a

Fazla Mesaiden Dolayı Polis ve Jandarma’da İntiharlar Arttı!.

Fazla Mesaiden Dolayı Polis ve Jandarma’da İntiharlar Arttı!.

Türkiye’de sürekli meydana gelen polis intiharlarının nedeni genelde aynı sorunlar olarak kayda geçiriliyor. Ailevi nedenler ve ekonomik sorunlar… Ancak polisler artık bu klişeleşmiş sorunlara inanmıyor çünkü emniyet teşkilatında intihar sayısı o kadar çok ki, bu kadar polisin hepsinin intihar nedeninin aynı olması biraz gerçek dışı gibi görünüyor.

Fransa polisi ve jandarmasının mesai saatleri artınca polis ve jandarma intiharlarında artış gözlendiği görüldü. Bu da gösteriyor ki ülkemizde diğer devlet memurlarından iki kat fazla çalışan, amirlerin mobbinglerine maruz kalan, mesai ücretleri verilmeyen Türk Polisi’nin intiharlarının nedeni de tam olarak bu sorunlardır. Umuyoruz ki Emniyet Genel Müdürlüğü bu haberden sonra polis intiharlarının üzerine gider ve asıl intihar nedenlerini araştırır. Zira fransada fazla mesai yapan polislerde intihar sayısının artması açıkça intiharların asıl nedeninin mesleki sorunlar olduğunu açıkça gösterektedir. Ayrıca eğer iddia edildiği gibi intihar nedenleri ailevi sorunlar ekonomik nedenler olsaydı diğer memurların da intihar sayısının yüksek olması gerekirdi. Dünyada sadece polisler mi ailevi sorunlar yaşıyor. Velhasıl umuyoruz ki intiharlar araştırılır ve önlem alınır. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden de bu haberi kayda almalarını fransadaki bu olaylardaki intihar sayısını artıran nedenleri gösteren raporu araştırmalarını bekliyoruz.

HABER:

Fransa’da büyük tehlike: Polis krizi bekleniyor

Kriz halindeki Fransa’da fazla mesai yapan polis ve jandarma ekiplerinde, intihar sayısının arttığı gözlendi. Yasal sürenin üzerinde çalışan görevlilerin ülkeyi krize sürükleyeceği belirtildi.

Fransız Güvenlik Güçlerinin Durumu başlıklı raporda polis ve jandarmaların son durumları yer aldı. 3 yıldır yoğun bir programda çalışan görevlilerin krize yol açacağı ve bu durumun ülkeyi tehlikeye sokacağı ön görüldü.

Fransa'da büyük tehlike: Polis krizi bekleniyor

 

FRANSA’NIN DURUMU KRİTİK

Raporda, “Fransa’da iç güvenliği sağlayan polis ve jandarmanın gerçek bir kriz durumunda olduğu ve bu durumun ülke güvenliğini tehlikeye attığı” belirtildi.

Güvenlik güçlerinin aşırı ve düzensiz çalışma yükü nedeniyle pes etme noktasına geldiği, polis ve jandarma görevlileri arasında intihar oranının oldukça yüksek olduğunun altı çizilen raporda, Senatör Grosdidier’in, “Durum beklenenden daha kötü” ifadelerine yer verildi.

Fransa'da büyük tehlike: Polis krizi bekleniyor

YASAL SÜREDEN DAHA FAZLA ÇALIŞIYORLAR

Raporda, Fransız polisi ve jandarma teşkilatında idari reformun dışında teşkilatlanma açısından da değişikliklerin yapılması gerektiği görüşünü paylaşan Grosdidier, “Sosyal patlamaya dikkat” uyarısında bulundu.

Güvenlik teşkilatında reform amacıyla 32 maddelik değişiklik ve tavsiye önerisinde bulunulan rapora siyasilerden destek gelirken, hükümetin 5 yıl içinde 10 bin istihdam sağlaması ve teşkilat bütçesinin artırılması gibi önlemlerin yetersiz olduğu belirtiliyor.

Fransa’da 2015’te meydana gelen terör saldırıları sonrasında polis ve jandarmanın yoğun çalışma koşullarına zorlandığı ve çok sayıda güvenlik görevlisinin yasal sürelerin üstünde mesai yaptığı belirlenmişti.

Kaynak: Ensonhaber

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Memura emeklilik zammı! İşte zamlı liste

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.