a

Polis’lerin emeklilik yaşı ertelendi

Polis’lerin emeklilik yaşı ertelendi

POLİSLERİN EMEKLİLİK YAŞLARININ İLERİYE ALINMASI HAKKINDA !.

Emniyet Genel Müdürlüğü Sgk’dan aldığı görüş doğrultusunda 08/09/1999 tarihinden sonra göreve başlayanların 5510 sayılı kanunun geçici 4.maddeye göre yapacakları borçlanmaların emeklilik yaşını etkilemeyeceğine dair karar vermiştir. Kararla beraber birçok personel mağdur edilmiştir. Karar hukuka aykırı olup asl olan “Kazanılmış hak”ın varlığıdır, sınırlama yapılacaksa Kanunilik İlkesi gereği sınırlandırmanın açıkça kanunla olması gerektiği ve sosyal güvenlik hakkının tesisi için yapılan borçlandırma işleminin “dar” yorumlanmayıp sonuçları itibarıyla da eşitliğe aykırı ve hakkaniyetsiz bir sonuç doğurduğu dikkate alındığında, anayasanın özü ve ruhu ile 5’inci maddesinde belirtilen ‘Devletin Temel Amaç ve Görevleri’yle ters düştüğü, bu itibarla fiili hizmetten sayılan sürenin sigortalılık başlangıcı açısından da dikkate alınması gerekmektedir.

Açıkladığımız bu gerekçelerden dolayı; Önceki emeklilik hakkınız “Kazanılmış Hak” kapsamında olduğu için idare mahkemesine açılacak dava ile uzatılan bu sürenin önceki haline dönmesi sağlanabilir. Konu hakkında idare mahkemesine dava açılması gerekmektedir. Mağdur olan ve dava açmak isteyen polis memurları 0552 559 4913 numaradan avukatlarımız ulaşabilir ve profesyonel hukuki destek alarak davalarını açtırabilirler.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (5)
 • Kerem Türk
  7 ay önce
  2 0

  İyi akşamlar arkadaslar dava sonuçlanmış lehte karar vermiş daha detay bilen varsa paylasabilirse sevinirim mahkeme

 • Adilşen Türkmen
  1 sene önce
  0 0

  Sayın polis mevzuat yetkilileri bu SGK nın almış olduğu kararı ulusal basınla paylaşma durumunuz varmı acaba. Bu emeklilik yaşı ile ilgili almış oldukları kararla ilgili binlerce memur mağdur edilmiş oluyor. Belki ulusal basında yer alırsa yetkililer bir çözüm üretebilir. Teşekkür ederim.

 • admin
  1 sene önce
  0 0

  Gerek sosyal medya ve internet sitemizde gerekse de diğer polis sayfalarında ve memurlar’netmemurlar’net gibi köklü sitelerde konu hakkında haberler yapıldı. Şahsi olarak dava açılması gerekmektedir kazanılmış hak kapsamında.

 • Ekrem Ünal
  1 sene önce
  0 0

  Emekliliğim 2023 görünürken 2028 e çekildi nasıl bir yol izlemem gerekir dilekçeyi EGM ye mi yoksa Çalıştığım Ankara emniyete mi yazacağım yardımcı olursanız sevinirim

 • admin
  1 sene önce
  0 0

  Öncelikle personel şubeye (egm’ye) dilekçe yazarak kazanılmış hak kapsamında emeklilik yılınızın yeniden eski haline göre düzenlenmesini talep edin. Olumsuz cevap verilmesi durumunda idare mahkemesine dava açılması gerekmektedir.

Sıradaki haber:

POMEM, PMYO, PAEM’e Giriş Yönetmelikleri Değiştirildi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.