanın karşılığı olan 4 ceza puanının özlük dosyasına islenmesine karar verilmiştir.


Aday polis memuru olarak görev yapan polis memuru hakkında yürütülen disiplin soruşturması sonucunda Tekirdağ Valiliği İl Polis Disiplin Kurulunun …/…/2020 tarih ve 2020/… sayılı kararıyla, 7068 sayılı Kanunun 8-5/b-2 maddesi gereğince “6 Ay Kısa Süreli Durdurma” disiplin cezası ile cezalandırıldığı, bunun üzerine davacının adaylık statüsü içerisinde iken kademe ilerlemesinin durdurulması niteliğinde disiplin cezası alması nedeniyle …/…/2020 tarihli davalı idare işlemi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 57’nci maddesi uyarınca memuriyetten ilişiğinin kesilerek meslekten çıkarılmıştır.

Avukat beylerce açılan davası sonucu, polis memurunun cezası İPTAL edilerek yeniden mesleğe dönmüştür. Kendilerine geçmiş olsun, görevlerinde başarılar dileriz.

Not: Disiplin Cezası alan, Pomem’den elenen, Eğitim sonu sınavından başarısız sayılan, eş durumu ataması yapılmayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm personeller, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Personel kimlik kartını kabul edilebilir bir neden olmaksızın kaybetmekten polise verilen cezanın iptali. Polis kimlik kartını kaybetmekten ceza.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.