a

Aym’den Şark Görevi ile İlgili Kritik Karar!

Aym’den Şark Görevi ile İlgili Kritik Karar!

ANAYASA MAHKEMESİ’DEN POLİSİN ŞARK GÖREVİYLE İLGİLİ KRİTİK KARAR.

Aym 12.01.2017 tarihinde aldığı ve bugünkü Resmi Gazetede yayımlanan kararında, 1998 yılında polislik görevine başlayan ve en son Kocaeli İlinde çalışmaya devam eden, ilk şark görevi kapsamında 2013 yılında Elazığ iline tayini çıkan, daha sonra Deniz Kuvvetleri Komutanlığında görevli subay eşinin şark illerine atamasının yapılamadığını, dolayısıyla da aile birliğinin bozulacağını gerekçe göstererek açtığı tayin iptal davasını kaybeden ve bu arada kadrosu Emniyet Hizmetleri Sınıfından Genel İdari Hizmetleri Sınıfına geçirilen bayan polis memuru, bireysel başvuru hakkı kapsamında başvurduğu Anayasa Mahkemesi’nden de sonuç alamadı.

Anayasa Mahkemesi, başvurunun açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar verdi.

Anayasa Mahkemesi’nin 5 üyesinin oybirliğiyle aldığı kararın gerekçesinin sonunda; “… 2012 yılında polis memuru ve başpoolis memuru rütbesindeki personele ikinci kez zorunlu şark görevi yükümlülüğünün getirilmesinin ardından söz konusu mevzuat gereği başvurucunun birinci kez ikinci bölge görevine atandığı, bu atama gerçekleştirilirken de atanmak istediği iller yönünden tercihlerinin dikkate alındığı görülmüştür. Ayrıca atama işlemi gerçekleştirilmeden önce Emniyet Genel Müdürlüğü ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığının aile birliğinin korunması ve atama işlemleri bağlamında yazışmalar yaptıkları, Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca başvurucunun eşinin Elazığ iline nispeten yakın yerlere atanabileceğinin bildirildiği de dikkate alınmalıdır. Bunun yanında zorunlu görev süresinin bitiminde aile birliğinir tekrar tesisi de mümkündür. Tüm bu sebeplerle zorunlu görev kapsamında yapılan atamanın başvurucunun aile yaşamına etkisi bakımından çekilmez bir ağırlık ve yoğunluk derecesine ulaşmadığı kanaatine varılmıştır. Dolayısıyla başvuru konusu işlemde açık ve görünür bir ihlal saptanmamıştır.” hükmüne yer verildi.

                                                                                                         polismevzuat.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Yine Acı Bir Haber Yine İNTİHAR!

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.