a

2015 Yılında Polise Verilen Arama Yetkisi AYM Tarafından İptal Edildi.

2015 Yılında Polise Verilen Arama Yetkisi AYM Tarafından İptal Edildi.

Nisan 2015’te, 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanununun 4/A maddesinin altıncı fıkrasının ikinci cümlesine şu hüküm eklenmiştir:

“Ancak, el ile dıştan kontrol hariç, kişinin üstü ve eşyası ile aracının dışarıdan bakıldığında içerisi görünmeyen bölümlerinin aranması; İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenecek esaslar dahilinde mülki amirin görevlendireceği kolluk amirinin yazılı, acele hallerde sonradan yazıyla teyit edilmek üzere sözlü emriyle yapılabilir. Kolluk amirinin kararı yirmi dört saat içinde görevli hakimin onayına sunulur. Bu fıkra kapsamında yapılan araç aramalarına ilişkin olarak kişiye, arama gerekçesini de içeren bir belge verilir.”

Bu hüküm polise, hakim kararı olmaksızın, mülki amirin onayıyla polis tarafından kişilerin üzerlerinin veya araç içlerinin aranmasına imkan tanıyordu.

Anayasa’nın 20. maddesi ise hakim kararı olmadığı sürece kişilerin üzerinin aranamayacağını düzenlemiştir.

Anayasa Mahkemesi, dayanarak yapılan bu düzenlemeyi iptal etmiş ve iptal kararı 3 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Anayasa Mahkemesi, iptal kararının 6 ay sonra yürürlüğe girmesini kararlaştırmıştır. Buna göre hükümet 6 ay içinde yeni bir düzenleme yapabilecektir. (Emniyet-sen)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Antalya’da Görevli Polis Memuru İntihar Etti!

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.