a

682 Sayılı KHK Hakkında Açıklama…

682 Sayılı KHK Hakkında Açıklama…

Hani kanunla yapılacaktı. Anayasamız byle demiyor muydu? Anayasa Mahkemesi böyle demiyor muydu?

Neden hep polise denk geliyor. 1979’da da böyle olmuştu.

POLİSE GELİNCE HER UYGULAMA ALEYHE FARKLI OLUYOR VE POLİS EVRENSEL HUKUK KURALLARINDAN VE SAĞLADIĞI HAKLARINDAN ISRARLA YARARLANDIRILMIYOR.

POLİS ÇİZGİ FİLM KANRAMANI DEĞİLDİR, POLİS DE İNSANDIR. KOLLUK GÖREVLİLERİ DE İNSANDIR.

Bugün Resmi Gazetede, Emniyet Teşkilatı personelinin işleyebileceği disiplin suçları karşısında uygulanacak cezaları belirleyen 682 sayılı KHK yayımlandı.

Daha önce 1979 yılında askeri sıkıyönetim zamanında çıkarılan ve adeta polisin attığı her adımın suç sayıldığı Emniyet Teşkilatı Disiplin Tüzüğü çıkarılmış, bu tüzük Aym kararıyla, kanunla belirlenmesi gerektiğinden bahisle dayandığı kanun maddesinin iptal edilmesi sonucu hukuken hükümsüz kalmıştı. Yine Aym’ce, polisin disiplin suç ve cezalarının 29.01.2017’ye kadar TBMM’den normal usullerle çıkarılacak kanunla belirlenmesine karar verilmişti.

Ancak, polisin disiplin ve cezaları yine olağan olmayan yöntemlerle belirlendi ve kanun yapmanın evrensel kurallarından uzak bir şekilde ve diğer evrensel kurallara göre suç sayılması imkansız olan fiiller suç sayılarak, yine polisin adeta her attığı adım suç sayıldı ve Anayasamız ile AYM kararına da uyulmayarak, evrensel hukuk kurallarından uzaklaşılıp, ülke olarak büyük bir ayıbın altına imza atılmış oldu.

Not: Hukuka aykırı olan bu Khk’ya göre verilen cezalara da avukatımız iptal davaları açacaktır.

Üstünlerin hukuku değil, Hukukun üstünlüğü elbette galip gelecektir!..

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Avukatınıza Vekalet Vermek İçin Aynı Şehirde Olmak Zorunda Mıyız?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.